Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nejlepších filmů roku 2014. Interstellar, Zmizelá, Hobit a další

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 1. 2015

Co přinesl rok 2014 ve filmovém průmyslu? Posouvání hranic, zlepšování technologií i nečekané úspěchy některých snímků. Co si z toho zapamatovat? Deset filmů, které uplynulému roku kralovaly. Tady jsou.

FOTO: Zmizela

Novinka Davida Finchera nemůže ve výčtu chybět. Zdroj: CinemArt

Interstellar

Novinka Christophera Nolana patřila bezpochyby k nejočekávanějším filmům uplynulého roku. V tomto případě bylo očekávání na místě a Interstellar se záhy po uvedení do kin zařadil po bok nejlepších loňských snímků z pohledu diváků i kritiků. Sci-fi o cestě do vesmíru za účelem nalezení nového domova pro lidstvo vydělalo celosvětově přes 600 milionů dolarů.

Inspirací pro Nolana bylo mnoho dalších filmů, například 2001: Vesmírná odysea, Star Wars, Vetřelec nebo Čelisti. Naopak na Gravitaci se záměrně nepodíval, aby neovlivnil svůj přístup k filmu.

Vlk z Wall Street

Hlavní ingrediencí filmu je Jordan Belfort – burzovní makléř, který se z nuly vypracoval v osobnost vydělávající miliony každou minutu. Kontroverze je v tomto příběhu nezbytná, a tak čeká všechny diváky smršť sprostých slov, hromada drog a spousta sexu. Čím to dochutit? Co třeba pořádnou porcí humoru? A jako třešinku na dortu přidejme problémy s policií. Výsledkem je netradiční pokrm, který rozhodně musíte ochutnat.

Vlk z Wall Street je už pátou spoluprací Leonarda DiCapria s režisérem Martinem Scorsesem. Předchozími společnými filmy byly Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita a Prokletý ostrov.

Mami!

Steve je dospívající chlapec trpící syndromem ADHD, který po vážném incidentu nemůže nadále zůstat v ústavu, kde se o něj dosud starali. Jeho matka Diane se rozhodne neposlat ho do dalšího zařízení, ale postarat se o něj sama. Odstartuje tak dny plné štěstí i beznaděje, lásky i násilí. Zajímavé je, že za takovýmto filmem stojí teprve pětadvacetiletý režisér a zároveň scenárista Xavier Dolan.

Snímek se, stejně jako předchozí Dolanova díla, dočkal velice vřelého festivalového přijetí. Na MFF V Cannes následoval po projekci pětiminutový potlesk, posléze si film odnesl i Cenu poroty.

http://vimeo.com/109213584

Zmizelá

Na začátku stál bestseller spisovatelky Gillian Flynn, na konci další z vydařených filmů Davida Finchera. V den pátého výročí svatby se Nickovi (Ben Affleck) ztratí žena Amy (Rosamund Pike). Nešťastný manžel se pouští do rozsáhlé pátrací akce s vírou, že svou ženu najde. Pokud možno živou. Celou situaci komplikuje fakt, že hlavním podezřelým je právě Nick.

Pro potřeby filmu přepsala autorka předlohy závěr příběhu. Chtěla tím udržet zájem fanoušků knihy o filmovou verzi a zároveň zabránit vyzrazení děje.

Strážci Galaxie

Nová marvelovka vstoupila do kin trochu nenápadně, o to větší vichr v nich však způsobila a nakonec se stala druhým nejvýdělečnějším filmem roku. Ukázkový letní blockbuster představuje podivnou pětici v čele s Peterem Quillem. Jeho parťáky jsou mýval Rocket, skorostrom Groot, silák Drax a atraktivní Gamora. Společně se snaží ochránit mocný artefakt a s ním i celý vesmír, který může být v případě selhání strážců snadno zničen.

Divnější hrdiny aby filmový divák pohledal, zároveň ale právě v nich tkví velké kouzlo celé komiksovky. Koneckonců je možné nezamilovat si střílejícího mývala s hlasem Bradleyho Coopera?

Chlapectví

Dvanáct let pracoval režisér Richard Linklater se svým týmem na natáčení příběhu chlapce a jeho dospívání. Každý rok se štáb na pár dní sešel a vytvořil další díl krásné filmové mozaiky. Výsledkem je reálný obraz jednoho malého kluka měnícího se před kamerou v dospělého muže. To vše ve filmu, který se zdá být tak obyčejný, že si vás okamžitě získá.

Přestože se snímek natáčel mnoho let, vzniklo jen minimální množství nepoužitého materiálu. To proto, že každý rok se natáčelo jen zhruba čtyři dny a výsledný počet natáčecích dní byl jen 55.

X-Men: Budoucí minulost

Filmová jízda X-Menů začala v roce 2000 a nezdá se, že by měla jen tak přestat. Na rozdíl od jiných sérií si totiž stále drží svou kvalitu. Nejnovější přírůstek se odehrává ve zlých časech, kdy hrozí zmutovaným hrdinům vyhynutí. Jediným řešením je vrátit se zpět do daleké minulosti a zabránit bývalým přátelům, aby se z nich stali nepřátelé na život a na smrt.

Do týmu X-Menů, jehož stálicemi jsou Hugh Jackman nebo Patrick Stewart, se v nejnovějším snímku přidali i mutantí nováčci. Skvadru obohatil například oblíbený Peter Dinklage.

Klub poslední naděje

Snímek se vrací do osmdesátých let, kdy se Ron od lékařů dozvídá, že má AIDS a poslední měsíc života. Svůj boj ale nechce tak snadno vzdát a hledá cestu k přežití. Ta vede do Mexika k drogovým dealerům, kteří mu díky neschváleným lékům nabízejí alternativní léčbu a možnost prodloužit si život. Ron se záhy rozhodne začít tyto léky pašovat do USA, kde mohou pomoci nejen jemu, ale i dalším lidem s podobnými problémy.

Klub poslední naděje patří mezi zlomové projekty Matthewa McConaugheyho, jimiž udělal pápá plytkým komediím a předvedl všem, kolik talentu je v něm ukryto. Za svůj výkon dostal právem Oscara.

[vimeo]73709549[/vimeo]

Hobit: Bitva pěti armád

Co může vzbudit větší očekávání fanoušků než závěrečný díl oblíbené fantasy trilogie? Třetí Hobit však rozdělil diváky na dva tábory. První zůstává nadšen, druhý je rozčarován. Přesto má film mezi desítkou nejlepších své místo. V závěru svého dobrodružství budou Bilbo Pytlík a jeho kumpáni muset čelit nejen draku Šmakovi, ale i Sauronovi. Kdo z bitvy pěti armád vyjde jako vítěz a koho čeká smrt?

Přestože řada fanoušků kritizuje rozdělení Hobita na tři filmy, mohlo to dopadnout ještě hůř. Původně se měl totiž třetí díl skládat ze dvou částí. Nakonec z toho sešlo a závěrečný snímek je dokonce nejkratším příběhem ze Středozemě.

Na hraně zítřka

Vydařené filmy nemusí mít nutně bůhvíjaké poselství. Mnohdy stačí originální myšlenka, vtip a spousta akce. Tak jako v případě Na hraně zítřka. Snímek diváky vtahuje do blízké minulosti, kdy Zemi ovládají boje. Do bitvy je vyslán i Bill. Jakožto bojem netknutý je rychle zabit, ovšem díky zneškodnění Alphy Mimiků se záhy znovu probouzí do téhož dne. Pořád dokola. Nabízí se mu tak příležitost Mimiky zneškodnit a lidstvo zachránit.

Hlavní roli ve filmu ztvárnil Tom Cruise. Po boku se mu na jeho vlastní přání objevila Emily Blunt. Ta přiznala, že role Rity pro ni byla největší a nejtěžší výzvou v její filmové kariéře.

Do výběru se nevešlo:

Úsvit planety opic – Další opičí film podle předlohy Pierra Boullea
EXODUS: Bohové a králové – Epos o Mojžíšovi v režii Ridleyho Scotta
22 Jump Street – Nejlepší ryzí komedie léta i celého roku
12 let v řetězech – Oscarový vítěz a nic pro slabé povahy
Grandhotel Budapešť – Další roztomilá krasojízda Wese Andersona
Lego příběh – Animovaná smršť plná plastových kostiček a humoru
Ona – Joaquin Phoenix s hipstr brýlemi a sexy hlas Scarlett Johansson
Frank – Roztodivná tragikomedie s nafukovací hlavou v titulní roli
Captain America: Návrat prvního Avengera – Komiksové pokračování lepší než jednička

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších filmů roku 2014. Interstellar, Zmizelá, Hobit a další