Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Martinu Scorsesem: Robert De Niro mu zachránil život

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

27. 11. 2012

Na filmovém výsluní se hřeje už téměř čtyřicet let a pravidelně se objevuje v žebříčcích nejlepších režisérů. Věděli jste, že mimo jiné natočil i videoklip pro Michaela Jacksona?

FOTO: Martin Scorsese

Martin Scorsese je pověstný i svým úsměvem. Zdroj: youtube.com

Začínal jako střihač a v současnosti patří mezi režisérskou špičku kinematografie. Martin Scorsese si svou pozici vybudoval především díky filmům z 80. a 90. let a v novějších snímcích svůj um jen opakovaně potvrzuje. Je držitelem dvou Zlatých glóbů i nejblyštivějšího Oscara za film Skrytá identita. Legendární režisér slaví 17. listopadu jubilejní sedmdesáté narozeniny. Na odpočinek ale rozhodně nepomýšlí, na příští rok se chystají premiéry hned dvou jeho snímků.

1. Chtěl být knězem

Malý Martin Scorsese vychovávaný v katolicky založené rodině toužil stát se knězem. Později se ale zamiloval do filmového umění a jeho původní rozhodnutí přebila touha po režisérství. Začal chodit na newyorskou univerzitu, kde posléze svá studia úspěšně dokončil. Scorseseho filmy jsou ale jeho dětstvím velmi ovlivněny, spása a hřích patří mezi jedny z jeho ústředních témat.

2. Režíroval i Michaela Jacksona

V roce 1987 natočil Scorsese světoznámý videoklip Michaela Jacksona k písni Bad. Celý klip trvá 16 minut a obsahuje černobílé i barevné záběry. Zpravidla je ale pro televizní účely zkracován a používá se z něj jen barevná část.

3. Byl závislý na kokainu

Po neúspěchu filmu New York, New York trpěl Scorsese těžkými depresemi a propadl závislosti na kokainu. Podle jeho vlastních slov mu život zachránil Robert De Niro, který ho přesvědčil, aby se svou závislostí bojoval a natočil film Zuřící býk. Boxerské drama je často považováno za vůbec nejlepší režisérův film. Obdrželo osm nominací na Oscara, včetně té pro nejlepšího herce určené právě Robertu De Nirovi. Ten mimochodem zaslouženě zvítězil.

4. Na Oscara čekal přes čtvrt století

Scorseseho čekání na sošku Oscara trvalo celých 27 let. Když se jí v roce 2007 konečně dočkal, proběhlo to se vší parádou. Při vyhlašování jeho jména stála totiž na pódiu trojice Steven Spielberg, Francis Ford Coppola a George Lucas. Jako první větu do mikrofonu řekl oceněný režisér: „Můžete ještě jednou zkontrolovat obálku?“ Později přiznal, že je rád, že mu trvalo tak dlouho, než zvítězil, protože kdyby se to stalo dříve, ovlivnilo by to jeho filmy.

FOTO. Oscarový režisér Martin Scorsese má na vém kontě samé kvalitní snímky, Zdroj:youtube.com

Trvalo to, ale Scorsese se dočkal. Zdroj: youtube.com

5. Má herecké oblíbence

Scorsese si našel ve filmovém světě své herecké favority a ty si drží zuby nehty. Nebo se spíš oni drží jeho? Ať tak či onak, prvním velkým Scorsesovým oblíbencem byl již zmiňovaný Robert De Niro. Společně natočili osm snímků a režisér prozradil, že si spolu rozumí i bez mluvení. Mezi další herce, s nimiž Scorsese často spolupracuje či spolupracoval, patří třeba Joe Pesci, Harvey Keitel, Daniel Day-Lewis a v posledních letech také Leonardo DiCaprio.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Martinu Scorsesem: Robert De Niro mu zachránil život