Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christopher Nolan: Režisér, který netočí špatné filmy. A oživil Batmana

Redakce

Redakce

31. 7. 2012

FOTO: Režisér Christopher NolanPřed čtrnácti lety natáčel v těžkých podmínkách nízkorozpočtový černobílý film. Teď je z Christophera Nolana jeden z nejuznávanějších režisérů současnosti. I kvůli vrcholící trilogii o Batmanovi.

FOTO: Režisér Christopher Nolan

Christopher Nolan pochází z Londýna, teď je však ústřední hvězdou Hollywoodu. Zdroj: Warner

Kdyby měl Christopher Jonathan James Nolan, narozený 30. července 1970, indiánské jméno, byl by to Ten režisér, co netočí špatné filmy. Zatím jich vyrobil osm (plus krátkometrážní debut Doodlebug) – a každý z nich se stal pojmem. Memento, Insomnie, Počátek… a, ano, Batman. Díky restartu série o netopýřím hrdinovi na sebe Nolan momentálně poutá největší pozornost, jelikož jeho trhák Temný rytíř povstal plní kina po celém světě.

Sám Nolan působí v určitém ohledu podobně jako jeho filmy. Jako pan Dokonalý. Vzorně se obléká, mluví uhlazeně, klidně, soustředěně. Je patnáct let šťastně ženatý s Emmou Thomas, má čtyři děti, vyhýbá se skandálům, nemá kostlivce ve skříni. Aspoň žádné, o nichž by novináři věděli.

Na mysl se dere pochybnost: není to trochu paradox? Nolan, který debutoval temným thrillerem Sledování. Nolan, který přivedl na plátno šíleného Jokera v Temném rytíři nebo děsivého detektiva Willa v Insomnii. Ten muž že žije od dětství spokojeným a vyrovnaným životem? No… ano.

[youtube_660]d1_mETVsCac[/youtube_660]

„Nezažil jsem žádné extrémní situace. Inspirací jsou mi problémy ostatních lidí,“ říká. Přitom když jeho matka viděla zneklidňující prvotinu Sledování, šokovaně se ptala: „Tohle že dělal Chris?“ Dělal. A právě tento černobílý snímek s neznámými herci, ale chytře napsaným scénářem, ho posunul z kategorie neznámý do škatulky pozor na něj.

Jako první herce použil své dětské hračky

Nolan neměl žádný velký filmový vzor. Když viděl hity svého mládí jako Star Wars nebo Indiana Jones, prostě se rozhodl: taky chci točit. S otcovou kamerou pak pobíhal po bytě a vytvářel první snímky, v nichž vystupovaly figurky hrdinů. Vystudoval anglickou literaturu na University College London, kde točil snímky o tamní společnosti – a také poznal svou ženu Emmu. Ta se pak stala producentkou jeho filmů.

A tedy i prvního většího hitu Memento, inspirovaného povídkou Memento Mori, kterou napsal režisérův bratr Jonathan. Příběh o muži, který v chronologicky obráceném vyprávění hledá vraha své ženy, vynesl Nolanovi nominaci na Oscara za scénář a vydělal téměř čtyřicet milionů dolarů. Pro srovnání, jeho předchozí snímek mu přinesl necelých padesát tisíc.

FOTO: Leonardo DiCaprio ve filmu Počátek

Hlavní roli v oscarovém filmu Počátek si zahrál Leonardo DiCaprio. Dočkáme se i pokračování?

Dva roky poté Nolan uvedl kriminální drama Insomnie, na němž si režisér vyzkoušel spolupráci s legendárním Al Pacinem. „Trochu jsem se toho bál, ale on je opravdu neuvěřitelný herec,“ říká Nolan. „Udělá přesně to, co se po něm chce, ponoří se do role.“ Příběh z mrazivého aljašského města o vině a trestu nabídl temnou atmosféru a perfektní výkony ústřední herecké trojice, do níž kromě Pacina patřili ještě Guy Pearce a Hillary Swank.

Nolanovi bylo teprve 31 let a Hollywood už ho bral jako velkého hráče. „Já přitom beru každý svůj film, co dělám, jako poslední. Ne že bych se nechystal dělat další, ale může mě třeba srazit bus, co já vím. V určitém bodě si je třeba uvědomit, že už žádný větší film udělat nejde,“ říkal. Právě tehdy se přitom chystal na zřejmě největší filmový projekt jeho života – Batmana.

Batman přitahuje úspěch. Bohužel i smrt

První díl trilogie, Batman začíná, a především jeho pokračování Temný rytíř se pro fanoušky netopýřího hrdiny staly modlou. A nejen pro ně. Nolan nabídl Batmana tak, aby byl přístupný všem. V jeho filmech není hlavní postava superhrdinou spadlým z nebe, ale normálním člověkem s neobyčejným osudem, kterého řetěž událostí přiměl k vybudování netopýří identity.

„Takhle měl být natočený Batman už v roce 1979, a nebyl. Příběh obyčejného muže v neobyčejném světě,“ říká Nolan. K dobře napsanému scénáři, na němž se režisér sám podílel, se přidaly skvělé triky, hudba a především dobře zvolení herci – a bomba byla na světě.

FOTO: Heath Ledger ve filmu Temný rytíř

Heath Ledger jako Joker – jeho nejslavnější, bohužel ale také předposlední filmová role.

Z celé netopýří trilogie nepochybně přitáhl největší pozornost prostřední snímek Temný rytíř, a to díky dech beroucímu (a oscarovému) výkonu Heatha Ledgera v roli Jokera – a také skutečnosti, že šlo o předposlední roli talentovaného herce před jeho tragickou smrtí.

„Každé gesto, každý pohyb obličeje, všechno, co dělal s hlasem, dalo jeho charakteru srdce. Vytvořil ikonu, ale zůstal lidský. Zároveň dokonale naplnil ideu postavy, která je založená na čisté anarchii a chaosu. Povedlo se mu něco neuvěřitelného,“ ocenil Nolan. V době, kdy byl Temný rytíř v post-produkční fázi, zemřel Ledger na předávkování léky. Léky, které bral i proto, jak psychicky náročná pro něj role Jokera byla…

Batman v Nolanově podání k sobě bohužel smrt přitahuje. Na nedávné americké premiéře závěru trilogie Temný rytíř povstal zabil šílený střelec během promítání 12 lidí a další vážně zranil. „Nesmyslná tragédie,“ hlesl smutně režisér.

[youtube_660]H92q2rJzJEQ[/youtube_660]

Nolana jeho práce baví, v odpočívání si nijak zvlášť nelibuje. Občas se podívá na televizi, ale jen na tu americkou. „Na anglickou se nedá koukat, jsou tam jen programy o vaření a spravování domů,“ říká. Sám by si ani neuměl představit, že by se živil něčím jiným než natáčením. „Kdybych to nedělal, asi bych byl architekt. Ale byl bych dost špatný architekt.“

Zato s filmy září. Před dvěma roky oslnil s originální sci-fi Počátek, která vydělala přes 800 milionů dolarů, získala čtyři Oscary a stala se jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob. Má vlastně ještě Nolan nějaké ambice? „Ano, přál bych si natočit bondovku,“ odpovídá. Takovou bondovku bychom si jistě nechali líbit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christopher Nolan: Režisér, který netočí špatné filmy. A oživil Batmana