Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Hilary Swank: Herečka, nebo sportovkyně? A proč ne obojí?

Redakce

Redakce

2. 8. 2011

FOTO: Hilary Swank!Profil herečky!Tato ambiciózní dáma už mnohokrát překvapila svět. Úspěchy přitom za svůj život slavila dvojí, jak sportovní, tak ty herecké. Týdny dřiny a špičkové výkony vystihují tuto nadějnou herečku a sportovkyni. Objevte s námi kouzlo Hilary Swank!

FOTO: Hilary Swank

Swank jako doktorka v Intimních pastích, Zdroj: distributor filmu

Kariéra Hilary Swank (1974) vůbec nebyla předem nalinkovaná. Jako malé děvče sice hrála ve školních hrách, ale které dítě, zvláště v USA, ne? Mladičká Hilary byla velmi talentovaná. Kromě herectví také vyrůstala ruku v ruce se sportem. Specializovala se přitom na plavání a gymnastiku. Zúčastnila se mnoha soutěží a v několika z nich dosáhla pěkného ocenění.

Svou fyzickou kondici mohla herečka hravě uplatnit ve filmové branži. A to především ve snímcích Buffy, zabíječka upírů (1992), Nový Karate Kid (1994) a později i v dramatu Million Dollar Baby. Jednu z prvních rolí si mladá Swanková zahrála v televizním seriálu Beverly Hills 90210 (1990), v seriálu, který byl plný mladých talentovaných herců, jako jsou Shannen Dohertyová, Luke Perry, Jason Priestley a další.

FOTO: Million Dollar Baby

Trenér se svou svěřenkyní Maggie přezdívanou Mokušle

Swank se vdala v roce 1997, a to za herce, producenta a režiséra Chada Lowea. Manželství jim ale vydrželo jen do roku 2007. A není divu, jejich sňatek byl od začátku uspěchaný, vzali se po pěti měsících vážného vztahu.

Drsná tvář jemné ženy

Do nebezpečného světa teenagerů se Swank pouští v roli učitelky Erin Gruwellové, a to v dramatu Mezi řádky (2007), který byl natočen podle skutečné události. Mezi teenagery vládne strach a rasová nesnášenlivost, situaci se snaží řešit právě mladá ambiciózní učitelka Gruwellová.

Podle mnoha filmových nadšenců přišla Hilaryina klíčová role až s filmem Million Dollar Baby (2004). Toto sportovně laděné drama se může pyšnit režií a hudbou Clinta Eastwooda. Právě zde mohla Swank uplatnit svou zálibu ve sportu. Objevuje se v roli boxerky Maggie, s níž si život už hodně pohrál. Ale ona bojuje dál, chce zkrátka něčeho dosáhnout. Proti trenérově vůli (Clint Eastwood) na sobě pracuje do té míry, až všechny přesvědčí, že má na to bojovat ve špičkových turnajích.

FOTO: Mezi řádky (2007)

Swank a Dempsey ve snímku Mezi řádky

Hilary pro tuto roli udělala hodně – musela například nabrat deset kilogramů svalové hmoty navíc! Tato investice se vyplatila, herečka dostala za roli Maggie Oscara a stala se tak první ženou, která byla oceněna za roli boxerky touto prestižní cenou.

Swanková a romantika? Žádný problém

Svůj herecký talent předvedla Swank také v romantické komedii P.S. Miluji Tě (2007). Zde se objevuje v roli mladé vdovy, jíž se po manželově smrti postupně dostává do rukou deset dopisů, které jí mají změnit život. Mladá žena začíná objevovat nový smysl života a prvotní bolest z manželova úmrtí se jí daří díky jeho dopisům, ale také kamarádům, překonávat.

Romantickou tvář na pohled pěkné drsňačky můžeme objevit i v oscarovém filmu Kluci nepláčou (1999). Tento dojemný snímek, na jehož scénáři režisérka Kimberly Peirceová pracovala neuvěřitelných pět let, se zabývá problematikou sexuality. Swank zde zazářila v roli Teeny Brandonové, která se už nějakou dobu cítí jako vězeň ve svém vlastním těle. Začne se tedy vydávat za muže, což jí zpočátku bez povšimnutí okolí prochází.

Herečka opět předvedla svou vytrvalost a cílevědomost – aby se naplno sžila s mužskou rolí, žila celý měsíc jako muž. Každodenně si tak musela svazovat hruď těsnými obvazy. Svou roli nakonec brilantně zvládla, čímž si vysloužila dalšího Oscara.

Zdá se vám, že už filmovému světu Hilary Swank nemůže nic nabídnout? Pokud ano, budete možná překvapeni. Herečka si nedávno vyzkoušela roli v typicky hororovém žánru. Jedná se o snímek Intimní past (2011), který pojednává o úspěšné doktorce, jež se bojí svého bytu. Jsou její obavy falešné, nebo ji její nájemce v podání Jeffreyho Deana Morgana (Chirurgové) opravdu sleduje? Snímek právě hrají v českých kinech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hilary Swank: Herečka, nebo sportovkyně? A proč ne obojí?