Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jeffrey Dean Morgan: Vášnivý malíř a čtenář, který toužil po kariéře basketbalisty

Nikola Němcová

Nikola Němcová

29. 7. 2011

Když se řekne Jeffrey Dean Morgan, málokdo ví, o koho se jedná. Pokud ale zmíníte jména Denny Duquette nebo John Winchester, každému hned dojde, o koho jde. Právě tito dva zmiňovaní patří k jeho nejznámějším rolím, jež ho vystřelily do povědomí televizních diváků.

FOTO: Jeffrey Dean Morgan v Chirurzích

Italské předky nezapře, Zdroj: distributor seriálu

Jeffrey Dean Morgan se narodil 22. dubna 1966 v Seattlu ve státě Washington. Po absolvování základní školy Bena Franklina se přesunul na střední školu Rose Hill Junior, kterou ukončil v roce 1984. Na zmiňované střední hrál basketbal. Velmi dlouhou dobu koketoval s myšlenkou, že z něj bude basketbalová hvězda. Naštěstí pro nás si ale zranil koleno natolik, že pokračování v tomto sportu nebylo nadále možné.

Jelikož se mu nesplnil jeho sen, začal se věnovat jiným oblíbeným koníčkům: malování a psaní. Jeden čas pracoval na postu grafika, dokud se nepřestěhoval do Los Angeles.  Původně měl jen pomoci kamarádovi se stěhováním, ale po pár dnech se mu v L.A. zalíbilo natolik, že se rozhodl zůstat.

FOTO: Watchmen

Jeffrey téměř k nepoznání

Město andělů změnilo jeho priority. Nechtěl nadále zůstávat ve své staré profesi. Nakonec zatoužil po záři reflektorů. První herecká příležitost se mu naskytla v roce 1991 ve filmu Uncaged.

Jeho další kroky směřovaly do televizních seriálů. Takřka bez povšimnutí se mihl v seriálech JAG nebo Walker Texas Ranger. Za zmínku už ale stojí jeho hostování v The Burning Zone, kde si zahrál doktora Edwarda Marcase. Objevil se celkem v deseti epizodách.

Zakletí mrtvých chlapů

Do roku 2000 se mu moc nedařilo. Poté přišlo pár projektů, ale neúčinkoval ve více jak jedné epizodě.  Svůj herecký talent prokázal ve známých pořadech jako je The O.C., Monk nebo v nekonečné Kriminálce Las Vegas. Pak přišla Tráva. Sice se objevil jen ve dvou dílech, ale hned po úvodním díle si lidé jeho postavu zesnulého manžela zamilovali. Ne nadarmo se říká, že hraje oblíbené chlápky, kteří buď zemřeli, anebo teprve zemřou. Při natáčení Trávy se dal dohromady s herečkou Mary-Louise Parker, s níž randil téměř dva roky.

Pacient Denny Duquette

Zlom v jeho kariéře přišel s rokem 2005. Získal roli v nadpřirozeném seriálu Lovci duchů, který letos přijde na obrazovky se svou sedmou sérií. Jako John Winchester, lovec a otec ústřední dvojice, si získal přízeň celého ženského publika. Naneštěstí pro nás se Jeffrey objevil naposledy v závěrečném díle druhé řady.

Lovec duchů a srdcí

Přestože nás režisér Eric Kripke i Jeffrey sám ujišťovali, že chtějí, aby se postava Johna do seriálu opět vrátila, nestalo se tak. Údajně to není možné, protože je Jeffrey velmi pracovně vytížen a jeho rozvrh se neshoduje s rozvrhem natáčecích dnů. Doteď rád vzpomíná na natáčení. V jednom z interview nazval sebe, Jareda Padalecki a Jensena Acklese třemi idioty. Poté ještě dodal: „Miluji Jareda a Jensena. Jet do Vancouveru (zde se seriál natáčí) je jako jet kempovat. Užili jsme si tolik zábavy. My tři dohromady se chováme jako malá děcka.“

FOTO: Supernatural

Jeffrey si pořídil nové kontaktní čočky

Díky úspěchu Lovců duchů se dostal k další zajímavé roli. Tentokrát si vystřihl roli Dennyho Duquetta z Chirurgů. Zde si zahrál muže, který se při čekání na transplantaci srdce zamiluje do hlavní hrdinky Izzie Stevensové, jejíž představitelku Katherine Heigl můžete znát z mnoha romantických komedií. Většina fanoušků seriálu dodnes neodpustila Shondě Rhimes, že nechala Dennyho zemřít.

Díky těmto postavám se dostal do širšího povědomí diváků a filmové role na sebe nenechaly dlouho čekat. Objevil se v povedené romanci P. S. Miluji tě!, kde si zahrál po boku oscarové Hillary Swank. Mezi jeho další snímky patří Vdaná snoubenka, která i přes zajímavé herecké obsazení u kritiků ani diváků neobstála. Poté přišly na řadu komiksové adaptace. Jedna z těch lepších je Watchmen, kde Jeffrey ztvárnil antihrdinu Komedianta. Velmi odlišná role, než doposud hrál. Sám se k tomu vyjádřil: „Vždy rád hraji postavy, které se mění, protože chci být lepší nejen jako herec, ale také jako člověk.“  Tím dalším komiksovým snímkem jsou Parchanti, kteří ale neslavili takový úspěch jako výše zmiňovaní Strážci.

O jeho soukromém životě se moc neví. Byl jednou ženatý, a kdykoli se ho někdo zeptá, jestli se nechystá znovu skočit do chomoutu, odpoví: „Ne že bych nechtěl, ale chci si to pořádně rozmyslet, protože ve svém prvním manželství jsem moc neobstál.“ Momentálně randí s herečkou Hilarie Button, hvězdou seriálu One Tree Hill, s níž má ročního syna Guse. Není to ale jeho první dítě. Se svou ex-přítelkyní Sherrie Rose má syna Daniela. Ale o tom, že je dítě jeho, se dozvěděl opožděně. V té době už byly Danielovi čtyři roky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jeffrey Dean Morgan: Vášnivý malíř a čtenář, který toužil po kariéře basketbalisty