Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Heath Ledger: smutný konec nadějného herce

Redakce

Redakce

4. 6. 2009

heath_ledgerOslnivý vzestup a o to rychlejší pád. Tak by se dal v pár slovech popsat Heathův krátký život. Australský herec s nezamněnitelným pohledem a zářivým úsměvem byl idolem mnoha dívek, kritikami uznávaným hercem a v neposlední řadě skvělým otcem své dcery Matildy. Jeho hvězda však zhasla o mnoho let dříve, než by kdokoli očekával.

Heathcliff Andrew Ledger se narodil 4. dubna 1979 v australském Perthu, Sally Bell a Kimu Ledgerovým jako druhé dítě, prvorozenou byla Heathova sestra Kate. Už na základní škole v Guilfordu zaujalo Heatha herectví. Své první divadelní zkušenosti získal právě ve Guilfordském divadelním souboru.

Poprvé se před kamerou objevil v několika televizních show. První z nich byla Clowing Around (1992), později přišly Ship to Shore (1993) a Pot a dřina (Sweat, 1996). Později přišla nabídka zahrát si v historickém televizním seriálu Roar (1997). Ruce pryč byl Heathův první celovečerní film. Tato ktrimikomedie sice neoslnila, ale stačila mu zajistit další nabídky. Přestěhoval se do Hollywoodu a získal hlavní roli v komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím (10 things i hate about you, 1999).

Opravdovou hereckou hvězdou se stal v dobrodružném megafilmu Patriot (Patriot, 2000) po boku Mela Gibsona. Své postavení hollywoodské hvězdy utvrdil jen o rok později v romantickém příběhu ze 14. století Příběh rytíře (A Knights Tale, 2001). Tentýž rok si ještě stihl zahrát vedlejší roli ve filmu Ples příšer (Monster´s Ball). Hlavní roli získal i v dobrodružném dramatu Čtyři pírka (The Four Feathers). Film je příběhem lásky, přátelství i dobrodružství a byl natočen v roce 2002.

O tři roky později jsme mohli Heatha vidět ve snímku režiséra Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů (The Brothers Grimm, 2005) spolu s Mattem Damonem a ještě v tomtéž roce se objevil ve filmu Legendy z Dogtownu (Lords of Dogtown, 2005).

Na přelomu roku 2005/2006 ohromil brilantně pojatou rolí ve filmu Zkrocená hora (Brokeback Mountain) pod taktovkou oscarového režiséra Anga Leeho. Film se stal velice úspěšným. Na MFF v Benátkách získal Zlatého lva a byl nominovám v sedmi kategoriích na Zlatý Globus. Mimo Heatha si ve snímku zahrál hlavní roli Jack Gyllenhaal. Tomu role Jacka Twista dokonce vynesla Oscara.

V roce 2006 ztvárnil hlavní roli ve filmu Casanova a jednu z hlavních rolí ve filmu Candy. Rok 2007 měl příležitost zahrát si v Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (I´m not there) s hvězdným obsazením a to po boku Cate Blanchett a Richarda Gera. Posledním dokončeným filmem je Temný rytíř (Batman Begins 2, 2008).

Heath se při natáčení Zkrocené hory potkal s Michelle Wiliams a okmažitě se do ní zamiloval. Heathovi a Michelle se narodila dcera Matilda ( jejím kmotrem je Jake Gyllenhaal).

Poslední role Jokera v Temném rytíři Heatha natolik vyčerpala, že začal brát prášky na spaní. 22. 1. 2008 se jimi předávkoval a zemřel na srdeční kolaps. Dodnes není známo zda byla jeho smrt nešťastnou náhodou nebo zda se Heath rozhodl svůj život ukončit záměrně.

Temný rytíř mu posmrtně vynesl nominaci na Zlatý Globus a na Oscara. Obě nominace proměnil. Zlatý Globus za něj převzal režisér snímku Christopher Nolah a Oscara si převzali rodiče zesnulého herce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Heath Ledger: smutný konec nadějného herce