Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Z rádií mizí soudobá česká muzika, tvrdí pop-punkové Rybičky 48

Martin Peška

Martin Peška

6. 10. 2011

FOTO: Rybičky 48!Exkluzivní rozhovor!Skupina Rybičky 48 přichází s novým albem Deska roku, které pokřtí v pražském Lucerna Music Baru v úterý 11. října. Za kmotry mu půjde kapela Tři sestry.

video
play-sharp-fill

Tentokrát jste pro nahrávání alba zvolili jiný způsob než u předchozích desek. Místo tří týdnů souvislé práce ve studiu jste tentokrát nahrávali na etapy – v lednu, květnu a srpnu. Jaký byl důvod?

Kuba: Chtěli jsme na nahrávání a skládání mít víc času i vzhledem k tomu, že máme každý sám za sebe hodně aktivit. Když se šlo nahrávat v lednu, vybrali jsme ty nejlepší songy a nahráli je. Než se šlo opět nahrávat v květnu, tak už se vymysleli další písničky a bylo zase z čeho vybírat. Navíc má deska velmi rozdílnou náladu, protože se točila a vymýšlela během všech ročních období. (smích)

VIDEO: Topzine.cz byl s Rybičkami 48 ve studiu. Podívejte se!

Předpokládám, že na Desce roku, jak se vaše novinka jmenuje, bude opět třináct písní. Která vznikla až v třetí etapě nahrávání?

Kuba: Ano, na desce je 13 písniček. V poslední etapě se nahrávaly songy Rádiová, Super plán, Holka na inzerát.

Kolik CD předchozí desky se prodalo? A prodává se spíš v obchodech, nebo bezprostředně na koncertech?

Kuba: Je jasný, že stejně jako u spousty dalších kapel i u nás platí, že se mnohem více stahuje a přepaluje, než kupuje. Ale první dvě desky jsou vyprodané a poslední se prodávala taky slušně. Prodává se jak na koncertech, tak v obchodech či přes internet.

Čtěte také: Pop-punk vládne mladé generaci. Proč je tento žánr tak milován i zatracován?

Na kolik vás vyšlo vydání desky?

Ondra: Zhruba 60 000 000 USD a k tomu kus Kamčatky, kterou vlastnil pradědeček Petra Lebedoviče.

FOTO: Matěj Homola z kapely Wohnout

Na Desce roku Rybiček 48 si zahostoval i Matěj Homola z kapely Wohnout, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Pozvali jste si do studia nějaké hosty? Jaká byla jejich role?

Petr: Možná to překvapí, ale role hostů byla zahostovat. Ano, nějaké hosty tam máme… Například Matěje Homolu z Wohnoutů, nebo Honzu Štrupa z Medvěd 009 a pár dalších.

Vytaženo z archívu: Rybičky 48 s Honzou Štrupem z Medvěd 009 předskakovali The Rasmus

Na křtu Desky roku v úterý 11. října v pražském Lucerna Music Baru se objeví členové kapel Tři sestry, Divokej Bill, UDG, Imodium, Doktor PP, Bára Zemanová, Medvěd 009 a Harlej. Bude nějaký společný song, nebo jaká bude jejich role?

Kuba: Původně jsme chtěli, aby prodávali párek v rohlíku před Lucerna Music Barem, ale většina z nich má alergii na kečup, takže nakonec s námi hosté zcela překvapivě zazpívají či zahrají v jednotlivých písničkách.

Kdo bude kmotrem CD? Kdo ho bude křtít?

Kuba: Kluci z kapely Tři sestry.

V srpnu jste předskakovali společně s kapelou Clou Američanům The Offspring na koncertu v Praze. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Kuba: Bylo to splnění dětskýho snu… koncert samotný jsem si moc neužil… poprvé v životě jsem měl něco jako trému a navíc to bylo stejně všechno o Offspring…Ale publikum nás parádně přijalo a pak jsem si užil koncert Offspringů.

Dostali jste se i nějak blíž k Offspringům, došlo na nějakou společnou řeč? Viděli i oni váš koncert?

Kuba: Na nějakou společnou řeč došlo. Před koncertem jsme kouřili venku s Noodlesem (kytara – pozn. redakce), po koncertě nás chválil basák a nejlepší pochvalu na adresu našeho koncertu vysekl Dexter (vokály, kytara – pozn. redakce) Petrovi, když vedle sebe močili na WC. (smích)

OBRAZEM: Koncert The Offspring v Praze pohřbil špatný zvuk a pekelné vedro

S jakými kapelami byste si takhle chtěli ještě zahrát?

Kuba: S Green Day a Blink 182.

Čtěte také: Green Day zahráli několik nových skladeb, jednu i o Amy Winehouse

Svou tvorbou se většinou nebojíte opřít do nějakého kontroverzního tématu nebo například do svých zahořklých odpůrců. Je tomu i na nové desce?

Petr: Ano, novým singlem Rádiová poukazujeme na fakt, že z českých rádií mizí soudobá česká muzika. Můžeš slyšet dokola několik interpretů, a nebo 30 let starý nahrávky socialistických umělců. Přitom je tu spousta kapel, které mají potenciál a mohly by se v éteru objevovat. Bohužel většina programových šéfů českých rádií chce českou hudbu vytlačit z éteru.

Poslechněte si singl Rádiová

Bude po křtu následovat turné, nebo máte chuť si po náročném festivalovém létě raději odpočinout?

Ondra: Odpočinek by se někdy hodil, ono je samozřejmě náročný odjet několik let po sobě kolem 100 koncertů ročně, ale nás to baví a každý koncert pojímáme jako párty. Je úsměvný, že když máme někdy náhodou volný pátek nebo sobotu, tak neodpočíváme a všichni se stejně slezeme někde na baru.

FOTO: Rybičky 48

Zdroj: agentura Wink

Kolik koncertů bude celkem turné obsahovat? Budete mít s sebou nějakou další kapelu?

Petr: Velký turné k nové desce pojedeme na jaře příštího roku. Pojede s námi Doktor PP a částečně i slovenská kapela Horská chata. Ještě letos si střihneme Tour 348 s Třema sestrama, na který se hodně těšíme. Jinak všechny koncerty jsou k nalezení na www.rybicky48.cz.

V létě jste do světa vypustili videoklip k songu Agáta. Možná ještě kontroverznější než jindy. Fanoušci byli jistou dobu i zmatení, co je to za nový hudební styl… Můžete to uvést na pravou míru?

Kuba: Všichni už asi vědí, že nám není nic svatý a ze všeho si děláme prdel. Tentokrát jsme si vzali na mušku český bulvár a pseudocelebrity. Udělali jsme ten song úplně jinak, než kdokoli čekal a povedl se nám vtípek na druhou, kdy si i naši fans mysleli, že měníme styl.

VIDEO: Rybičky 48 si v klipu Agáta střílí z celebrit. Podívejte, jak vznikl!

Nebojíte se právě toho, že takovéhle vtípky leckdo nepochopí? Nebo vás baví dělit společnost a máte radost z toho, že vyvoláváte tolik diskuze po všemožných internetových fórech?

Petr: Je jasný, že někomu náš humor sedět nemusí, ale nás to baví a je to vidět i na koncertech. To, že se o nás mluví, je podle mě jen a jen dobře. Můžeme spoustě lidí vadit, ale stačí se podívat na čísla: 250 000 lidí ročně přijde na náš web, na facebooku máme přes 35 000 lidí, naše klipy mají kolem milionu zhlédnutí, už několik let jezdíme kolem stovky koncertů ročně, na který chodí čím dál víc lidí. Myslím, že kritici, mnohdy pocházející z jiných kapel, by dali cokoli, aby se dostali na tuto úroveň.

Podívejte se: Rybičky 48 mají k songu Zamilovaný/Nešťastná anime klip od fanynky

Aktuálně běží v jedné tuzemské televizi show Česko Slovensko má talent. Sledujete ji?

Kuba: Nesleduju, je to ztráta času. Za posledních několik let tu bylo tolik soutěží a tolik postaviček, že jejich jména už nikdo nedá dohromady. Jde jen o to ještě něco vytěžit, nějaký prachy na reklamních časech, následně prodat ty nebožáky do reklam, rychle vydat desku a za půl roku už nikdo neví, kdo že ta celebrita vlastně je.

Vy jste také ve svých začátcích sázeli na hudební soutěže pro kapely. Kdybyste začínali dneska, udělali byste to samé, nebo byste si vybrali raději televizní show?

Kuba: Rozhodně bychom neměnili. Prošli jsme pár talentových soutěží a povětšinou se nám dařilo. Hlavně jsme si všechno za těch skoro deset let museli objezdit a odehrát sami – o to větší hodnotu to pro nás má.

Sledujete třeba kolegy muzikanty, kteří se soutěžemi snaží prorazit? Co myslíte, že je největší problém dnešních hudebních soutěží pro kapely, co jim schází?

Petr: Když je to spřátelená kapela, tak se o to zajímám, jinak ani ne. Soutěžím chybí hlavně nějaká nástavba, většinou soutěž skončí, napíše se pár článků a je po všem.

Stává se vám, že jedete třeba na koncert a netěšíte se? Třeba kvůli tomu, že hrajete v jeden den třikrát po sobě stejný setlist?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/rybicky-48/]

Kuba: Nemyslím, že by se stávalo, že se netěšíme, spíš jsme někdy unavení… Když se jdou dva nebo tři koncerty denně a je třeba hodně dlouhý přejezd, ale když vylezeš na pódium musí z tebe všechno spadnout. Lidi, kteří na koncert přišli, si zaplatili a nezajímá je, jestli jsi unavený, nebo ne.

Kdo vás v současnosti nejvíce inspiruje nebo koho nejvíce posloucháte z českých nebo zahraničních kapel?

Kuba: Já teď hodně poslouchám anglické a USA disko s živými nástroji.

A teď pravdu: Kupujete si CDčka svých kolegů, nebo stahujete?

Kuba: CD svých kolegů většinou dostáváme. (smích) Když si chci koupit nějakou mojí srdcovku jako Green Day, U2 atd… tak si ji koupím… ale já jinak stejně muziku moc neposlouchám. (smích)

Připomeňte si největší hity Green Day

V minulosti jste vystupovali na pódiu třeba i nazí. Máte pořád na taková překvapení, nebo na sobě pozorujete, že stárnete a takovéhle věci už neděláte?

Kuba: V minulosti? Proboha, je to tak rok. (smích) Jistěže stárneme, ty ne? Nikdy jsme to nedělali plánovaně… prostě tě něco napadne a uděláš to…vše většinou záleží na náladě a množství etanolu, nebo THC v krvi.

Uvidí vás někdy ještě fanoušci nahé?

Kuba: Ano, v červnu 2012 kolem 18:00 se chystáme na pódium vkročit oděni pouze do slupek podzemnice olejné.

O kapele Rybičky 48
Baskytarista Kuba Ryba se společně se svými partnery, kytaristou Petrem Lebedou a bubeníkem Ondřejem Štorkem sešel ve skupině Banánový Rybičky na podzim roku 2002. Název musela skupina časem z důvodu stejnojmenného televizního pořadu změnit na Rybičky 48, který si vybrali fanoušci kapely na internetových stránkách. Projděte se po diskografii skupiny a připomeňte si její videoklipy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Z rádií mizí soudobá česká muzika, tvrdí pop-punkové Rybičky 48