Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pop punk vládne mladé generaci. Proč je tento žánr tak milován i zatracován?

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

28. 9. 2011

FOTO: Green DayKinder punk, faux punk, pseudo punk. Tak punkeři posměšně nazývají pop punk. Styl hudby známý díky kapelám Green Day či Blink 182. Oproti klasickým punkovým bandům mají tyhle kapely desítky tisíc posluchačů. V čem je jejich síla?

FOTO: Green Day

Green Day, pop punková kapela, která jen dokazuje úspěch svého žánru, Zdroj: Archiv kapely

Samotný název stylu může znít jako oxymorón. Punk byl vždy znakem rebelství a nikdy nepatřil k mainstreamu. Oproti tomu pop je hlavním hudebním proudem, který poslouchá téměř každý. Jak je tedy možné, že se tyto dva protichůdné žánry dají dohromady a výsledná kombinace je více než úspěšná?

Podle definice má pop punk od každého něco. Skladby se vyznačují punkově vražedným tempem (i když ne takovým jako u čistého punku), hlasitými kytarami a akordovými přechody typickými pro punk.

Oproti němu jsou však pop punkové songy textově přijatelnější, nevyznačují se tak odbojným naladěním, jsou často hrány i na běžných rádiích, a co je hlavní, kapely jsou známé tisícovkám mladých, převážně náctiletých posluchačů. A pop punkové kapely z toho nezapomínají těžit.

Čtěta také: Kde se vzali Green Day?

Když si posluchač-začátečník pustí kousek punku, tak se do stylu buď zamiluje, anebo se mu nebude líbit. Nic mezi tím není. Jedná se o hudbu, kterou vyhledává jen malé množství lidí.

Pop punk je jednoduše jiný. Bývá příjemný na poslech a řeší přijatelná, netíživá témata. Vzpomňte si na začátky kapely Blink 182. O čem zpívali? O holkách. Jak? Vtipně. A o to jde.

Pop punk je prostě bezstarostná hudba. Není to sladký popík, ale ani drsný punk, který s ničím nesouhlasí. Je to hudba, kterou si rádi poslechnete, a s kapelami se rádi setkáte na koncertech. Koupíte si jejich CD, tričko, placku nebo plakát.

Rozhodně to ale není nekvalitní styl, kde by kapely skládaly své songy v pěti minutách. Příkladem může být česká Vypsaná fixa s brilantně propracovanými texty. Kdo jim chce porozumět, musí slova skutečně poslouchat, ne je nechat jen tak plynout kolem uší.

Věděli jste, že Good Charlotte málem vystěhovali matku dvojčat na ulici, aby mohli hrát?

Není divu, že jsou kapely tohoto žánru hudební krmí velké části mladých lidí. Pařit se na to dá, zazpívat oblíbený song taky, CD jsou k mání téměř všude, a pokud se na koncert své oblíbené kapely neobléknete ve stylu daného žánru, nikdo na vás blbě koukat nebude.

S pop punkem se nezařazujete do žádné škatulky. Nemusíte mít pankáče, černé linky kolem očí, obrovská trička ani boty Steelky. Jste jen těmi, kdo si rádi poslechnou dobrou skladbu s nenudící melodií a textem, který má nějaký smysl.

Pop punk není a nebude tím pověstným věčně se proti všemu bouřícím výtržníkem, jako je punk. Pop punk pobaví, rozesměje, přivede k zamyšlení, ale neudělá z vás rebela. Punkerům bude vždy ležet v žaludku a svým posluchačům v srdcích. A že jich není málo!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pop punk vládne mladé generaci. Proč je tento žánr tak milován i zatracován?