Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Good Charlotte málem vystěhovali matku dvojčat na ulici, aby mohli hrát

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

11. 8. 2011

Foto: Good Charlotte!Profil!Americká kapela Good Charlotte už v sobotu 13. srpna vystoupí na tuzemském Open Air festivalu v Panenském Týnci. Po vyprodaném koncertu v Kongresovém sále v roce 2008 se kapela opět vrací mezi české fanoušky.

Good Charlotte se objeví na Open Air festivalu, Zdroj: organizátor festivalu

Byla nebyla daleko za oceánem jednou jedna malá, chudá rodina. A v té rodině, která bydlela ve Waldorfu v americkém státě Maryland, se roku 1979 narodila dvojčata Joel a Benjamin Madden, budoucí zakladatelé kapely Good Charlotte. Otec dvojčat od rodiny odešel, a tak jejich matka měla skutečně co dělat, aby je všechny uživila.

Kluci se brzy začali věnovat muzice a pomalu se jim v hlavě rodil sen o vlastní skupině, která jednoho dne bude jednou z nejznámějších po celém světě. „Hned jak jsme se vrátili ze školy, zavřeli jsme se v pokoji, kde jsme zpívali a hráli,“ přiznal v rozhovoru Benjamin. Odvahu k založení vlastní kapely dostali kluci až po zhlédnutí koncertu Green Day, což byla a je skupina, kterou oba obdivují.

My jsme Good Charlotte!

V roce 1996 se tedy pustili do projektu, jehož velikost nedokázali předem odhadnout, ale vkládali do něj velké naděje. „To je ten důvod, proč jsem s GC už od střední. Kluci (Joel a Benji) věřili, že jednou budeme tou největší kapelou, a já jsem věřil jim. Když jsem je poprvé potkal, ani nevěděli, jak mají hrát. Jen byli naprosto přesvědčení, že tohle bude jejich práce. A přesně to jsem chtěl i já. (…) Takže už od začátku jsme předpokládali, že budeme fakt velká kapela. A stále ještě nejsme tam, kam jsme se chtěli dostat,“ uvedl Paul Thomas, basák, který je v kapele už od jejího vzniku.

Čtěte také, jak se zrodila kapela Blink 182!

Spolu s Paulem a dvojčaty (Benji jako kytarista, Joel za mikrofonem) byl zakládajícím členem GC bubeník Aaron Escolopio. Skupinu pojmenovali Good Charlotte, a to podle pohádkové knížky Good Charlotte: The Girls of Good Day Orphanage. Mimochodem, nikdo z kapely ji nikdy nečetl.

První koncert odehráli ve sklepě souseda, a to pro přibližně dvacet lidí. Přestože byli kluci chudí a měli sotva na vybavení, věnovali se kapele s obrovským nadšením. GC brzy nahráli demo, sepsali své životopisy a začali obesílat všechna nahrávací studia, na která narazili, a to s průvodním dopisem v tomto znění: „My jsme Good Charlotte a pokud s náma podepíšete smlouvu hned, vyjde vás to mnohem levnějc, než když budete čekat.“

New York? Slušný začátek

Po ukončení střední dvojčatům matka koupila dvě letenky. Směr? Annapolis. Město na východním pobřeží Kalifornie, kde byl klub 924 Gilman Street, v němž v té době začínalo mnoho malých skupin. Tady GC odehráli pár koncertů a přitom si vydělávali špinavou prací, Benji vyzkoušel dokonce třicet pracovních míst. „Byly to těžký časy, ale zároveň jsme se měli fajn. Občas je dobrý mít hlad,“ vzpomíná Benji. Zanedlouho se ke skupině přidal ještě druhý kytarista Billy Martin, a tak byla sestava kompletní.

Good Charlotte vyhráli místní hudební soutěž a jejich song Can’t Go On byl zařazen na výběrovou desku talentů. Kapely si všimla skupina Lit a nabídla klukům, aby se stali jejich předskokany na naplánovaných koncertech. V té době kapela rozhodně neměla na to, aby si pořídila vlastní auto na veškeré vybavení, avšak opět zasáhla matka dvojčat. Ačkoli sama bydlela jen v provizorní kůlničce na zahradě sousedů, půjčila klukům svou dodávku se slovy, že do práce se dostane vlakem či pěšky.

Nové milénium jako začátek slibné kariéry

Tři roky od vzniku kapely se GC dostali jako předskokani na koncert kapely Lit v New Yorku, po němž o ně projevilo zájem velké množství nahrávacích studií. V květnu roku 2000 podepsali smlouvu se společností Epic a už v září vydali svou první desku Good Charlotte se singly jako Little Things či Festival Song. Krátce po jejím vydání kapelu opustil Aaron a byl nahrazen bubeníkem Dustym Brillem.

Po vydání první desky se klukům začaly otevírat dveře do showbyznysu. Zúčastnili se Warped tour 2001 a vyrazili na turné po Austrálii a Novém Zélandu. Mimochodem, tam se jejich deska stala platinovou. Tři z jejich videoklipů (např. k songu Little Things) se objevovaly na MTV a na americké MTV dokonce moderovali pořad All Things Rock.

Čtěte také o historii skupiny SUM 41

Obrovský úspěch pak sklidila deska The Young and the Hopeless z roku 2002, jíž se prodalo 4,9 milionu kusů. Jako svou inspiraci pro nové album GC uvedli kapely jako Blink 182, Sum 41 či Green Day. Good Charlotte byli najednou všude! Na CNN, MTV, na titulce uznávaného hudebního časopisu Rolling Stones, dokonce i v New York Times.

Největší hity z desky, The Anthem, The Young and the Hopeless či Hold On, hrála rádia téměř neustále. Jediný problém měli GC s bubeníky. Od odchodu Aarona v kapele žádný nevydržel moc dlouho.

Hodit téměř hotové album do koše? Proč ne! Pro Good Charlotte je dobrý pocit z desky důležitější

Třetí placka, Chronicles of Life and Death (2004), přinesla rozpolcené názory kritiků i fanoušků. Skóre si kluci vylepšili až v roce 2007 deskou Good Morning Revival, která je opět dostala do živého vysílání, a to několikrát. GC znovu dokázali, že vědí, jak udělat správné album. Rok na to vyšla deska Greatest Remixes, což byly předělávky skladeb Good Charlotte od jiných muzikantů.

The YouTube ID of pMLu1-HmkNw&ob=av2n is invalid.

Své zatím poslední album vydali kluci v listopadu loňského roku pod názvem Cardiology. Podle slov Joela je tato deska hodně blízká stylu kapely Blink 182. Album mělo původně vyjít už v roce 2009, ale krátce před posledními úpravami se GC rozhodli, že ho celé předělají, protože s ním nebyli úplně spokojeni. Změnili tedy producenta a celou desku dělali znovu. To se jim ale rozhodně vyplatilo, neboť nové album je skutečně vydařené. Potvrzují to i songy jako Like It’s Her Birthday, 1979 či Sex on the Radio, které byly velmi dobře přijaty.

Letos má za sebou kapela již turné po Americe a nyní plánuje další koncertní šňůry. Zastávku u nás udělá již v sobotu 13. srpna, a to na festivalu Open Air.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Good Charlotte málem vystěhovali matku dvojčat na ulici, aby mohli hrát