Menu
TOPZINE.cz
Hudba

SUM 41 na Rock for People 2011 přinejmenším zazáří

Radek Kolínský

Radek Kolínský

23. 6. 2011

Rock for People se každoročně drží na špici mezi českými festivaly. A dozajista tomu bude i letos. Návštěvníci se mohou těšit na nadupaný program, který vás rozhodně nenechá v klidu. Line-up pro zahraniční interprety je již uzavřený, to ovšem neznamená, že by nabídka nestála za řeč. Mezi ty velké tahouny jistě patří Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum a také SUM 41.

foto: SUM 41

SUM 41 při únorovém koncertu v Brisbane, Zdroj: sum41.com

Punkrocková parta SUM 41 z kanadského Ontaria začala hrát kolem roku 1996. O dva roky později zaslala nahrávací společnosti audiokazetu se svým demáčem ve snaze získat smlouvu. Poté se zadařilo a k fanouškům se dostalo EP s názvem Half Hour of Power, z něhož vzešel první singl – Makes No Difference. Zajímavostí je, že této písničce se dostalo dvou videoklipů.

Plnohodnotné debutové album All Killer No Filler na sebe nenechalo dlouho čekat a vyšlo 8. května 2001. Sklidilo řadu cen i úspěchů. CD se stalo platinovým v USA, Kanadě, ale také ve Velké Británii. Písně jako Fat Lip, In Too Deep či Motivation jsou oblíbené dodnes. Následovalo turné se souputníky Blink 182 a The Offspring.

logo Speciál Rock for People

O rok a půl později přišla na svět placka Does This Look Infected?. Obsahuje hity jako Still Waiting, Over My Head nebo The Hell Song. Díky ní obsadili 8. místo v Top Canadian Albums Chart. Oproti prvotině zde fanoušek zaregistruje podstatně tvrdší sound. V květnu 2004 kapela odcestovala do Konga, aby zde spolu s britskou charitativní organizací War Child vypomohli.

Vy ještě nemáte vstupenky? Koupit je můžete za 1590 korun online

Akce se týkala dětí, které jsou vysílány do války. Po příletu však SUM 41 museli být spolu s několika desítkami dalších civilistů ukryti do bezpečí. V tu dobu totiž ve městě Bukavu kolem jejich hotelu vypukly boje. Na počest Mírové mise OSN, a konkrétně muže jménem Charles Chuck Pelletier, pojmenovali své třetí CD – tedy, podle jeho prostředního jména, Chuck.

Deska byla velice úspěšná, dokonce byla natolik prodávaná, že za ni kapela obdržela zlatou desku v USA. Fanouškům sázeli jednu skladbu za druhou – jako třeba No Reason, Some Say a další. Přibližně půl roku před tím, než SUM 41 začali nahrávat další desku, museli řešit odchod kytaristy Davea Bakshe. Ten s nimi hrál od debutu až do této doby. Rozhodl se totiž pro hraní ve skupině Brown Brigade.

Později druhou elektrickou kytaru zastal Tom Thacker z kanadských GOB. V létě tétož roku se frontman Deryck Whibley oženil s Avril Lavigne, manželství však vydrželo pouhé čtyři roky. Album Underclass Hero obsahuje například eponymní písničku, jež se objevila v počítačových hrách Madden ’08 a NBA ’08.

Poprvé v České republice, nikoli naposledy

Po nějakém čase vydali výběrovku All the Good Shit: 14 Solid Gold Hits 2000-2008. Následně se pro české fanoušky této party staly dny D dvě data. Mluvím o 7. a 8. září, kdy v rámci evropského turné SUM 41 poprvé zavítali do České republiky. Nejdříve měli zahrát v pražském klubu Roxy, následně se však místo změnilo a velkolepý dvojkoncert se odehrál v Lucerna Music Baru.

Jako hosté zahráli slovenští From Our Hands, kteří v roli předkapely odvedli skvělou práci. V březnu letošního roku vyšlo nejnovější album – Screaming Bloody Murder, které je pro mne zatím příliš neohmatané a horké. Tím chci říct, že je zatím brzy na nějaké větší hodnocení. Letos se zase dočkáme, za devět dní, v neděli 3. července ve 20 hodin a 5 minut na letošním Rock for People.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SUM 41 na Rock for People 2011 přinejmenším zazáří