×
TOPZINE.cz

Vypsaná Fixa se objevila z Nietzscheho nic. Dnes si bez ní festivaly nelze představit

!Profil!Začínali jako malá klubová kapelka, podobně jako Priessnitz nebo Ready Kirken. Jejich pop-punková energie se však šířila tajnými podzemními cestami, až se nakonec prorvala i na povrch.

Vypsaná Fixa, Zdroj: supermusic.sk

Vypsaná Fixa pochází ze San Piega. Tak alespoň členové kapely přezdívají své rodné Pardubice a tuhle přezdívku občas zakomponují i do některého ze svých textů. Je to také místo, kde se členové (původní i ti následující) seznámili a dali celou kapelu dohromady. Začátkem devadesátých let působili v různých místních kapelách. Ty ovšem v průběhu postupného vzniku Vypsané Fixy zanikly, i když mnohdy nějakou dobu ještě koexistovaly, neboť budoucnost VF nebyla vůbec jasná a ze začátku vypadala velmi bledě.

Oficiální začátek téhle kapelky sahá do léta roku 1994. Tehdy její členové nazkoušeli nějakých osm songů, ze kterých nakonec vznikla nahrávka No Burp! Ta byla k dostání ještě analogově na pásce. Kapelu v té době tvořila většina stávajících členů, tedy zpěvák a kytarista Márdi, bubeník Pítrs a kytarista Mejla. V začátcích s nimi ještě hrál baskytarista Dejmal. O hraném stylu se nijak nemuseli přít, neboť všichni poslouchali podobnou hudbu, zahrnující třeba Pixies nebo Clash.

Podívejte se také na naše video s Vypsanou Fixou z Rock for People 2011!

Kapela v tomto složení odehrála několik koncertů, ale její další kariéra nevypadala příliš nadějně. Nicméně další léto se rozhodli natočit novou nahrávku, a tak vznikla kazeta s názvem Z Nietzscheho nic. Ta se povedla mnohem lépe než ta první díky lepší zvukové technice. K nahrávce také tehdy přibyla zpěvačka Tereza, která nazpívala některé vokály a nakonec s Fixou nějakou dobu zůstala.

V létě 1997 vznikla další kazeta Smutné a veselé vraždy. Prodalo se necelých tisíc kusů a koncerty začalo navštěvovat více lidí. Tak vstoupila Fixa do povědomí Pardubického kraje a pomalu svůj vliv rozšiřovala dál do okolí. Další rok už přišla CD nahrávka Lunapark. Kapela jezdila po různých koncertech a dostala se taky za hranice do Německa, Holandska, Itálie a Polska. Dokonce měla možnost zahrát si na Pražském hradě s orchestrem Miroslava Hybše.

Poté ale nastal krátký útlum a kapela dlouho další nahrávku nevydala, i když na ni připravovala materiál. Jezdila však pořád po koncertech, a tak si ji oblíbilo čím dál více fanoušků. Nakonec v roce 2002 vyšla nahrávka Brutální všechno a odstartovala opravdovou kariéru kapely. Některé songy jsou předělávky z předešlé tvorby plus nové písně. Podobné je to i s CD Bestiálně šťastní, které vyšlo hned o rok později. Tyhle nahrávky byly již profesionálně dělané a dostaly se proto až k nám Ostravákům, do naší tehdy osmé a deváté třídy na základce.


Letní tlení

V té době také baskytaristu Dejmala postupně nahradil nynější basák Mejn. Další nové desky pak vznikaly vždy s odstupem dvou let. V roce 2005 to byla Krása nesmírná, o dva roky později Fenomén a zatím poslední nahrávka z roku 2009 Klenot, kterou Fixa vyrazila natočit až do Londýna. Během té doby kapela objížděla všechny možné kouty festivalů a koncertů a udělala si velké jméno. Což nás, staré punkové fanoušky, trochu mrzí, protože přece jen underground má svoje kouzlo. Ale co naplat, Fixe to přejeme.

V druhé polovině léta můžete Vypsanou Fixu zhlédnout na mnohých českých festivalech. A šeptá se, že na podzim se můžeme těšit na další novou desku. Nechme se tedy překvapit.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..