Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vypsaná Fixa se objevila z Nietzscheho nic. Dnes si bez ní festivaly nelze představit

Redakce

Redakce

12. 8. 2011

!Profil!Začínali jako malá klubová kapelka, podobně jako Priessnitz nebo Ready Kirken. Jejich pop-punková energie se však šířila tajnými podzemními cestami, až se nakonec prorvala i na povrch.

Vypsaná Fixa, Zdroj: supermusic.sk

Vypsaná Fixa pochází ze San Piega. Tak alespoň členové kapely přezdívají své rodné Pardubice a tuhle přezdívku občas zakomponují i do některého ze svých textů. Je to také místo, kde se členové (původní i ti následující) seznámili a dali celou kapelu dohromady. Začátkem devadesátých let působili v různých místních kapelách. Ty ovšem v průběhu postupného vzniku Vypsané Fixy zanikly, i když mnohdy nějakou dobu ještě koexistovaly, neboť budoucnost VF nebyla vůbec jasná a ze začátku vypadala velmi bledě.

Oficiální začátek téhle kapelky sahá do léta roku 1994. Tehdy její členové nazkoušeli nějakých osm songů, ze kterých nakonec vznikla nahrávka No Burp! Ta byla k dostání ještě analogově na pásce. Kapelu v té době tvořila většina stávajících členů, tedy zpěvák a kytarista Márdi, bubeník Pítrs a kytarista Mejla. V začátcích s nimi ještě hrál baskytarista Dejmal. O hraném stylu se nijak nemuseli přít, neboť všichni poslouchali podobnou hudbu, zahrnující třeba Pixies nebo Clash.

Podívejte se také na naše video s Vypsanou Fixou z Rock for People 2011!

Kapela v tomto složení odehrála několik koncertů, ale její další kariéra nevypadala příliš nadějně. Nicméně další léto se rozhodli natočit novou nahrávku, a tak vznikla kazeta s názvem Z Nietzscheho nic. Ta se povedla mnohem lépe než ta první díky lepší zvukové technice. K nahrávce také tehdy přibyla zpěvačka Tereza, která nazpívala některé vokály a nakonec s Fixou nějakou dobu zůstala.

V létě 1997 vznikla další kazeta Smutné a veselé vraždy. Prodalo se necelých tisíc kusů a koncerty začalo navštěvovat více lidí. Tak vstoupila Fixa do povědomí Pardubického kraje a pomalu svůj vliv rozšiřovala dál do okolí. Další rok už přišla CD nahrávka Lunapark. Kapela jezdila po různých koncertech a dostala se taky za hranice do Německa, Holandska, Itálie a Polska. Dokonce měla možnost zahrát si na Pražském hradě s orchestrem Miroslava Hybše.

Poté ale nastal krátký útlum a kapela dlouho další nahrávku nevydala, i když na ni připravovala materiál. Jezdila však pořád po koncertech, a tak si ji oblíbilo čím dál více fanoušků. Nakonec v roce 2002 vyšla nahrávka Brutální všechno a odstartovala opravdovou kariéru kapely. Některé songy jsou předělávky z předešlé tvorby plus nové písně. Podobné je to i s CD Bestiálně šťastní, které vyšlo hned o rok později. Tyhle nahrávky byly již profesionálně dělané a dostaly se proto až k nám Ostravákům, do naší tehdy osmé a deváté třídy na základce.


Letní tlení

V té době také baskytaristu Dejmala postupně nahradil nynější basák Mejn. Další nové desky pak vznikaly vždy s odstupem dvou let. V roce 2005 to byla Krása nesmírná, o dva roky později Fenomén a zatím poslední nahrávka z roku 2009 Klenot, kterou Fixa vyrazila natočit až do Londýna. Během té doby kapela objížděla všechny možné kouty festivalů a koncertů a udělala si velké jméno. Což nás, staré punkové fanoušky, trochu mrzí, protože přece jen underground má svoje kouzlo. Ale co naplat, Fixe to přejeme.

V druhé polovině léta můžete Vypsanou Fixu zhlédnout na mnohých českých festivalech. A šeptá se, že na podzim se můžeme těšit na další novou desku. Nechme se tedy překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vypsaná Fixa se objevila z Nietzscheho nic. Dnes si bez ní festivaly nelze představit