Menu
TOPZINE.cz
Hudba

VIDEO: Rock for People 2011: Kapely a návštěvníci to rozjeli v dešti i na suchu

Jan Novotný

Jan Novotný

11. 7. 2011

Ačkoli z větší části promočený, festival se ze všech stran povedl. Zhruba sto čtyřicet účinkujících odehrálo své playlisty, obchodníci prodali metráky jídla a hektolitry piva, a to nejdůležitějsí – diváci, ti se skvěle bavili.

První den začal pro nedočkavce náloží českých kapel. Spoušť prvního odpoledne stiskla kapela Imodium a až do noci se předháněla jedna skupina s druhou. Celkově se dá výběr tuzemské scény bez okolků vychválit. Zvučná jména jako Chinaski, Kryštof, UDG, Tata Bojs nebo Prago Union tyhle festivaly zachraňují. Tím, že si kapely většinou volí set podle vyhrazeného času, se snaží z rukávu vytáhnout ty nejznámější skladby.

Podívejte se také na reportáž z prvního dne Rock for People 2011

Počasí bohužel nelze objednat tak snadno. Úvodem opravdu protivné a chladné srážky nutily navlékat bundy, pláštěnky (tím že měl generální partner hned několik stánků s koloběžkami a dárky pro zákazníky, včetně růžových pršiplášťů, se rázem barvy festivalu změnily na černo-růžovou) a hlavně holínky. Těch byla doslova módní přehlídka. Pro zábavu kromě kapel sloužily i stolní fotbálky, adrenalinové zážitky v podobě lidského katapultu, koloběžky a internet.

Čtěte také: Když se z festivalu stane módní přehlídka holínek

Největší tržby ale museli mít jednoznačně prodejci jídla. Toho bylo v areálu více než dost, a tak se na svou porci nemuselo dlouho a hladově čekat. V nabídce byly pochoutky jako tradiční klobásy či oblíbené pizzy. Dále třeba indické, arabské nebo čínské speciality, vegetariánská strava či vitamíny v ovocném baru.

Jak se vydařil druhý den si můžete přečíst v reportáži Jana Novotného

K zapití se proudem neuvěřitelných 142 kohoutků stáčela desítka a ležák, jedenáctka i točené nealko. Návštěvníci festivalu měli dokonce to privilegium ochutnat letošní osvěžující novinku jednoho pražského pivovaru v točené variantě. Na rovinu? Více osvěžující mok byste si tam jen těžko dovedli představit.

video
play-sharp-fill

Do areálu se během čtyřdenního maratonu podívalo přes 28 000 návštěvníků. A dá se říct, že této bilanci pomohly dvě zásadní věci. Od půlky pondělí teplé a z větší části slunečné počasí a hlavně hudební taháky jako Pendulum, My Chemical Romance nebo Paramore.

Na tyhle hvězdy se před stagemi pravidelně scházelo tisíce skalních fandů a vytvářeli někdy až neuvěřitelné kotle. Pogovalo se, bahno cákalo na všechny strany a pivní kelímky létaly vzduchem. Prostor dostaly všem známé, i ty méně profláknuté kapely. Energetičtí Sum 41, u nichž omdlelo na tucet fanynek. Paramore, u kterých se nenašlo místo pro sebemenší pohyb, nebo taky našlápnutí Tokyo Ska Paradise Orchestra či The Streets, již dokázali celý dav donutit k čapění.

Přečtěte si jak se vydařilo pondělní vystoupení kapely My Chemical Romance

Když se na to podívám z čistě mého pohledu, musím říct, že vrchol tohoto festivalu a nejsilnější zážitek bylo vystoupení John Butler Tria. Mraky se na jeho show rozestoupily a John ve své zelené flanelce vybrnkal tolik očekávanou skladbu Ocean, u které nejednomu fandovi běhal mráz po zádech.

Velice vtipná byla situace, kdy se u písně Better than nepodařilo Johnovi napoprvé naladit správný tón bendža, a proto tuhle pecku nastartoval až na potřetí s poznámkou: „One, two, three, fuck you!“

Exkluzivně pro Topzine.cz, společně se svým švagrem a bubeníkem Nicky Bombou, odpověděl John Butler na pár otázek.

Jaký máte dojem z České republiky?

John Butler: „Skvělý. Ačkoli jsme tady sotva dvacet čtyři hodin, moc se nám tady líbí.“

Johne, a co se to stalo s tvým bendžem při písni Better Than? Bylo to velice vtipné: One, two, three, fuck you!

John Butler: „Ohhh nééé. Už nikdy!“ (usmívá se) „Měl jsem problém s laděním nástroje.“

A co říkáte na tento festival Rock for People?

John Butler: „Víš, je to pro nás premiéra a jsme opravdu moc rádi, že tady můžeme být.“
Nicky Bomba: „Krásné. Ta energie a nálada. Ačkoliv lidé moc písničky neznali, moc rádi se sem někdy vrátíme.“

Snad se jich v Čechách ještě někdy dočkáme. A můžu dodat, že by jim to daleko více slušelo na alternativnějším festivalu. A důvod? Přece jen je RfP festival více rockovější, kde nemainstreamové bandy díru do světa neudělají. Důkazem je výše zmíněný Butler, popřípadě Loonaloop. Na ně nepřišlo zdaleka tolik fanoušků, jak by si zasloužili. Přes nesmazatelnou kvalitu to prostě není zázemí pro tyto hudební styly.

Závěrečný slunečný den přinesl také koncert skupiny Pendulum

Sečteno a podtrženo byl letošní ročník Rock for People opravdu zdařilý. Jen je škoda těch dvou promočených dní. Zcela jistě by jinak festival pokořil hranici třiceti tisíc návštěvníků Festivalparku. Třeba příště, při oslavě osmnáctin Rock for People.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Rock for People 2011: Kapely a návštěvníci to rozjeli v dešti i na suchu