Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Blink 182: Co klip, to ochutnávka dokonalého humoru. Co text, to námět k zamyšlení

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

18. 8. 2010

Tuhle americkou partičku netřeba dlouze představovat. Blink 182 je kapela řazená k pop-punkovému proudu a její věhlas svět obeplul už před několika lety. Nyní se tahle ze dvou třetin potetována skupina (kérky zdobí těla Travise i Toma, Mark zatím jejich kouzlu odolává) chystá na velké evropské turné. Přestože k nám nezavítají, nepropadejme panice. Nejbližší koncert bude ve Vídni, a to 3. září. Pojďme se na jejich show připravit rekapitulací nejlepších videoklipů.

Originální humor, nekonečná ochota dělat si srandu sami ze sebe, holé zadky. Ale nejen o tom jsou skladby od Blink 182. Jdeme na ně.

Dammit (2003, album Dude Ranch)

Přesně tohle je song, kterým většinou končí živé koncerty kapely. A jen zřídka jej kytarista Tom DeLonge neuvede výzvou: „Take your pants off!“ (Sundejte si kalhoty!). Písničku napsal baskytarista Mark z minuty na minutu jako reakci na kopačky od přítelkyně. Jen doufejme, že klip nevypráví o tom, jak se s ním on sám vyrovnával. Zoufalému zamilovanému z tohoto videa se skutečně nelze nesmát, ani kdybychom byli ti nejsoucitnější ze soucitných. Jestli vás do kolen nedostane už první minuta, hysterický záchvat zklamaného mladíka nevydýcháte zaručeně. Zkuste to.

Josie (1998, album Dude Ranch)

Dívka z předchozí písničky pro Marka očividně nebyla ta pravá, ale v tomhle songu ji poznáte stoprocentně. Celý je totiž právě o ideální partii pro baskytaristu Blink 182. Vlastní příběh v sobě skrývá i klip. A to, že vás pobaví, snad ani nemusím připomínat. Mark se opět vrhá do potupných akcí, jen aby okouzlil svou vyvolenou. Nakonec sice od ní pusu dostane, ale vás ještě předtím dostanou jeho zoufalé pokusy. Tihle týpci prostě vědí, jak diváky pobavit.

What’s My Age Again (1999, album Enema of the State)

Jeden z největších singlů kapely a opět tak trochu pojednává o Markovi (minimálně podle tvrzení kytaristy Toma). Přední místa v žebříčcích si zasloužil i díky videoklipu, ve kterém se trojice hudebníků jde v rouše Adamově proběhnout po městě. Podle svých slov si při natáčení tohoto videa Mark uvědomil, jak nepřitažlivé mužské genitálie jsou. Ale komu by to vadilo, klip je vtipně cenzurován; jediné kompromitující části těla, které oko divákovo spatří, jsou holé zadky všech tří.

Adam’s Song (2000, album Enema of the State)

O tomhle songu se říká, že je první z těch, v nichž Blink 182 začali být trochu vážní, zároveň je to jejich první pomalejší hitovka. Na rozdíl od zbytku desky, na které se skladba objevila, v téhle kluci nezpívají o příjemných či úsměvných věcech. Deprese, sebevražda, ztráta naděje. I o tom je život, i o tom kluci chtějí mluvit. Samotný klip je řešen zajímavým způsobem. Detail jedné ze stovek fotografií visících na zdi za kapelou, krátký, útržkovitý příběh a jede se dál. Stejně jako když my sami vzpomínáme na minulost. Čas nelze vrátit zpátky a film se stejně jako vzpomínky občas zadrhává. Někdy je to tak lepší…

Always (2004, album Blink-182)

Ačkoli samotný song zpočátku fanoušky moc nenadchl, videoklip vyvolal reakci úplně opačnou. Vážněji míněnou píseň o lásce od Blinků asi nikdo nečekal. „Tenhle song změní lidské životy a vlastně by mohl i navždy změnit svět,“ předpověděl s nadsázkou kytarista Tom DeLonge. A to se mu možná podařilo díky videu. Nejenže je zajímavě řešená jeho kompozice, ale zároveň jej zhlédly desítky tisíc diváků. Zkuste ho.

I Miss You (2004, album Blink-182)

Tak tohle je další z neočekávaných skladeb. Ale přesto se vyšplhala na vrchol několika hudebních žebříčků. Tentokrát nečekejte vtip, ale připravte se na… Na co vlastně? Smutek? Melancholii? Možná… Mimochodem, v klipu se baskytarista Mark objeví hrajíc na basu. Tento zajímavý záběr okoukal od kapely The Cure. Vzhledem k tomu, že při natáčení klipu se záběry na něj točily nesčetněkrát, musel si Mark na prsty nanést vteřinové lepidlo, aby ho struny tolik neřezaly.

Stay Together for the Kids (2002, album Take Off Your Pants and Jacket)

Tak tahle skladba vás chytne už na začátku. Zaposlouchejte se do slov a poté si je spojte s osudem kapely Blink 182. Podle Marka totiž vyprávěný příběh kopíruje osud skupiny. Nejprve byli spolu, pak se náhle a neočekávaně rozpadli. Nakonec se znovu spojili a pokračovali v tom, co milují ze všeho nejvíc. Takže pojďme na klip.

All The Small Things (2000, album Enema of the State)

Kytarista Tom DeLonge prahnul po tom, aby se v některém ze songů kapely objevil chorálový popěvek na-na… A tak napsal skladbu o sobě a své přítelkyni. Mimochodem, příběh o růžích na schodech je pravdivý, přesně tak Toma překvapila jeho někdejší přítelkyně a současná manželka Jenkins.

Videoklip k songu má ovšem trochu jinou náladu než samotná slova. Zpět k Blink 182 s klipy, které pobaví. Tenhle je parodií na mnoho starších videí, nejlépe v něm lze rozeznat videoklip k písničce Sometimes od Britney. Takže pokud se chcete vážně zasmát, pusťte si nejdřív ji a pak koukněte na All the Small Things. A ve chvílích, kdy se mladý krasavec stylizuje do role blonďaté krásky, se prostě nechejte unést vlnou smíchu, protože jinak tenhle klip ve zdraví nepřežijete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blink 182: Co klip, to ochutnávka dokonalého humoru. Co text, to námět k zamyšlení