Menu
TOPZINE.cz
Hudba

FOTO: Koncert The Offspring v Praze pohřbil špatný zvuk a pekelné vedro

Radek Lang

Radek Lang

17. 8. 2011

Americká punkrocková kapela The Offspring vystoupila v úterý 16. srpna v Průmyslovém paláci. Praha zažila po deseti letech návrat legendy. Jak dopadl očekávaný koncert symbolu devadesátých let?

Punkrocková kapela The Offspring se zformovala v roce 1984 v Kalifornii. Deset let poté začala okupovat přední příčky hitparád. Hudební televizní stanice MTV jí rovněž přišla na jméno a hit Come Out and Play uvedl novou modlu mezi teenagery. The Offspring a jejich mísení otrhaného punku s řízným rockem pronikli mezi masy.

A na vrcholu nějakou dobu zůstali. Zejména albem Americana (1998) s předními hity Pretty Fly (For a White Guy), Why Don’t You Get a Job? a The Kids Aren’t Alright se zapsali do historie.

Skupina má za sebou osm studiových alb, přičemž zmíněné singly z alb Americana stále vévodí oblíbenosti u posluchačů (podle statistik na Last.fm jsou tyto tři songy v TOP4 nejposlouchanějších písní kapely za poslední půlrok).

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/koncert-offspring-praha-prumyslovy-palac-178-2011/]

Poslední album Rise and Fall, Rage and Grace vzniklo v roce 2008. Od letošního jara skupina pracuje na nové desce a právě v Praze 16. srpna zahájila své evropské turné.

Průmyslový palác na koncert? To je vtip?

Zásadním nedostatkem akce bylo především místo konání. Průmyslový palác na pražském Výstavišti totiž ke koncertování punkrockové kapely, na níž se přijde podívat několik tisíc lidí tísnících se na sobě od stěny ke stěně, opravdu neposlouží.

Pořádné vedro panovalo už hodinu před Offspringy, během jejich koncertu se pak z vedra stalo nedýchatelné peklo, v němž z lidí tekly proudy potu a vzduch (jeho zbytky) se dal téměř krájet.

Pohledem Nely Christovové: Takový koncert zažije každý: špatná akustika, vedro k zalknutí a o živém promítání kapely na plátno si můžete nechat jenom zdát. Právě poslední zmiňované je asi největším minusem jinak skvělého večera, protože přes přerostlé puberťáky poskakující do rytmu Why Don’t You Get a Job toho průměrně vysoká osoba kvůli nešikovně řešenému pódiu moc nevidí. Nebo spíš vůbec nic. A bez vizuálního kontaktu si člověk spíš připadá, jako by se zrovna nacházel v pěkně hlučném kotli plném sálajících těl a ne na koncertu punkové legendy, jakou Offspringové bezesporu jsou.

Hodnocení: 40 %

Kromě nesnesitelného vedra a nulové cirkulaci vzduchu se tvar haly podepsal obzvláště na kvalitě ozvučení. Nejenže se hlas Dextera Hollanda v některých písních utápěl v ozvěně (nechtěné), ale v jiných zas zanikal pod humbukem kytar, jejichž zvuk rozhodně nepůsobil sladěně a optimálně. A snaha pochytit texty písní (a někdy i jen melodii songů) končila kdesi mezi zvukařem a přeteplenou halou.

Špatný zvuk vykoupili bezvadní fanoušci

Škoda. Škoda! Atmosféra byla totiž výborná. Fanoušci zastoupili Dextera při vyzpívávání refrénů a přehlušili nesladěné počínání zbytku kapely. Nedokonalou formu skupiny tak vykompenzovali nadšením z jejich přítomnosti.

A byli odměněni největšími peckami v čele se Self Esteem, The Kids Aren’t Alright nebo Hit That.

Hitový potenciál písní ovšem tkví zejména v chytlavých, jednoduchých a úderných hlavních riffech, které se ani v akusticky nehostinném prostředí většinou neztrácely a dovolily fanouškům naplno užít přítomnosti svých oblíbenců. The Offspring jsou dominantní v refrénech, a právě v nich se celá hala otřásala pod náporem fanoušků, kteří dávali amíkům pořádnou zpětnou vazbu.

Úterní koncert skupiny The Offspring byl úvodní na jejich evropském turné. Špatný zvuk, úděsná hala a ne úplně sladěný výkon jsou toho daní. I přes zmíněné nedostatky si ale návštěvníci koncert užívali a oprášili společně se svými legendami nesmrtelné hity. A podle reakcí publika nesmrtelnými i nadále zůstanou.

The Offspring

16. srpna 2011
Průmyslový palác na Výstavišti, Praha

Předkapely: Rybičky 48 a Clou
Délka koncertu: 60 minut + 15 minut přídavky

+ výborné publikum
+ největší hity kapely v živém podání

příšerná hala (špatný zvuk a pekelné nedýchatelné vedro)
ne úplně vyladěný a sehraný výkon kapely

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Koncert The Offspring v Praze pohřbil špatný zvuk a pekelné vedro