Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rybičky 48 jsou mistři na videoklipy. Projděte se po jejich diskografii!

Martin Peška

Martin Peška

13. 4. 2009

FOTO: Kapela Rybičky 48 při natáčení videoklipu k singlu OoouPop-punková partička Rybičky 48, která pochází z Kutné Hory, patří mezi největší současné objevy české hudební scény. Dokazuje to množství koncertů, na které je kapela žádána, ale i podpora jejich fanoušků v televizních, rádiových i internetových hitparádách.

FOTO: Kapela Rybičky 48 při natáčení videoklipu k singlu Ooou

Kapela Rybičky 48 při natáčení videoklipu k singlu Ooou, Zdroj: agentura Wink

Baskytarista Kuba Ryba se společně se svými partnery kytaristou Petrem Lebedou a bubeníkem Ondřejem Štorkem sešel ve skupině Banánový Rybičky na podzim roku 2002. Název musela skupina časem z důvodu stejnojmenného televizního pořadu změnit na Rybičky 48, který si vybrali fanoušci kapely na internetových stránkách.

Necelý měsíc po vzniku kapely už kutnohorské trio stálo na pódiu a hrálo. Rozhodli se, že se prokoncertují někam výš. V roce 2003 vydala kapela dvě demo CD po třinácti písničkách, v následujícím roce přibylo ještě jedno demo, které bylo pro kapelu zlomové. Ze skladeb byl znatelný vliv amerických pop-punkových kapel a správný směr kapele ukázalo přes 2 000 prodaných desek pouze na koncertech a přes e-shop na stránkách skupiny.

Díky CD zaslaným do několika soutěží si Rybiček 48 začali všímat pořadatelé letních festivalů. Kapela v těchto letech absolutně vyhrála například soutěž s názvem Udělej si sám, kterou pořádá Rock for People, či Sázavafest Battle. První videoklip k písničce Plovárna začal být vysílán v českých televizích včetně hudební TV Óčko.

V září 2005 kapele přišla nabídka od folkového zpěváka Luboše Pospíšila, který zprostředkoval spolupráci s vydavatelstvím Supraphon. Do konce roku Rybičky 48 nahrály první tři singly: Reality show, Sexuální akrobat a Vocode?

Vydavatelství se tvorba kapely zalíbila a v březnu 2006 vydala její debutové album Adios Embryos! Od té doby kapele přicházejí nabídky na 70 koncertů ročně a víc. Nového žánru vznikajícího v Česku a talentu Rybiček 48 si začala rázem všímat média.

Dva roky po debutovém albu následovala druhá oficiální deska nesoucí název Amores Perros, voe! plná ještě více návykovými hity než její předchůdce. Klip k parodické písničce Ooou se ujal ve všech televizních hitparádách. Na nejsledovanější české televizi Nova se před prázdninami umístil pětkrát po sobě na první příčce.

Možná i proto stoupnul zájem o rozhovor s Rybičkami 48 v televizních pořadech, kam je kapela zvána, aby reprezentovala sama sebe a svou tvorbu, ale například i festivaly Rock for People nebo Sázavafest. Pro Českou televizi kapela exkluzivně přepracovala do punkovější verze i píseň Být stále mlád od Karla Gotta.

Během roku 2008 si kapela několikrát vyzkoušela hrát před několikatisícovým publikem, ať už to bylo na festivalu Votvírák či například Benátské Noci. Jejich turné se začalo nenápadně rozšiřovat o zahraniční koncerty především na Slovensku a v Německu, odkud pochází jeden z jejich koncertních partnerů, držitel ceny MTV ROCKZONE – BEST NEW ROCKER 2005, Green Frog Feet.

Během koncertní pauzy, kdy se kapela rozhodla začít skládat materiál na novou desku, i její druhý singl s názvem Emily z alba Amores Perros, voe! zvítězil pětkrát v řadě v hitparádě ESO. A začalo se psát o hegemonii Rybiček 48!

Na jaře roku 2009 se kapela vrátila do studia, kde natočila třetí oficiální desku Viva la Revolución, a vyrazila na koncertní turné do zahraničí. Ze jmenované desky pochází videoklip Zamilovaný/Nešťastná, kde se stejně jako v songu samotném objevila zpěvačka Bára Zemanová.

Na přelomu roku 2009 a 2010 se kutnohorská partička sčuchla s plzeňskými Mandrage a výsledkem bylo společné turné NEBEPEKLO odkud pochází i video Rybičky 48 ft. Mandrage.

Rybičky 48 chystají pro své fanoušky novinku i letos. Na podzim 2011 by mělo vyjít nové CD a DVD se záznamy koncertů včetně videí ze zákulisí.

Aktualizováno 6. dubna 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rybičky 48 jsou mistři na videoklipy. Projděte se po jejich diskografii!