Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Redakce cestování představuje nejkrásnější hrady a zámky. Inspirujte se!

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

20. 9. 2011

Krásných hradů a zámků je na světě tolik, že jednoduše nelze vybrat, které z nich jsou těmi vůbec nejkrásnějšími. Přesto má téměř každý nějakého svého oblíbence a nejinak je na tom i naše cestovatelská redakce.

Britský Warwick Castle, Zdroj: youtube.com

Na první příčce vévodí hrady Spojeného království

Ze světových hradů a zámků u nás v redakci zvítězila oblast Spojeného království. Konkrétně jsme okouzleni hrady Avon, Warwick, Caernarfon, Eilean Donan či Leeds Castle.

„Mám radši středověké hrady, například britský Caernarfon. Sice jsem tam nikdy nebyla, ale láká mě svou tajuplností a zachovalostí.“   – Eva Chytková

FOTO: Alhambra

Alhambra v Granadě svým návštěvníkům učaruje, Zdroj: sxc.hu

Ani další evropské země ale nezůstaly pozadu. Druhé místo obsadilo jednoznačně Španělsko díky hradům jako Coca, Alcazar, La Mota, Belmonte nebo Alhambra.

„Podle mě je nejkrásnější palácový komplex Alhambra ve španělské Granadě. Je to krásný umělecký objekt, narazíte zde také na nádherné zahrady Generalife. Alhambru je třeba vnímat všemi smysly a nikoho nenechává na pochybách, že z této výšiny kdysi Maurové vládli rozsáhlé říši.“   – Petr Vrchota

Zámek Versailles

Francouzské Versailles okouzlí hlavně přilehlými zahradami, Foto: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Pokud vyrazíte na dovolenou do Francie, rozhodně si nenechte ujít zámky na Loiře nebo proslulé Versailles s překrásnými zahradami. Na spoustu krásných hradů ale dle tipů naší redakce narazíte i v Irsku či Itálii.

Které hrady či zámky vedou v Česku?

FOTO: Pražský hrad

Noční pohled na Pražský hrad je úchvatný, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Nezapomněli jsme samozřejmě ani na české hrady. Všem cestovatelům doporučujeme navštívit Pernštejn, Bouzov, Kost nebo Karlštejn. Opomenout nesmíme ani pro turisty nejznámější Pražský hrad.

„Podle mě je jedním z nej u nás můj oblíbený hrad Bouzov. Sice se dočkal mnoha, někdy nepříliš šťastných rekonstrukcí, ale stále se jedná o krásný hrad původně ze 14. století. Díky mostům, cimbuřím, arkádám a chrličům působí velmi romanticky a pohádkově.“   – Hana Chytrá

Výčet krásných českých zámků je ještě bohatší. Naše redakce doporučuje návštěvu zámků Lednice, HlubokáVranov nad Dyjí či zámků v Mikulově a v Mnichově Hradišti.

FOTO: Zámek v Mikulově

V Mikulově stojí za návštěvu nejen zámek, Foto: Pavla Popelářová, Topzine. cz

„Nezapomenutelnou atmosféru má zámek Buchlovice. Kolem něj jsou nádherné zahrady, na lavičce na nádvoří kolem vás chodí pávi. A interiéry jsou také nádherné.“   – Alice Jendelová

Doufáme, že jste si z našich tipů a oblíbených míst vzali inspiraci pro příští výlet. A o tom, které hrady a zámky máte rádi vy, se s nám můžete podělit v diskusi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Redakce cestování představuje nejkrásnější hrady a zámky. Inspirujte se!