Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Přehled 15 nejúchvatnějších hradů a zámků na světě

Samcová Jana

Samcová Jana

6. 7. 2010

Navštěvování hradů a zámků patří k létu stejně jako slunění nebo koupání. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nabízí k výběru patnáct nejúžasnějších staveb, které byste při svých toulkách za historií rozhodně neměli minout.

NĚMECKO: Hrad Hohenzollern

Tento pohádkový hrad byl sídlem pruských králů a německých císařů. Jeho původ se datuje do období středověku – byl vybudován v 11. století. V roce 1423 byl kompletně zničen a přestavěn v roce 1461. Pohled z hradu, který je vystavěn na 855m vysokém vrcholu hory Hohenzollern je neuvěřitelný, stejně tak jako celý hradní komplex. Hrad se nachází 50 km jižně od Stuttgartu.

Howard, Zdroj: AČCKA

ANGLIE: Zámek Howard

Ačkoliv vypadá jako hrad, Howard je vlastně zámek – soukromé sídlo rodiny Howard, která v tomto areálu žije již více 300 let. Dům, který se nachází v North Yorkshire v Anglii, je jedním z největších rezidencí v Británii. Jeho stavba byla zahájena na konci 17. století a trvala přibližně 15 let. Mezi pozoruhodné rysy tohoto zámku patří nádherné zahrady a obrovská rozloha parku kolem celého komplexu.

Segovia, Zdroj: AČCKA

ŠPANĚLSKO: Pevnost Segovia

Pevnost Segovia se nachází ve starobylém městečku Segovia ve středním Španělsku. Původně byla vybudována jako arabská pevnost ve 12. století. Díky unikátnímu tvaru připomínající lodní příď, patří tato pevnost k jedné z nejvýznačnějších v zemi. Ve středověku byla tato pevnost klíčová při obraně země. Zdá se, že se tato významná památka stala zdrojem inspirace pro mnoho hradů a zámku vytvořených v zábavních parcích Walt Disney po celém světě.

Himeji, Zdroj: AČCKA

JAPONSKO: Hrad Himeji

Hrad Himeji, známý též díky svému bílému exteriéru jako bílá volavka je ohromující komplex složený z 83 dřevěných budov. Jeden z nejpozoruhodnějších obranných prvků hradu je bludiště cest vedoucích k hlavní pevnosti. Brány a hradby jsou spletí spirálovitě zatočených uliček, z nichž je většina slepých a ztěžují tak blížícím se útočníkům možnost přiblížit se k hlavní pevnosti. Hrad byl původně postaven ve 14. století a nachází se v regionu Kansai v Japonsku.

Pražský hrad, Zdroj: AČCKA

ČESKÁ REPUBLIKA: Pražský hrad

Pražský hrad, nejznámější místo hlavního města České republiky, je jedním z největších a nejstarších hradů na světě. Je přibližně 570 metrů dlouhý a 130 metrů široký a jeho vzhled reprezentuje téměř každý architektonický styl posledního tisíciletí, od gotiky až po barokní prvky. První budovy areálu vznikly již v 9. století.

Peleš, Zdroj: AČCKA

RUMUNSKO: Zámek Peleš

Tento pohádkový zámek se nachází v idylickém prostředí Karpat v Rumunsku. Výstavba areálu začala v roce 1873 a byla řekněme – mezinárodní. Rumunská královna Alžběta o stavbě prohlásila: „Italové byli zedníci, Rumuni budovali terasy, Albánci a Řekové pracovali s kamením, Němci a Maďaři byli tesaři. Turci pálili cihly, inženýři byli Poláci a řezbáři byli Češi. Francouzi byli malíři a Angličané měřiči“. Zdá se, že se mezi dělníky hovořilo i čtrnácti jazyky.

Chambord, Zdroj: AČCKA

FRANCIE: Zámek Chambord

Je největší ze zámků na Loiře ve střední Francii. Byl postaven v letech 1519 až 1547 na objednávku Františka I. v zátoce řeky Cosson, levého přítoku Loiry. Zámek leží asi 14 km východně od města Blois v departementu Loir-et-Cher. Chambord patří k vrcholným stavbám renesanční architektury a k nejznámějším zámkům ve Francii. Jeho fasáda má šířku 128 metrů, v zámku je 440 místností, více než 80 schodišť, 365 komínů a 800 tesaných hlavic sloupů.

Neuschwanstein, Zdroj: AČCKA

NĚMECKO: Zámek Neuschwanstein

Zámek, jehož stavba začala v roce 1896, byl navržen divadelním scénografem Christianem Jankem pro Ludvíka II. Bavorského, který byl před dokončení stavby prohlášen za duševně chorého, což mnoho vysvětluje. Architektura, poloha i velikost zámku jsou velkolepé a poněkud bláznivé. Neuschwanstein se nachází na vrcholu v jihozápadním Bavorsku. Dnes je zámek nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v regionu.

Corfe, Zdroj: AČCKA

ANGLIE: Zřícenina hradu Corfe

Ačkoli ruiny jsou vše, co z hradu Corfe zbylo, hradní opevnění stále působí velkolepým dojmem. Nachází se v hrabství Dorset na ostrově Purbeck. Historie hradu se datuje do 9. století. Ví se ovšem, že Corfe byl objeven už mnohem dříve a sloužil Římanům k obraně. Zdi, jejichž pozůstatky můžete dnes vidět, byly postaveny v 11. století. O dvě století později tvrz sloužila jako královská pokladnice a vězení.

Matsumoto, Zdroj: AČCKA

JAPONSKO: Hrad Matsumoto

Hrad Matsumoto je naprosto ohromující japonský hrad nacházející se ve městě Matsumoto blízko Tokia. Hrad byl postaven v roce 1504 a dnes je na seznamu národních památek Japonska. Hrad byl využíván až do poloviny 19. století. Po reformách v Meidži v roce 1868 na tom byla nová japonská vláda tak bídně, že se rozhodla hrad strhnout a rozprodat dřevo a železné kování (což byl osud mnoha hradů v Japonsku v té době). Hrad Matsumoto byl však zachráněn místními občany, kteří ho v roce 1878 koupili a obnovili.

Eltz, Zdroj: AČCKA

NĚMECKO: Hrad Eltz

Hrad Eltz je jedním z dalších příkladů úžasných německých hradů. Tato velkolepá středověká stavba v jihozápadním Německu je stále ve vlastnictví hrabat Eltzů a patří k nejkrásnějším a nejlépe zachovalým hradům Německa. Procházíte-li jednotlivými sály a místnostmi, setkáte se se zbraněmi, brněním, vybraným nábytkem a jinými uměleckými díly. Klenotnice ve sklepení hradu obsahuje mimořádnou uměleckou sbírku s více než 500 exponáty z 12. až 19. století. Současným majitelem zámku je Dr. Karl Graf von und zu Eltz, který zastupuje již 33. generaci domu Eltz.

Eilean Donan, Zdroj: AČCKA

SKOTSKO: Hrad Eilean Donan

Postaven v 13. století, aby bránil nájezdům Vikingů, je dnes hrad Eilean Donan jedním z nejslavnějších míst ve Skotsku. S největší pravděpodobností byl pojmenován po biskupu jménem Donan, který přišel do Skotska v 6. století. Hrad se nachází na ostrově a je obklopený úžasnou scenérií skotské vysočiny. Tvrz byla přestavěna ve své historii nejméně čtyřikrát. Zpřístupněn veřejnosti byl roku 1932 a od té doby jej navštívily tisíce turistů z celého světa.

Neuchatel, Zdroj: AČCKA

ŠVÝCARSKO: Zámek Neuchâtel

Zámek postavený na konci 10. století, byl darem Rudolfa III., krále Burgundska své ženě. Tento štědrý dar dal současné jméno městu, kde se zámek nachází, jezeru a dokonce celému jednomu švýcarskému kantonu. Přestavěný v 15. a 17. století, je dnes zámek sídlem kantonální vlády a soudů.

Guaita, Zdroj: AČCKA

SAN MARINO: Pevnost Guaita

Pevnost Guaita, která se nachází na vrcholu Guaita s výhledem na celé San Marino. Pevnost byla postavena v 11. století a nějaký čas sloužila i jako vězení. Guaita je jedna ze tří pevností v San Marinu, které se nachází na třech vrcholcích hory Monte Titano. Věže jsou zobrazeny na národní vlajce San Marina a v jeho erbu.

Conwy, Zdroj: AČCKA

WALES: Hrad Conwy

Conwy je jedním z nejvýznamnějších pevností postavených králem Edwardem I. ve 13. století. Je to jeden z klíčových hradů železného krále postavených ve Walesu. Stavba hradu byla docela drahý podnik – odhaduje se, že Edward utratil 15 000 liber (současných 162 milionů liber) za výstavbu, což z něj činí nejnákladnější hrad v historii Walesu. Dnes je Conwy na seznamu památek světového dědictví UNESCO a jeho osm věží s výhledem na ústí řeky Conwy je typickým obrázkem Severního Walesu.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Přehled 15 nejúchvatnějších hradů a zámků na světě