Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ze všední Paříže do kouzelného Versailles. Prodloužený víkend vyjde na necelé 4 tisíce

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

Noční PařížVždy jsem chtěla jet do Paříže. Do města plného romantických zákoutí a francouzského šarmu, přesně jak ho vykreslují filmové společnosti. Když jsem ale překročila hranice města, spatřila jsem jen stěny počmárané grafitti a všude se povalující odpadky. Očekávání vystřídalo zklamání. Tak to má být ta jedinečná Paříž, která vás okouzlí svou mocí?

Noční Paříž

Noční Paříž, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Paříž má bezmála dva miliony obyvatel, protéká jí řeka Seina a najdete zde mnoho světově známých památek, které stojí za to vidět. Ale upřímně, Paříž nenabízí o nic víc, než mnohá jiná evropská města. Když už vyčerpáte všechny tipy z vašeho průvodce, vyjedete na Eiffelovku, projdete celý Louvre, tisíckrát si vyfotíte Vítězný oblouk a nemáte v kapse zlatou kreditu na nákupy na Champs-Elysées, je tu ještě další možnost, jak využít volný den. Navštivte nedaleký zámek Versailles.

Zámek Versailles

Zámek Versailles, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Pokud patříte mezi ty, které Paříž nijak nenadchla, pak vám to Château de Versailles určitě vynahradí. Je ale potřeba přijet brzy ráno, během několika minut se totiž u pokladny vytvoří neuvěřitelně dlouhý had a může se stát, že byste se dovnitř vůbec nedostali. Zámek, který nechal vybudovat Ludvík XIV., tvoří svým půdorysem písmeno U.

  • Koupit zájezd můžete zde

Jakmile projdete vstupní zlatou branou, ocitnete se na prvním z celkem tří nádvoří, které nese jméno Náměstí ministrů. Vévodí mu jezdecká socha krále Ludvíka XIV. Přes třetí, Královské nádvoří, vstoupíte do pravého křídla zámku. Asi nejznámějším sálem v zámku je Zrcadlová galerie. Jejím architektem je Hardouin-Mansart, stavba galerie trvala celých osm let. Strop sálu je vyzdoben obrazy malíře Le Bruna. Své jméno nese tato galerie díky sedmnácti velkým zrcadlům, které přesně kopírují okna na protější stěně. Osvětlení sálu je již delší dobu elektrické, za dob Ludvíka XIV. se ale muselo každý večer zapálit až 3000 svíček.

Zrcadlový sál ve Versailles

Zrcadlový sál, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Po prohlídce se ještě můžete projít krásnými zahradami, plné fontán a vodních kanálů. A rozhodně stojí za to absolvovat prohlídku Malého Trianonu, zámečku, který je oproti pompéznosti Versailles vybaven skromněji a mnohem útulněji.

Zahrady Versailles

Zahrady Versailles, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

A po náročném dni je čas vrátit se z kouzelného zámku zpět do Paříže, třeba právě do Moulin Rouge. Možná, že noční atmosféra města trochu spraví celkový dojem přes den celkem všedního velkoměsta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ze všední Paříže do kouzelného Versailles. Prodloužený víkend vyjde na necelé 4 tisíce