×
TOPZINE.cz

Tip na výlet: Lichtenštejnové v Lednicko-valtickém areálu

Zámky Lednice a Valtice, Minaret, skleníky. Vše notoricky známé. Lednicko-valtický areál ale skrývá další skvělou architekturu rodu Lichtenštejnů, která čeká jen na vás.

FOTO: Lovecký zámeček na Pohansku
Lovecký zámeček na Pohansku, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Areál tzv. Báječné Lednice je obklopen mnoha rybníky, upravenými trávníky, květinovými záhony a mezi nimi se tyčí majestátní stavby i stavbičky, tzv. salety, které mnoha turistům ujdou, protože jsou rozmístěny po celém parku. Prohlídka těchto zámečků a kapliček je velmi vhodná pro pěší turistiku, ale i výlety na kole.

Bez Tří Grácií se to neobejde

Jde o jednu z nejhezčích staveb, také někdy nazývanou Chrám tří Grácií podle soch nahých žen, které jsou obklopeny půlkruhovou klasicistní stavbou. Kolonáda je doplněna výklenky, u nichž se nabízí pohled na různé sochy. Avšak sochy oněch grácií žádnými gráciemi ve skutečnosti nejsou. Je to pouze trio antických bohyní, a to Athény, Artemis a Afrodity.

Rybniční zámeček z roku 1815 okem každého turisty sice vypadá všedně, ale poskytuje nevšední výhled. Krásně z něj můžeme pozorovat Nový dvůr nebo Tři Grácie i s celou okolní krajinou. Ve své době sloužil hlavně k lovům, dnes slouží pozorovatelům ptactva a dalších zvířat.

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze téměř 300 km čtverečních v okrese Břeclav. V 18. a 19. století byl v držení knížecího rodu Lichtenštejnů. Ti jej přetvořili do dnešní podoby parku. V roce 1996 byl zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_cestovani_lednicko-valticky-areal_2011/]

Další nenápadnou stavbou je Apollónův chrám. Nevyniká velikostí, ale krásou. Jeho klasicistní architekturu zdobí dórské sloupy a nahoře se nachází kvarteto Apollónových Múz. V teplých měsících vybízí písečná pláž, která se nachází přímo pod ním,  ke koupání v Mlýnském rybníce.

Svatý Hubert v gotickém kabátě

Malá kaple Sv. Huberta je trojboká stavba v gotickém slohu. Jde ovšem o malý podvod. Svatý Hubert byl postaven až v roce 1855 a na středověkou gotiku si jen hraje. Pro větší přesvědčivost jsou dokonce pískovcové kvádry opatřeny starými středověkými kamenickými značkami.

Celkově je systém parku a zahrad velice podobný schönbrunnskému ve Vídni. Tento fakt potvrdí Kolonáda na Reistně. Ta je očividně podobná Gloriettě za zámkem Schönbrunn ne náhodu, architekti se jí přímo inspirovali, proto historii jejího vzniku doprovází mnoho sporů o vybudování a financování. Dnes, stejně jako Glorietta, slouží jako vyhlídka.

FOTO: Hraniční zámeček
Hraniční zámeček, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Největším luxusem se zřejmě může pyšnit Hraniční zámeček. Nejen že je velmi pěkně zrekonstruován, ale uvnitř se nachází hotel s restaurací. Původně byl vybudován jako letní sídlo pro lichtenštejnské panstvo, které se mohlo kochat pohledem na třpytivý lesk hladiny rybníka přímo před zámečkem. Proč se dnes jmenuje Hraniční? Je to podle původní hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy.

Schůzka u Rendez-vous

Název Rendez-vous plně nevystihuje účel stavby, ale její druhý, Dianin chrám, už ano. Diana čili Artemis byla bohyní lovu, a protože Lichtenštejni byli milovníci této zábavy, je jí tento chrám zasvěcen. Empírový oblouk je dnes vyhlídkou.

Asi nejdále se nachází areál Pohansko. Nejde pouze o archeologickou lokalitu, ale nachází se tu empírový zámek Pohansko. Když byl tento zámek postaven, nebylo známo, že místo bylo původním sídlem Slovanů. Nyní je ale oblast tomuto faktu přizpůsobena. Kolem zámku se nachází archeologické muzeum v přírodě.

Další stavby, které by neměly ujít vašemu oku, jsou Belveder, nyní bohužel v rekonstrukci, Janův hrad, Obelisk, Nový dvůr, Lány anebo Lovecký zámeček.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


3 Komentáře Tip na výlet: Lichtenštejnové v Lednicko-valtickém areálu

  1. Betka26 : Vďaka za dobrý tip :) mrknem aspoň na stránky čo to je zač ten penzión Onyx :) Už som na Morave cca 5 rokov, tak by sa patrilo aspoň ísť niekam na výlet, lebo reálne si veľmi dovolenku pri mori nemôžeme dovoliť, tak by sme chceli tak trošku „túru“ po Morave aspoň tam, kde nám to financie dovolia :) Už som viac krát počula od ľudí, že vychvaľujú Lednice a hlavne zámok a záhrady :) Tak uvidíme, či sa tento rok predsa len dostaneme niekam, alebo zostaneme doma na zadku :D

  2. Tak to vypadá báječně :) Už se tam těším. Na přítele vyskočila na FB akce: a tak ji rovnou i zakoupil, že si můžeme rovnou podívat i Mikulov a celé Lednice a taktéž i okolí. Byli tam známí a ti si to tam velmi chválili, tak jsme tam chtěli jít i my a mé přání se splnilo :)

  3. Další krásný článek, který mě jen potěšil, že jsem vybrala skvělé místo na oslavu výročí svatby :) Já se tak moc těším. Z fotek to tam vypadá fakt úžasně. Už jsem dohledala i portál, kde si můžeme půjčit kola, akorát jsem si ne jistá, jestli tam je lehčí nebo těžší terén. Pěší turistika bude určitě, i když mám k dispozici auto :) Necháme ho stát při našem penzionu ONYX, kde jsme si dali ubytování na náš prodloužený víkend. Myslíte, že by o 2 týdny již mohly být rozkvetlé stromy a květiny? Miluji pozvolné jaro, kdy ptáčci zpívají, kytičky voní a vše dýchá zelení :)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..