Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Lichtenštejnové v Lednicko-valtickém areálu

Eva Chytková

Eva Chytková

19. 4. 2011

Zámky Lednice a Valtice, Minaret, skleníky. Vše notoricky známé. Lednicko-valtický areál ale skrývá další skvělou architekturu rodu Lichtenštejnů, která čeká jen na vás.

FOTO: Lovecký zámeček na Pohansku

Lovecký zámeček na Pohansku, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Areál tzv. Báječné Lednice je obklopen mnoha rybníky, upravenými trávníky, květinovými záhony a mezi nimi se tyčí majestátní stavby i stavbičky, tzv. salety, které mnoha turistům ujdou, protože jsou rozmístěny po celém parku. Prohlídka těchto zámečků a kapliček je velmi vhodná pro pěší turistiku, ale i výlety na kole.

Bez Tří Grácií se to neobejde

Jde o jednu z nejhezčích staveb, také někdy nazývanou Chrám tří Grácií podle soch nahých žen, které jsou obklopeny půlkruhovou klasicistní stavbou. Kolonáda je doplněna výklenky, u nichž se nabízí pohled na různé sochy. Avšak sochy oněch grácií žádnými gráciemi ve skutečnosti nejsou. Je to pouze trio antických bohyní, a to Athény, Artemis a Afrodity.

Rybniční zámeček z roku 1815 okem každého turisty sice vypadá všedně, ale poskytuje nevšední výhled. Krásně z něj můžeme pozorovat Nový dvůr nebo Tři Grácie i s celou okolní krajinou. Ve své době sloužil hlavně k lovům, dnes slouží pozorovatelům ptactva a dalších zvířat.

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze téměř 300 km čtverečních v okrese Břeclav. V 18. a 19. století byl v držení knížecího rodu Lichtenštejnů. Ti jej přetvořili do dnešní podoby parku. V roce 1996 byl zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_cestovani_lednicko-valticky-areal_2011/]

Další nenápadnou stavbou je Apollónův chrám. Nevyniká velikostí, ale krásou. Jeho klasicistní architekturu zdobí dórské sloupy a nahoře se nachází kvarteto Apollónových Múz. V teplých měsících vybízí písečná pláž, která se nachází přímo pod ním,  ke koupání v Mlýnském rybníce.

Svatý Hubert v gotickém kabátě

Malá kaple Sv. Huberta je trojboká stavba v gotickém slohu. Jde ovšem o malý podvod. Svatý Hubert byl postaven až v roce 1855 a na středověkou gotiku si jen hraje. Pro větší přesvědčivost jsou dokonce pískovcové kvádry opatřeny starými středověkými kamenickými značkami.

Celkově je systém parku a zahrad velice podobný schönbrunnskému ve Vídni. Tento fakt potvrdí Kolonáda na Reistně. Ta je očividně podobná Gloriettě za zámkem Schönbrunn ne náhodu, architekti se jí přímo inspirovali, proto historii jejího vzniku doprovází mnoho sporů o vybudování a financování. Dnes, stejně jako Glorietta, slouží jako vyhlídka.

FOTO: Hraniční zámeček

Hraniční zámeček, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Největším luxusem se zřejmě může pyšnit Hraniční zámeček. Nejen že je velmi pěkně zrekonstruován, ale uvnitř se nachází hotel s restaurací. Původně byl vybudován jako letní sídlo pro lichtenštejnské panstvo, které se mohlo kochat pohledem na třpytivý lesk hladiny rybníka přímo před zámečkem. Proč se dnes jmenuje Hraniční? Je to podle původní hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy.

Schůzka u Rendez-vous

Název Rendez-vous plně nevystihuje účel stavby, ale její druhý, Dianin chrám, už ano. Diana čili Artemis byla bohyní lovu, a protože Lichtenštejni byli milovníci této zábavy, je jí tento chrám zasvěcen. Empírový oblouk je dnes vyhlídkou.

Asi nejdále se nachází areál Pohansko. Nejde pouze o archeologickou lokalitu, ale nachází se tu empírový zámek Pohansko. Když byl tento zámek postaven, nebylo známo, že místo bylo původním sídlem Slovanů. Nyní je ale oblast tomuto faktu přizpůsobena. Kolem zámku se nachází archeologické muzeum v přírodě.

Další stavby, které by neměly ujít vašemu oku, jsou Belveder, nyní bohužel v rekonstrukci, Janův hrad, Obelisk, Nový dvůr, Lány anebo Lovecký zámeček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Lichtenštejnové v Lednicko-valtickém areálu