Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrad Pernštejn a Morava v časech třicetileté války

Hana Chytrá

Hana Chytrá

20. 7. 2010

Státní hrad Pernštejn nabízí návštěvníkům v letní sezóně zbrusu novou výstavu, přibližující temné časy třicetileté války. Výstava se zaměřuje na historickou osobnost hraběte Kryštofa Pavla z Liechtensteinu-Castelkornu, nejvyššího hofmistra Albrechta z Valdštejna.

Hrad Pernštejn, Zdroj: Hana Chytrá

Hrabě Kryštof Pavel z Liechtensteinu-Castelkornu pocházel ze starobylého jihotyrolského rodu, který již od 15. století působil ve vysokých funkcích na dvorech habsburských císařů. Kryštof Pavel se na Moravu dostal jako důstojník habsburské armády a díky sňatku s Esterou Žejdlicovou ze Šenfeldu vyženil panství Pernštejn. V letech 1630-1634 zastával důležitou funkci nejvyššího hofmistra Albrechta z Valdštejna. Po válce vyměnil kariéru vojáka za kariéru úředníka a stal se moravským zemským hejtmanem. Do historie Brna se zapsal také jako zakladatel kapucínského kostela v Brně.

Výstava v obnovené sýpce

Výstava na pozadí života Kryštofa Pavla mapuje historii Moravy v první polovině 17. století, dramatické a strastiplné období třicetileté války, ale také jedno z významných období v dějinách hradu Pernštejna. Dvě stovky exponátů zapůjčených od 20 různých institucí činí z pernštejnské výstavy dosud nejrozsáhlejší výstavu k tématu třicetileté války na Moravě. Výstavní exponáty dokumentují válku, umění ale i každodenní činnosti v tomto nelehkém období českých dějin.

Návštěvník může vidět dobové portréty, obrazy i grafiku s válečnou i jinou tématikou, zbraně, nábytek, cínové nádobí, sklo či šperky. Mezi nejzajímavější vystavené předměty patří určitě osobní truhla Albrechta z Valdštejna, polní lůžko maršála Rombalda XIII. Collalta či unikátní muškety použité v bitvě u Jankova.

Jako bonus je pro návštěvníky připravena historicky první prohlídka tzv. barbakánu, významné složky obranného systému hradu a možnost podívat se na první nádvoří a blízké okolí skrze střílny jako jeho obránci v roce 1645.

Návštěvní doba výstavy

červen a září – denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin

červenec a srpen – denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Pernštejn a Morava v časech třicetileté války