Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Co plánuje Divadlo v Celetné? Nový rok ozvláštní festivaly a ples

Anna Kottová

Anna Kottová

4. 2. 2012

Plány na rok 2012 představilo Divadlo v Celetné a spolek Kašpar. Nechybí šest festivalů, devět premiér, oslava narozenin a Tancovačka.

Foto: Dvoubarevná fasáda Divadla v Celetné

Divadlo v Celetné plánuje na rok 2012 plno novinek, Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Divadlo v Celetné bude hostit šest festivalů. Festivaly Irský Máj, Za dveřmi je Nultý bod a Bezrozpočtový festival studentských divadel měly u diváků úspěch a letos je čeká druhý ročník.

Festivaly
Přehlídka ke Světovému dni divadla: 19.–21. března
Transteatral: 17.–19. dubna
Irský Máj: 4.–6. května
Za dveřmi je Nultý bod 15.–22. července
Bezrozpočtový festival studentských divadel: říjen
Loutky v Celetné: listopad

Kulturní stánek můžete vidět i jinýma než divadelníma očima. Kašpar letos oslaví 22. narozeniny. Akce na jeho počest se budou konat opět po tři dny, a to od pátku 16. do neděle 18. března. V sobotu vyvrcholí oslavy Plesem v Kašpaře. Stejně jako loni se vydraží fotky a plakáty, tentokrát z derniérovaných představení.

FOTO: Ples v Kašpaře

Ples v Kašpaře se poprvé uskutečnil v roce 2011

Každou říjnovou neděli a také 31. prosince zmizí divadelní sedačky a hlediště se promění v taneční parket. Na Tancovačce herci zazpívají staré šlágry v doprovodu kapely James Band.

Kašpar se chce v budoucnu poprat s muzikálem, takže si to herci zřejmě potřebují na někom vyzkoušet. „Kašpaři zpívali dobře a baví je to,“ ujišťoval režisér-ředitel divadla a šéf divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek.

Devět premiér a dvě derniéry

„Rok 2011 byl pro Kašpar rok odchodů,“ konstatoval Špalek. Vloni Kašpar sundal z repertoáru deset titulů. Letošní rok se ponese ve zcela opačném duchu. Plánuje se devět premiér. Derniéru má za sebou Don Juan v Soho a pražskou také Norway.today.

Leden zahájila inscenace pro všechny věkové kategorie s názvem Mikulášovy patálie v režii Filipa Nuckollse.

FOTO: Mikulášovy patálie

Šest nejzlobivějších kluků na zeměkouli, Zdroj: Michal Hladík, DvC

Kmenový režisér Filip Nuckolls režíruje také další inscenaci s názvem Zrada, Staré časy, která se začne hrát od 16. dubna. Jde o dvě hry britského autora Harolda Pintera. Obě se vracejí k událostem, které se staly už před lety, ale které měly velký vliv na přátelství a partnerství hrdinů.

Zrada, Staré časy
Autor: Harold pinter
Režie: Filip Nuckolls
Hrají: Jitka Nerudová, Jan Potměšil, Adrian Jastraban, Petra Špalková, Eva Elsnerová a Jakub Špalek
Premiéra: 16. dubna

Na prkna se po loňské květnové derniéře opět vrátí inscenace Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Komedie spatří světla jeviště 7. června a půjde o zremixovanou verzi. „My jsme si ji vyboxovali,“ vysvětlil herec Marek Němec, proč se inscenace po roce vrátí.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi
Autor: Tom Stoppard
Režie: Filip Nuckolls
Hrají: Martin Hofmann, Marek Němec
Premiéra: 7. června

Ke Kašparovým klasikám se přidá ta nejklasičtější. Na Romea a Julii se můžete těšit 14. července. Jakub Špalek bude inscenaci režírovat v úpravě pro osm postav a vedle zkušených herců Jana Potměšila, Petra Lněničky a Martina Hofmanna se můžeme těšit i na Matouše Rumla (Lexa ze seriálu Comeback).

Romeo a Julie
Autor: William Shakespeare
Režie: Jakub Špalek
Hrají: Matouš Ruml, Veronika Kubařová, Jan Potměšil, Bára Lukešová, Petr Lněnička, Adrian Jastraban, Marek Němec, Martin Hofmann
Premiéra: 14. července

Od října se repertoár ponese na temné a depresivní vlně. Po programových řadách Kašpar.Klasik a Kašpar.Komik přichází na řadu ponurá Kašpar.Noir.

FOTO: Mikulášovy Patálie - Matouš Ruml jako Mikuláš

Matouš Ruml si zahrál hlavní roli v Mikulášových patáliích. V červenci ho čeká Romeo a Julie

První premiérou bude 10. října Terminus. Herecký kabát za režisérský převlékne Marek Němec. „Bude to tady moje první režie,“ poznamenal Němec. Drsné příběhy ze současného Dublinu jsou zpočátku realistické, ale později je prostoupí démoni a andělé.

Terminus
Autor: Marc O’Rowe
Režie: Marek Němec
Premiéra: 10. října

Hra současného irského autora Briana Friela s názvem Léčitel, bude mít českou premiéru 23. října. Jeden příběh nám přiblíží ze svého pohledu tři lidé. Mottem hry je konstatování, že ať už duchovní nebo umělecký talent s sebou vždy nese prokletí i požehnání.

FOTO: Vchod do Divadla v Celetné

Vítejte v Divadle v Celetné Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Kuriozitou Léčitele je magická číslovka tři. Tři herci, každý z jiného koutu republiky, se sejdou v inscenaci, která bude mít tři premiéry ve třech městech po sobě, a to v Praze, Ústí nad Labem a Ostravě. To není všechno. „Herci budou zkoušet separé a potkají se až na premiéře,“ řekl Špalek.

Léčitel
Autor: Brian Friel
Režie: Filip Nuckolls
Hrají: Jakub Špalek, Markéta Haroková, Matůš Bukovčan
Premiéra: 23. října

V režii Jakuba Špalka se hned 1. listopadu představí Tetování, drama s incestní zápletkou. Příběh vypráví o maloměstské rodině, kde se zdá být všechno v nejlepším pořádku až na otcovskou lásku, o které se nemluví.

Tetování
Autorka: Dea Loher
Režie: Jakub Špalek
Hrají: Sandra Černodrinská, Viola Černodrinská, Dušan Škubal, Miroslava Georgievová
Premiéra: 1. listopadu

Režijní debut si letos zkusí také herec Lukáš Jůza. Francouzské monodrama s názvem Reflektor Miki se na repertoáru objeví 24. listopadu. Mikiho, svérázného hlídače na opuštěném parkovišti kamionů, si zahraje Petr Lněnička.

Reflektor Miki
Autorka: Natacha de Pontcharra
Režie: Lukáš Jůza
Hraje: Petr Lněnička
Premiéra: 24. listopadu

Zdá se, že se máme na co těšit. Podle čeho si ansámbl Kašparu vybral devět premiérových her? „Hry si vybíráme, protože se nám líbí a máme k nim určitý vztah,“ vysvětlila Lenka Bočková, tisková mluvčí Kašparu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co plánuje Divadlo v Celetné? Nový rok ozvláštní festivaly a ples