Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Romeo a Julie v Celetné. Vystačí si s osmi postavami

FOTO: Romeo a Julie_Divadlo v Celetné_1Nejznámější a nejúspěšnější tragédii Williama Shakespeara nastudoval divadelní spolek Kašpar pod vedením Jakuba Špalka. Inscenace Romeo a Julie adaptovaná pro osm osob vychází z původní verze dramatu a v Celené se v těchto rolích představí známí herci i mladé tváře.

FOTO: Romeo a Julie_Divadlo v Celetné_1

Romeo a Julie si v Celetné vystačí s minimem postav i dekorací. Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pokud sebereme dramatu více než deset postav, bude postrádat výraznou část, režisérovi Jakubu Špalkovi se podařilo i s minimem postav vytvořit velice kompaktní inscenaci, které nic nechybí.

Recenzujeme: Ostraváci v čele s obdařeným Rudou rozesmívali Hrad

Toto zpracování tragédii opravdu sluší. Na scéně není nespočet postav, které by si stejně v malém prostoru Divadla v Celené překážely, a díky skromným dekoracím, kterým vévodí mozaikové okno vysoko nad jevištěm, je scéna volná a vzdušná. Celkově jednoduchý dojem podtrhují i účelné kostýmy.

Netradiční kostýmy

Oděvy jsou nakombinované z dobových i současných prvků. Všechny mužské postavy, kterých je v inscenaci většina, oblékly renesanční haleny ve spojení s džíny nebo jinými soudobými kalhotami. Toto spojení je opravdu zajímavé a kostymér Jan C. Löbl si za tento počin zaslouží pochvalu.

FOTO: Romeo a Julie_Divadlo v Celetné_2

Merkucio (Petr Lněnička) měl jedinou pestrobarevnou košili.

Většina pánských renesančních halen je v neutrálních barvách, ať už světlých nebo tmavých, pouze Merkuciova košile je výrazně barevná. Červený vzor dával tušit jeho ohnivé, prchlivé povaze. Stejná barva se pak opakuje na kalhotách agresivního Tybalta, i když v tlumenějším odstínu.

Nejbarevnější jsou tak dámské šaty, a to nejen mezi kostýmy, ale na celé scéně. Chůva je jedinou postavou inscenace, která vystřídá více oděvů. Pomineme-li tedy veselý plesový převlek Romea s Merkuciem.

Živá hudba součástí představení

V Celené obohatili Romea a Julii o ples s živou hudbou na jevišti a při tomto plese se Romeo, ve snaze skrýt svou totožnost, převleče za ženštinu nízkých mravů. Na odiv vystavují Romeo (Matouš Ruml) s přítelem Merkuciem (Petr Lněnička) své dlouhé nohy i pozadí v bílých boxerkách.

Nepřehlédněte: Český Richard III. bojuje s počasím, slovenský s technikou

Jako oživení a zpestření jinak tragického tématu je celý ples vítanou změnou, nicméně tato scéna by mohla být kratší. Téměř hned v úvodu se divák na plese seznamuje se všemi postavami, ovšem ve velice pozvolném tempu, kdy se navíc postavy na jevišti střídají po jedné. Zde chybí inscenaci více aktivních postav zároveň. Na úkor poněkud delší plesové scény je pak ostatní děj o poznání kratší.

FOTO: Romeo a Julie_Divadlo v Celetné_3

Plesová scéna s živou hudbou kapely Krless a choreografiemi Petra Čadka.

Abych nebyla příliš kritická, plesová scéna je i přes svou délku celkem zdařilá, a to především díky renesanční kapele Krless, která během představení vystupuje živě přímo jako jeho součást.

Mladí i zkušení herci ve vzájemné shodě

Jednou z nejsilnějších složek inscenace jsou bezpochyby herecké výkony. Ústřední dvojice Matouš Ruml s Veronikou Kubařovou společně veronské milence hrají už podruhé, a to dokonce pod stejným režijním vedením. I přesto byl jejich projev překvapující.

Především Matouš Ruml nadchnul diváky svou uvěřitelností bláznivě zamilovaného mladíka. Veronika Kubařová do role Julie pasuje i vzezřením mnohem mladší dívky a na jejím vystoupení by se našel jediný nedostatek. Objevil se v poslední scéně a zkazil jinak příjemný dojem. Její sebevražda byla i na divadlo až příliš teatrální a trocha uměřenosti by jí rozhodně prospěla.

FOTO: Romeo a Julie_Divadlo v Celetné_4

Bratr Lorenzo Adriana Jastrabana byl dobrou vílou mladých milenců

Velice reálné byly i šermířské souboje, které herci cvičili pod vedením Petra Nůska. I když Petru Lněničkovi i Martinu Hofmannovi v roli Tybalta trochu trvalo, než se na jevišti našli a opravdu se do vzájemného souboje opřeli. Jeho vyvrcholení bylo vskutku famózní.

Romeo a Julie
Divadlo v Celetné, Spolek Kašpar
Autor: William Shakespeare
Režie: Jakub Špalek
Hrají: Matouš Ruml, Veronika Kubařová/Tereza Rumlová, Jan Potměšil, Ilona Svobodová/Barbara Lukešová, Petr Lněnička, Martin Hofmann, Aleš Petráš, Adrian Jastraban, Krless

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Romeo a Julie v Celetné. Vystačí si s osmi postavami