Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Shakespearovky 2012. Český Richard III. bojuje s počasím, slovenský s technikou

Foto: Jiří Langmajer a Klára IssováV prvním prázdninovém týdnu musely kvůli dešti zrušit Letní shakespearovské slavnosti v Praze tři představení českého Richarda III. Na konci července zase diváci z technických důvodů přijdou o tři večery s Richardem ve slovenštině.

FOTO: Richard III. Letní shakespearovské slavnosti 2012

Nejen Jiřího Langmajera a Kláru Issovou trápí bouřky a déšť Zdroj: Viktor Kronbauer, Agentura Schok

Dny prvního prázdninového týdne, který přinesl také kulturními akcemi nabitý prodloužený víkend, měly v Čechách jasný scénář – přes den sluníčko a vedro, večer ocelové nebe a liják. Silný déšt poznamenal program královéhradecké hudební přehlídky Rock for People, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech i jubilejní XV. Všesokolský slet pořádaný v Praze.

Škodolibé počasí se negativně odrazilo také na Letních shakespearovských slavnostech (LSS). Hojně naštěvovaný open-air divadelní festival musel na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, která není před deštěm nijak krytá, v prvním červencovém týdnu zrušit nebo nedohrát  hned čtyři představení premiérové incenace Richard III. Ve třech případech se hrát vůbec nezačalo nebo se odehrálo méně než 60 minut.

Recenzujeme:  Richard III. ovládl jeviště i hlediště

„Pokud představení kvůli nepříznivému počasí vůbec nezačne nebo se z něj odehraje méně než hodina, diváci majínárok na vrácení vstupného – popřípadě na výměnu lístků na jiný den, pokud je to kapacitně možné – a to výhradně v místě, kde vstupenky zakoupili. Pro vrácení peněz v případě elektronických vstupenek zakoupených prostřednictvím internetu je třeba kontaktovat společnost Ticketportal,“ cituje pravidla pořadatele při nepříznivém počasí Magdalena Bičíková, tisková mluvčí LSS.

Plné znění těchto pravidel, která se mohou lišit v závislosti na místě, respektive městě, kde se Slavnosti konají, je dostupné na oficiálních stránkách festivalu.

Foto: Jiří Langmajer a Klára Issová

Názory na vstupenkovou politiku Slavností se liší Zdroj: Pavel Mára, Agentura Schok

Smůlu však měli ti, kteří si zakoupili shakespearovskou vstupenku na 2. července. Tento večer byla z Richarda III. odehrána více než hodina. A přestože diváci neviděli celou inscenaci, představení je tímto považováno za odehrané, nárok na vrácení peněz tudíž nevzniká.

Nepřehlédněte: Červené plakáty Slavností jak šel čas

Názory na vstupenkovou politiku rozdělují fanoušky LSS na Facebooku do dvou táborů. „Je to zlodějina, protože lístky nejsou zrovna nejlevnější,“ píše Hynek Tříska. Několik uživatelů připojuje zkušenosti z jiných open-air divadel. „Loni jsem byla dvakrát v Českém Krumlově na Macbethovi, v obou případech byla bouřka a vždy se dohrálo,“ líčí Bára Osvaldová.

Tomuto tvrzení ale oponuje Martin Vanko: „Byl jsem na zrušeném Richardovi III. večer 5. července. Odehrálo se v dešti asi patnáct minut a herci s tím neměli sebemenší problém. Konec představení si vynutili diváci.“ Mnoho fanoušků na Facebooku ale postup pořadatelů LSS chápe. „Každý, kdo si kupuje vstupenku, zná podmínky a rizika. Komu se to nelíbí, nechť tam nechodí,“ napsala Míša Kudrnová.

Foto: slovenský Richard III.

Slovenského Richarda III. diváci v Praze neuvidí Zdroj: Peter Frolo, Agentura Schok

Změny potrápí LSS 2012 také na konci měsíce července. „Všechna představení slovenské inscenace Richard III. s R. Rothem v Praze jsou bohužel z technických důvodů zrušena. Mrzí nás to, ale tuhle slovensko-českou inscenaci letos v Praze neuvidíme,“ říká jménem pořadatelů Bičíková.

Čtěte také: Jaké bylo loňské divadelní léto v Praze?

Pro představu, v loňském roce bylo při Slavnostech z celkových 145 produkcí nakonec zrušeno devět, z toho šest v Česku a tři v Bratislavě. Přestože se mluvilo o nejchladnějším létu od roku 2000, přišlo na festival na 80 tisíc diváků. Letošní ročník si naplánoval 157 produkcí. Jaká bude bilance, to se dozvíme po 7. září, kdy Shakespearovky odehrají poslední představení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shakespearovky 2012. Český Richard III. bojuje s počasím, slovenský s technikou