Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Co přineslo divadelní léto 2011? Zreflektovali jsme hlavní události v Praze

Foto: Karel Roden na Vyšehradě ve hře PršíLéto je pryč a s ním i letošní porce divadelních festivalů pod širým nebem. I přes rozmary počasí vidělo dva největší z nich, Letní shakespearovské slavnosti a METROpolitní léto hereckých osobností, dohromady přes 110 tisíc diváků.

Foto: Roman Zach a Tatiana Vilhelmová ve Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy na LSS: nejočekávanější inscenace léta Foto: Agentura Schok

Do lavic se vrací už i vysokoškoláci, vinohrady hlásí sklizeno. Do redakcí dorazily závěrečné zprávy o letních festivalech a na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu se objevily souhrnné zprávy o prázdninovém počasí. Jak se ale zdá, déšť a kultura spolu nesouvisí ani v létě při otevřených scénách. Divadlo si ze svých diváků vychovává skutečné fanoušky a letos i otužilce.

Noční můra organizátora

Obzvláště červenec se projevil prázdninově. Rtuť teploměru se v průměru nevyšplhala ani k 17 °C, sluníčko to pěkně flákalo a hřálo jen ze dvou třetin svého normálu, pršelo na 164 %. Co dodat? Organizátoři letních akcí se museli za hlavy popadat, protože takhle asi vypadá jejich noční můra.

Zrak jim ale nakonec nevytřelo rozmarné počasí, ale diváci. I přes tento nešťastný způsob léta  jich přišly desítky tisíc.

Foto: Eva Holubová a Kryštof Hádek ve hře Soukromý Skandál

METROpolitní léto hereckých osobností v červnu úspěšně zahájil Soukromý skandál Foto: Studio DVA

Letní shakespearovské slavnosti, METROpolitní léto hereckých osobností, Báječné léto s Michalem Vieweghem, Letní scéna Divadla Ungelt, Letní letná. To je výčet těch největších a nejpropagovanějších letních divadelních akcí. Shakespearovkama to všechno začalo a rok od roku přitahovaly více diváků a postupně i konkurenčních projektů.

Obliba letních festivalů jde ruku v ruce s jejich realizačními týmy, a ty jsou v tomto případě čím dál hvězdnější. Herecké obsazení kopíruje jak žebříčky popularity, tak stupnici kvality. Táňa Vilhelmová, Vojta Dyk, Karel Roden, Pavel Kříž, Maroš Kramár, Ivana Chýlková, Kryštof Hádek, Eva Holubová, Roman Zach. To je jen stručný výčet těch, kdo již dávno zapomněli, co jsou to divadelní prázdniny. A podobně je to se jmény na režisérských postech.

Podívejte se: Letní shakespearovské slavnosti 2011

Není proto ani divu, že se na letních scénách často urodí lepší inscenace než za celou uplynulou sezónu v kamenných divadlech. Nutno dodat, že hvězdičku navíc získává atmosféra a prostředí. Zkuste konkurovat Pražskému hradu či Vyšehradu.

Foto: Česko-slovenská inscenace Oko za oko - niečo za niečo

Na Hradě se konala pražská premiéra česko-slovenské inscenace Oko za oko – niečo za niečo Foto: Agentura Schok

Letní shakespearovské slavnosti letos vidělo 81 tisíc diváků, z čehož více než polovina z nich dorazila do Prahy, zbytek pak do Brna, Ostravy a na Slovensko. Z celkových 145 produkcí bylo zrušeno pouze devět, z toho tři na Bratislavském hradě. Úspěch slavila premiérová inscenace Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara, a to i přes náhlé onemocnění titulní hrdinky Táni Vilhelmové, kterou v průběhu festivalu nahradila Jana Stryková. Stálou přízeň neztratily ani Veselé paničky Windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Obě zmíněné inscenace by se měly na programu objevit i v příštím roce.

Očima Báry Šimečkové: Přelom července a srpna, nejžádanější doba pro výběr letní dovolené, především z důvodu stabilního počasí. Přelomový víkend se pro kulturní zážitek na Letní scéně Vyšehrad zdál ideální. Letošní léto nám však dalo na frak.

Sobotu 30. července by indiáni nejspíš pojmenovali jako den, kdy obloha byla olověná a za prudkého deště i ptáci chodili pěšky. Překvapení, že se představení na Vyšehradě z důvodu velmi nepříznivého počasí ruší, se nekonalo. Bylo to vlastně toužebné přání. Šance vidět Zdravého nemocného s Karlem Rodenem byla hned následující den. Neděle však byla meteorologicky skoro jako přes kopírák. Bude, či nebude večer pršet?

Déšť se nakonec docela umoudřil, teploty nikoliv. Karel Roden dorazil a my, kulturní nadšenci a v tu chvíli i otužilci, jsme se za doprovodu šustění pláštěnek ze všech sil snažili užívat tento pětihvězdičkový koncert s brilantním obsazením. A nakonec to bylo vlastně tematicky stylové, někteří zdraví po představení onemocněli. Příští rok nám léto něco dluží, tak vzhůru na letní scény.

METROpolitní léto hereckých osobností (MLHO) přilákalo 32 tisíc diváků. Oproti Shakespearovkám, které se konají výlučně venku, má MLHO výhodu v podobě dvou kamenných scén. Divadlo Palace na svých prknech hostilo povedenou premiérovou inscenaci Soukromý skandál s Kryštofem Hádkem v hlavní roli, v Hybernii byl uváděn úspěšný muzikál Hello, Dolly!

Čtěte také: Zkrocení zlé ženy osvěží v parném létě

Na své dvorní open stage, Letní scéně Vyšehrad, mělo MLHO naplánováno celkem 59 představení, z toho šest koncertů. Zrušeny nakonec musely být pouze tři produkce. Letošní premiéru si na Vyšehradě zažila inscenace Prší s bratry Rodenovými a Janou Krausovou. Nechyběly ani divácké hity Vše o mužích, Vše o ženách či Zdravý, nemocný.

Co nabídne příští, 9. ročník METROpolitního léta hereckých osobností je zatím tajemstvím.

Foto: Karel Roden na Vyšehradě ve hře Prší

Jednou z mnoha hereckých osobností na Vyšehradě byl i Karel Roden Foto: Studio DVA

Letošní novinkou na poli letních divadelních festivalů byla přehlídka Báječné léto s Michalem Vieweghem, pořádaná ve spolupráci s Infilmem na prknech Švandova divadla. Smíchovští si do svého prázdninového repertoáru vybrali dva bestsellery úspěšného českého spisovatele, Román pro ženy a novější Biomanželku. Producentům se podařilo přilákat herecké osobnosti jako Jiřího Langmajera, Ljubu Krbovou, Kristýnu Frejovou či vycházející hvězdu Petru Hřebíčkovou.

Nepřehlédněte: Čest Biomaželky zachraňuje Filip Čapka

Kritiky k Báječnému létu nebyly úplně milostivé, ale svůj cíl, pobavit prázdninového diváka, oslněného sluncem a letos také ošlehaného větrem a deštěm, přehlídka splnila.

Foto: Jiří Lagmajer v Románu pro ženy

Roli Pažouta si v Románu pro ženy vystřihl Jiří Lagmajer Foto: Švandovo divadlo

Z dalších letních počinů nelze opomenout Letní scénu Divadla Ungelt, která letos lákala především na inscenaci Šest tanečních hodin v šesti týdnech s Pavlem Křížem a Chantal Poullain, a festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, který si na počasí z přelomu srpna a září rozhodně stěžovat nemohl.

Jakou novinku příští rok přinesou ostře sledované Shakespearovky? Vznikne další letní festival? Bude příští léto na déšť skoupější, a teplo bohatší? Na to si budeme muset počkat minimálně do jara, kdy začnou organizátoři odtajňovat programy a lákat diváky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co přineslo divadelní léto 2011? Zreflektovali jsme hlavní události v Praze