Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Svérázné zkrocení Shakespearovy zlé ženy přináší osvěžení v parném létě

Redakce

Redakce

4. 9. 2011

!Recenze! Mladistvý duch již poměrně zavedeného režiséra s netradičním přístupem, Daniela Špinara, se tentokrát ponořil do Zkrocení zlé ženy. Ta se hraje v rámci letošních Shakespearovských slavností v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

FOTO: Viktor Kronbauer, Zdroj: © AGENTURA SCHOK, Roman Zach a Tatiana Vilhelmová

Ďábelský Petruchio s vizáží anděla unáší Káču v káře Foto: Viktor Kronbauer, Agentura Schok

Předcházela mu značná reklama, která hlásala originální pojetí proti konvencím a směřování k výrazné změně shakespearovské interpretace. Zřejmě i proto se setkalo s nebývalým úspěchem a vstupenky se vyprodaly ještě před tiskovou konferencí. Stalo se tak nejnapínavěji očekávanou hrou slavností.

Jak (ne) bojovat proti nudě

Příběh Petruchia z Verony, který zkrotí dceru zámožného padovského šlechtice, pochází z nějranějších Shakespearových her. Jeho moderní zpracování se však inovativně pouze tváří. Esteticky jistě zdařilý kus, který na první pohled zaujme. Nečekejte však nic víc. Potenciál tématu, které nabízí větší rozměr pro duchovní rozlet současných hutností ve vztazích mezi mužem a ženou, zůstal nevyužit.

Přesto se podařilo oživit již tradiční repertoár předchozích ročníků živočišností a hravostí. Mužného Petruchia s jiskrou bláznivosti a vášnivým zaujetím ztvárnil Roman Zach. O poznání velkoryseji se chopila své role i Tatiana Vilhelmová s motorovou pilou v ruce a výstražným křikem, kterým odzbrojila nafoukané nápadníky. Navlečená do provokativního nespoutaného trika s příznačným nápisem EAT ME.

Nepřehlédněte: Stryková nahradí Vilhelmovou

Hned v úvodu spatříte trpaslíkovské masky, které nijak zvláště neobohacují samotné vyznění hry žádným hlubším smyslem. Co ale podstatně nadchne, je bravurní taneční číslo tří Petruchiových poskoků v rytmech rockového rapu. Tyto momenty patří k velmi osvěžujícím.

FOTO: Viktor Kronbauer, Lucie Štěpánková (Bianca), Tatiana Vilhelmová (Kateřina), Zkrocení zlé ženy 2011

Lucie Štěpánková (Bianca) a Tatiana Vilhelmová (Kateřina)

Nesmiřitelný boj mezi mužským a ženským principem se vyhrocuje na divoké vlně gagů, komediálních prvků, renesanční romance a především drsných vtipů, jejichž brutalita někdy hraničí až s nevkusem a zbytečnou explicitní vulgaritou.

Notná dávka ztřeštěnosti s muzikálními raperskými výstupy jednotlivých protagonistů dodává hře šmrnc. I zde by ovšem nevadilo některé zbytečně dlouhé momenty jednoduše oželet. Kreativní prvek v podobě marihuany však zaručeně pobaví.

Klíčový herecký tandem

Obdiv patří zejména výtečným a sehraným hereckým výkonům. Nejsilnějším tahákem skvostného obsazení se ukazuje dvojice nezkrotné Tatiany Vilhelmové alias Kateřiny a ležérního drsoně Romana Zacha jako Petruchia.

FOTO: Viktor Kronbauer, Tatiana Vilhelmová a Roman Zach

Tatiana Vilhelmová a Roman Zach

Kateřina hned zpočátku divoce pobíhá na kreativní scéně, pod košatou jabloní uprostřed skleníku s jablky od scénografky Ivy Němcové. Svou provokativní nezkrotností děsí nápadníky své sestry, ale ji samotnou také.

Čtěte také: Rozhovor s hercem Romanem Zachem

Posléze si k mikrofonu v popředí zahrady s jablky přihasí Petruchio v rockerské kožené bundě s vydatnou náloží pohybové stylizace a výřečnosti. Pobrnkává chvílemi na kytaru a během několika minut zaujme obecenstvo.

Poklona patří bezpochyby Lucii Škandlíkové za promyšlené a barevně šťavnaté kostýmy. Jan P. Muchow vytvořil hudební doprovod s energickými popěvky ve stylu italského popu nebo remixované verze staré vypalovačky Tu vuò fà l’americano. Většina oblíbených melodií s chytlavými tóny vhodně doplňuje specifika 21. století.

Matouš Ruml (Lucentio), Zkrocení zlé ženy 2011, foto- Viktor Kronbauer

Matouš Ruml (Lucentio)

Petruchio se vrhne na Kateřinu s gustem, které nezná odmítnutí. Jeho odvaha, vtip a nadhled mu dobře poslouží v záměru krocení. Komika námluv spočívá v Petruchiově nevybíravém stylu a fyzické převaze. Jen díky ní dostane Kateřinu na záda. Ta se vzteká, ale nevzdává se jen tak. Začne lítý souboj tělo na tělo.

Za zmínku stojí i vydařené vedlejší role v podání Jiřího Černého, Petruchiova sluhy Grumia. Své svérázné vystupování dolaďuje občasným jointem stisknutým ve vysmátých zubech a zábavným lezením po oliánované konstrukci skleníku. Image rapera korunuje brýlemi.

Lucentio Vojtěcha Dyka se předvádí seč může a možná někdy i na škodu. Některé repliky působí strnule s jistou dávkou sebestřednosti a snahou pobavit za každou cenu svou osobou. Lucie Štěpánková jako Bianka k němu sice esteticky ladí do páru, ale bez vtipu.

Tradice zachovány

Přesto se o pořádný rozruch pravidelně starají také nápadníci Biancy. Zamilovaný Vojta Dyk alias Lucentio. Jeho dva přisluhovači Tranio (Michal Kern) a Biondello (Petr Vančura). Seschlý Gremio v podání groteskního Vladimíra Marka, který neustále hledá svou paruku ve větvích stromů. Hortensiova přespřílišná snaha zaujmout vyznívá poněkud těžkopádně a trapně.

Netradičním prvkem se zdá bezdomovec s igelitkou v ruce, který se představuje jako Lucentiův otec. Tato komplikace vyvolává další trampoty, když s mafiánskou tváří přijíždí otec pravý.

Zkrocení zlé ženy 2011, foto: Viktor Kronbauer, Zdroj: © AGENTURA SCHOK

Ansámbl Zkrocenky z Hradu

Příběh i přes svou výtvarnou nevázanost, divokost a energickou sehranost hereček s herci vlastně nenabízí žádné větší duchaplné inovace, jak možná mnozí čekali od slibované reklamy. Pojetí z hlediska filosofického a přizpůsobení moderní době se nekonalo. Tradice v tomto směru zůstaly zachovány.

Takový průběh a konec může udivovat svou historickou strnulostí. Zasloužil by si zásadnější úpravy právě ve fázi oduševnělosti dialogů i závěrečné pointy, která může šokovat zejména emancipované divačky. Pokud má být zkrocená a přehnaně  pokorná Kateřina, která na konci poslouchá lépe než kdejaký pejsek, brána jako nadsázka, pak to není poznat.

Letošní shakespearovská novinka i přesto stojí za vidění. Dnes máte poslední příležitost ji zhlédnout v alternaci s Janou Strykovou, jenž nahradila nemocnou Tatianu Vilhelmovou.

Zkrocení zlé ženy

Letní shakespearovské slavnosti

Režie: Daniel Špinar

Hudba: Jan P. Muchow

Hrají: Roman Zach, Tatiana Vilhelmová (Jana Stryková), Jiří Černý, Vojtěch Dyk, Lucie Štěpánková, Michal Kern, Petr Vančura, Vladimír Marek a další

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svérázné zkrocení Shakespearovy zlé ženy přináší osvěžení v parném létě