Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Letní shakespearovské slavnosti 2011. Vilhelmová bude kromě sebe krotit i rozmary počasí

Foto: Táňa Vilhelmová a Roman ZachDne 23. června bude na Pražském hradě premiérově uvedena hra Zkrocení zlé ženy. Herci a tvůrci letošní novinky Letních shakespearovských slavností prozradili, jak to Shakespeare vlastně myslel i jaká jsou úskalí divadla pod širým nebem.

Foto: Táňa Vilhelmová a Roman Zach

Táňa Vilhelmová a Roman Zach jako Kateřina a Petruccio Foto: Agentura Schok

Do klubu Lávka, kde se tisková konference k Letním shakespearovským slavnostem 2011 konala, dorazili za herce Tatiana Vilhelmová, představitelka zlé ženy Kateřiny, Roman Zach, který se zhostí úlohy krotitele Petruccia a Vojtěch Dyk, chystající se na roli podnikavého nápadníka Kateřininy sestry Bianky. Z tvůrčího týmu přišli premiérovou inscenaci představit dramaturgyně Jana Slouková, překladatel Martin Hilský a režisér Daniel Špinar.

„Stačí, aby pohnul malíčkem, a třeba jen tím na noze, a já vím, co po mě chce,” poznamenal na účet tohoto teprve dvaatřicetiletého režiséra Vojta Dyk, který se s Danielem Špinarem pracovně potkává již od školních lavic a jevišť DAMU.

Kateřina není zlá, jen neposlušná

Hlavní roli, tvrdohlavou a horkokrevnou Kateřinu, svěřil režisér Tatianě Vilhelmové. „Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí,” popsala oblíbená herečka svou postavu. Shakespearolog Martin Hilský pak k povaze titulní hrdinky dodal, že Kateřina není žádná fúrie a zlá žena, jak napovídá název hry,  je prostě jen neposlušná.

V hlavní mužské roli se představí Roman Zach. Jeho Petruchio je hulvát, který kašle na zvyky a konvence. Ženy jsou pro něho pouhým dobrodružstvím. „Když se potkají světy Kateřiny a Petruchia, existují dvě možnosti: buď zešílí, nebo se do sebe zamilují. Stane se to druhé, s esencí šílenství,” prozrazuje Zach.

Kromě Táni Vilhelmové, Romana Zacha a Vojty Dyka se na jevišti ve Zkrocení zlé ženy objeví dále Matouš Ruml, Vladimír Macek, Pavel Kikinčuk, Oldřich Vízner či Lucie Štěpánková.

Foto: Zkrocení zlé ženy v Národním divadle

Komedii Zkrocení zlé ženy uvedlo letos také Národní divadlo Foto: Národní divadlo

Zkrocení zlé ženy se řadí celosvětově mezi nejuváděnější a nejoblíbenější divadelní hry. Slavný anglický dramatik toto dílo plné slovních hříček s až erotickým nábojem napsal ve svých 30 letech a spolu s Komedií omylů tak patří k jeho nejranějším veselohrám. V letošní sezóně Zkrocenku nově nastudovalo a uvedlo také pražské Národní divadlo.

Větru, dešti (ne)poručíš

Výsadou a důvodem obrovské divácké obliby Letních shakespearovských slavností je bezesporu jejich zasazení do romantických venkovních prostor. Hraní pod širým nebem však má i svá úskalí. Jak jinak než ta meteorologická. A nemusí to být pouze déšť. „Nemám ráda vítr. Když zkoušíme v divadle, chodím neustále zavírat dveře kvůli průvanu. Na otevřeném prostranství to jde těžko,” postěžovala si Táňa Vilhelmová během tiskové konference.

Režisér Daniel Špinar je v tomto směru daleko optimističtější. Samotnou koncepci Zkrocenky postavil na tom, že inscenace bude uváděna venku v prostorách hradu. Sází na to, že každý jednotlivý večer nabídne úplně jiné podmínky, které se dopředu nedají předvídat, a díky tomu bude hra pokaždé jedinečná.

Jedinečnost celé letošní novinky jistě podpoří také hudba Jana P. Muchowa, kostýmy Lucie Škandíkové, inspirované renesanční i současnou módou, i scéna v podobě skleníku s jabloní se dvěma druhy jablek, kterou navrhla Iva Němcová.

Foto: Slovenská inscenace Oko za Oko - niečo za niečo

Pražkou premiéru bude mít také slovenská inscenace Oko za oko - niečo za niečo Foto: Agentura Schok

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností se koná od 23. června do 4. září. Vybírat můžete z osmi her a tří českých měst. Celkově je naplánováno 139 představení. Lístky na premiérovou inscenaci Zkrocení zlé ženy jsou už nyní téměř vyprodány, přesto šance na jejich získání existuje. Několik kusů nevyzvednutých vstupenek se vrací do prodeje vždy v den konání daného představení. Jak ale doporučuje Libor Gross, umělecký ředitel Agentury Schok, za zhlédnutí stojí všechna představení a na většinu z nich lístky k dostání stále jsou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní shakespearovské slavnosti 2011. Vilhelmová bude kromě sebe krotit i rozmary počasí