Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Premiérový Shakespeare v Národním divadle. Bude se krotit žena

Zkrocení zlé ženy: Beretová a PidrmanováPrkna Národního divadla se chvějí na další premiéru. Již tento pátek ve zlaté kapličce poprvé ožijí postavy ze Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy. Šéf činohry ND, Michal Dočekal, inscenaci představuje jako politicky nekorektní, avšak nesporně komedii plnou sporných míst.

ND: Muži ve Zkrocení zlé ženy

Zkrotit ženu? Muže čeká těžký oříšek Zdroj: Národní divadlo

Zkrocení zlé ženy patří bezesporu mezi Shakespearovy nejuváděnější komedie. Slavný dramatik hru napsal mezi lety 1593 a 1594. Zápletkou příběhu, jak sám název napovídá, je přeměna vzpouzející se dívky na oddanou ženu. Na tom by však nic tak zvláštního nebylo. Nekonvenční jsou především metody, kterými je tohoto zvratu dosaženo.

Renesanční Gender Studies

Přeměnu  v popelkovském stylu tedy rozhodně nečekejte. Shakespeare své zlé ženě odepírá spánek, mučí ji hladem a především jí vymývá mozek machistickými rozumy. Na renesanci nic neobvyklého, co na to ale dnešní doba, hlásající genderovou rovnost?

Jak říká dramaturgyně představení Daria Ullrichová:Vtírá se naléhavá otázka, proč tento příběh mají v oblibě, a to až do dnešních časů, i ženy, a možná zejména ženy. Odpověď je nasnadě. Bude to Shakespearem, který dokázal  i takto kontroverzní téma  zpracovat v rafinovanou komedii.

Zkrocení zlé ženy: Igor Bares a Pavla Beretova

Petruchio a Kateřina v podání Igora Bareše a Pavly Beretové

Ústředními postavami hry jsou Petruchio a Kateřina, osobitý milenecký pár, mezi kterým to jiskří tak, až se třesou zdi a který se stal inspirací dokonce pro hollywoodské scénáristy. V divácky úspěšném filmu z roku 1967 zazářili Richard Burton a Liz Taylorová.

Pro Martina Čičváka, režiséra představení, je Kateřina z dnešního pohledu ženou stojící uprostřed hokejové šatny. Pro Čičváka je Zkrocení zlé ženy již druhým režisérským setkáním se Shakespearem v Národním divadle.

Komedie plná hrátek se slovy

Národní divadlo uvádí komedii  v překladu Martina Hilského. „Zkrocení zlé ženy je překladatelská výzva plná jazykových hříček, je to jakási slovní hra,“ vysvětluje  shakespearolog a profesor anglické literatury.

Zkrocení zlé ženy: Beretová a Pidrmanová

Inscenace je velkou příležitostí pro mladé herečky

V hlavních rolích se představí Igor Bareš (Petruchio) a Pavla Beretová či Lucie Žáčková (Kateřina). Dále hrají Jiří Štěpnička, Jana Pidrmanová nebo Marika Šoposká, Vojtěch Kotek, Jaromíra Mílová, Jan Hájek, Milan Stehlík, Petr Motloch a další.

Premiérově bude hra uvedena v pátek 11. února. Nejbližší reprízy jsou na programu Národního divadla 25. února a 7. března.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiérový Shakespeare v Národním divadle. Bude se krotit žena