Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Soukromý skandál: Konečně vtipná hra pro mladší publikum

Anna Kottová

Anna Kottová

23. 6. 2011

FOTO: Eva Holubová a Kryštof HádekInscenace Soukromý skandál odstartovala osmý ročník festivalu Léto hereckých osobností. Vtipnou aktuální hru ze života napsal a zrežíroval Patrik Hartl. Konečně se po dlouhé době skloubila skvělá hra s ještě lepším hereckým obsazením.

FOTO: Eva Holubová a Kryštof Hádek

Mladý Erik zve Železnou Ladu na sushi Foto: Lenka Hatašová, Studio DVA

Soukromý skandál můžete vidět pouze v rámci festivalu Léto hereckých osobností na rozdíl od mnoha Shakespearů nebo Cyranů. V době, kdy divadla opakovaně zpracovávají tradiční kusy, je originální nová hra z dílny samotného režiséra oživením divadelní scény.Výhodou inscenace je aktuálnost a jednotlivé narážky na dnešní dobu, politiku a nemoci.

Soukromý skandál ukazuje s humorem a odlehčením priority a stereotypy odlišných generací v moderní době. Zároveň se ale okrajově dotýká veřejných témat a vlivu médií.

Nepřehlédněte rozhovor s režisérem Patrikem Hartlem

Mladý a cílevědomý Erik (Kryštof Hádek) nešikovně investoval velkou částku peněz. Kvůli splácení dluhů si dělá zálusk na vyšší pozici ve firmě mobilního operátora, kde pracuje. Jeho manželka Táňa (Kristýna Fuitová Nováková) musí kromě vlastního studia ještě psát porno. Cesta ze všech problémů vede přes Erikovu nadřízenou, kterou přitahují mladší muži, přezdívanou Železná Lada podle Margaret Thatcherové (Eva Holubová).

FOTO: Kryštof Hádek a Maroš Kramár

Svádět cizí ženu se nevyplácí

Erik si chce Ladu získat a účelově ji pozve na večeři. Lada ráda přijímá, protože její manžel a významný virolog (Maroš Kramár) odletěl do New Yorku na konferenci o novém BC viru. Hrozící epidemie Behaviour colaps viru, který nutí lidi říkat pravdu, je narážkou na dnešní mediální absurditu. Virolog Karel Schwartz nutí svou manželku dívat se na všechny jeho mediální výstupy. Když se ale omylem v přímém přenosu pokusí sbalit jednu z reportérek, je rád, že se Lada nedívala.

Lada se rozhodne odejít od manžela. Karel její chování už zná a ví, že se zamilovala. Z hotelového pokoje volá Lada Erikovi, který se rozhodne přijít, i když ho manželka podezírá z nevěry. Na konci se všechny čtyři postavy sejdou v jednom hotelovém pokoji. Ze závěru prozradím pouze to, že celý Erikův plán na získání lepšího místa byl zcela zbytečný.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_06_14_metropolitni-leto/]

Barvitou scénu Adama Pitry naplňují běžné konkrétní věci ze všedního života. Kulisy se během představení často mění, což zrychluje děj a udržuje divákovu pozornost, ale zároveň působí trhaným dojmem. Rychlost představení připomíná někdy jednotlivé scénky typu Jiřiny Bohdalové nebo Kaisera s Lábusem, které jsou ale zároveň protkané jedním příběhem.

Pochvalu si zaslouží herecké výkony. Eva Holubová vnáší do představení svoji jedinečnou osobitost a dodává Železné Ladě realistickou tvář. Maroš Kramár jako virolog a Ladin manžel hraje spíše postavu komickou a egoistickou, ale v závěru se dokáže proměnit v citlivého a vnímavého manžela. Devětadvacetiletý Kryštof Hádek má výraznou hlavní roli a vedle zkušenějších kolegů se rozhodně neztratí. Ústřední dvojice Hádek–Holubová je pak režisérovou sázkou na jistotu.

FOTO: Maroš Kramár a Alexander Hemala

Živý vstup virologa v televizních novinách

Vynikajícím nápadem se ukazuje obsazení bývalého hlasatele České televize Alexandera Hemaly do role moderátora televizních novin, který posunuje děj kupředu. Celé ztvárnění zpravodajských relací, které poznáte podle charakteristické znělky, je pak velice kreativní a vtipné. Vlastně se tomuto nápadu smějete po celé představení, takže neplatí věta: Opakovaný vtip není vtipem.

Záleží samozřejmě na diváckém vkusu, ale pokud máte rádi komedie a do divadla se chodíte bavit, tak by vám Soukromý skandál určitě neměl uniknout.

Soukromý skandál

Divadlo Palace

Autor: Patrik Hartl

Režie: Patrik Hartl

Hrají: Kryštof Hádek, Eva Holubová, Maroš Kramár, Kristýna Fuitová Nováková, Alexander Hemala

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soukromý skandál: Konečně vtipná hra pro mladší publikum