Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Inscenace Vše o ženách slibuje bujarý večírek tří okouzlujících dam

Eva Síčová

Eva Síčová

19. 8. 2011

Každoroční přehlídka hereckých osobností na Vyšehradě nabízí i letos originální podívanou. Inscenace Vše o ženách Studia Dva otevírá průzor do ženských vztahů odrážející rozmanitou duši každé ženy.

Propletené leporelo příběhů vás pobaví z větší části velmi cílenými replikami. Prvoplánovitě vtipné žerty na úkor druhých osob však skrývají mnohem náročnější sdělení. Jednotlivé příběhy žen různých osudů se vzájemně prostupují a vytvářejí určitý pohled na ženský svět. Uvědomíte si, že ženy bojují samy se sebou již v dětských letech, poté v rodině, v práci i ve vztazích s muži, ale především s dalšími ženami.

Mezi řádky

Nikdo není dobrý ani špatný, nic není černé ani bílé. Inscenace vypovídá o více rovinách vztahů, které je mnohdy jednodušší odsoudit k záhubě, nežli se jim postavit čelem a zjistit, že mohou fungovat normálně. Pomstou trestáme křivdu, a přitom pácháme stejný zločin … něco vám to připomíná, setkali jste se s tím také? Ne! Tak po zhlédnutí Vše o ženách názor možná změníte.

FOTO: Vše o ženách

Ani v domově důchodců si zákeřnosti neodpustí, o to víc jsou v tomto věku komické

Autorem hry je muž. Miro Gavran. Napsal také inscenaci Vše o mužích, kterou můžeme chápat jako nastavené zrcadlo ženskému triu ve hře Vše o ženách. Možná se muž dokáže lépe podívat s nadhledem na věčnou hašteřivost, naivitu i dobrosrdečnost žen. Jasné je však jedno – bez hereckého smetanového krému by korpus hry byl jen dort bez chuti. V několika rolích se představili úžasné herečky – občas vtipně improvizující Jitka Schneiderová, hlasově rezonující Jana Krausová i alternující a výborná Monika A. Fingerová (za Annu Šiškovou).

Ženy vás nenechají usnout

Střídající se zábavné scény s méně humornými až lehce tragickými dodávají hře plynulost a diváka neustále drží ve střehu. Inscenace nepůsobí ani krátce ani zdlouhavě. Špetka vulgarity, která se objevuje v dialozích a kterou více méně odsuzuji, mi tentokrát nepřišla nevhodná, ale věrohodně použitá. Jako v životě.

FOTO: Vše o ženách

Ladies night po domácku

Tentokrát působilo jeviště Letní scény na Vyšehradě jako zrcadlo divačkám, které si mohly vybrat, která postava se jim nejvíce podobá. Výběr byl široký – úzkostlivá maminka, která se již osm let snaží udobřit rozhádané dcery, učitelka, která našla cestu zpět ke své matce, nechápavá a až příliš starostlivá kamarádka, nejlepší přítelkyně, které se dokáží společně bavit, ale také jít jedna proti druhé, nešťastná dívka, která se nedokáže odpoutat od minulosti.

Nevyzpytatelná letní scéna

Ať už si někdo vybral, nebo ne, ať se diváci bavili nebo viděli v inscenaci také hloubku sdělení, jedno je jasné. Všichni diváci seděli jak přikovaní i přes skutečnost, že nebe zkoušelo všeobecnou trpělivost a provazy deště (známé spíše jako letní bouřka) se spouštěly na publikum po celou dobu hraní. Díky organizátorům všichni dostali pláštěnky, které částečně uchránily diváky od nekulturního počasí.

FOTO: Vše o ženách

Spolupracovnice, kamarádky a nakonec rivalky– každodenní obraz z velkých společností

Osobně se mi líbila hlavně souhra představitelek rolí. Dokonalá přeměna postav z minuty na minutu do jiného charakteru je obdivuhodná. Bohatou scénu doplňují také divadelní šatny hereček, které slouží pro rychlou proměnu. Kombinace lehce zapamatovatelných replik se zamotaným příběhem dodává inscenaci vyváženou recepturu a takové menu mne vždy uspokojí.

O dalších letních divadelních scénách jsme již informovali. Čtěte také o letní scéně Ungeltu, o letních Shakespearovských slavnostech nebo o báječném létu podle Michala Viewegha.

Vše o ženách Miro Gavnar

Studio Dva Metropolitní léto hereckých osobností

Letní scéna Vyšehrad

Hrají: Jitka Schneiderová, Jana Krausová, Monika A. Fingerová

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inscenace Vše o ženách slibuje bujarý večírek tří okouzlujících dam