Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo v Celetné včera a dnes

Anna Kottová

Anna Kottová

24. 3. 2011

Foto: Dvoubarevná fasáda Divadla v Celetné!Profil divadla! Perličky z dávné historie i novodobé současnosti stále populárnějšího Divadla v Celetné a hereckého spolku Kašpar Jakuba Špalka vám přinášíme v období, kdy divadlo slaví 21. narozeniny. Přečtěte si, co nabízí tato scéna s tak výsostným umístěním, jako je Celetná ulice vedoucí ze samého srdce města, Staroměstského náměstí.

Foto: Dvoubarevná fasáda Divadla v Celetné

Dvoubarevná fasáda Divadla v Celetné ze Štupartské ulice, Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Divadlo se nachází v ulici Celetná mezi náměstím Republiky a Staroměstským náměstí v Manhartském domě. Název ulice se používal už ve 14.  století, protože zde pekaři vyráběli pletené housky nazývané calty.

Popravený majitel

Manhartský dům vznikl sloučením budov mezi ulicemi Celetnou a Štupartskou. Nesl mnoho jmen nejen podle svých majitelů. Jedním z nich byl na čas i Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, známý cestovatel, kterého popravil v roce 1621 kat Mydlář mezi 27 českými pány na Staroměstském náměstí.

FOTO: Svět práce, září 1976

Stavební práce v Celetné Zdroj: Svět práce, září 1976

Kulturní počátky a stavební třesk

V roce 1706 koupil dům Johann Manhart, po kterém se dodnes jmenuje. Za něj se dveře domu otevřely kultuře. Ve velkých sálech se konaly plesy, účinkovali zde kejklíři, komedianti i provazochodci.

Dům prošel mnoha rekonstrukcemi. Kolem roku 1976 se přizpůsobil potřebám Divadelního ústavu, který zde sídlí dodnes. V roce 1993 se divadlo přejmenovalo na Divadlo v Celetné a mezi první soubory, které zde účinkovaly, patřil DISK a Kašpar. DISK zde vydržel šest let a Kašpar dodnes.

Dnešní podoba divadla

V říjnu 1994 v rámci další rekonstrukce byly vytvořeny šatny, sklady a kompletní zázemí Divadla v Celetné. Nejen pro diváky přibylo ve foyer Café Gaspar Kasper. Poslední proměna probíhala v létě 2003 a 2004. Týkala se zvýšení kapacity sálu, bezbariérového přístupu a vylepšení technických nedostatků. Diváci se dnes mohou v sále usadit do 11 řad a celkem 184 sedadel.

FOTO: Herkules se lvem (vlevo) a Braunova Lehkomyslnost (vpravo)

Herkules a Lehkomyslnost

Trocha umění neuškodí

Součástí nádvoří Manhartského domu jsou dvě sochy. První z nich, dřevěná socha Herkula bojujícího se lvem, je umístěna před vstupem na schodiště a její originál se nachází v Muzeu hlavního města Prahy. Druhá socha s názvem Lehkomyslnost je pískovcovou kopií ze slavného souboru Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna umístěného na zámku v Kuksu.

Hodně skupin pod jednou střechou

Divadlo v Celetné je domovem několika souborů. Neúčinkuje zde pouze spolek Kašpar, ale i pohybové divadlo Veselé skoky, pro mladé diváky CD 2002, originální The Divadlo nebo pohádkové soubory věnované těm nejmenším Studio Dell´arte, Damúza a další.

FOTO: Nádvoří Divadla v Celetné

Nádvoří a ochoz Divadla v Celetné Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

V divadle ale každoročně hostují i mimopražské soubory z Ostravy, Chebu nebo třeba Mladé Boleslavi. Konají se zde různorodé festivaly a přehlídky: březnový Transteatral, květnové Irské jaro, říjnový Festival neprofesionálního divadla nebo listopadové Loutky v Celétné.

Recenzovaná představení na Topzine.cz: Rozmarné léto, Kašparova sláva vánoční, Běsi, Cyrano, Draci noci, Taneční hodina, Festival Irský máj

Spolek Kašpar

Ještě před revolucí se kolem osobnosti Jakuba Špalka začal formovat divadelní spolek studentů DAMU. S názvem Kašpar vystoupili po revoluci na scéně divadla Rokoko, jehož novým uměleckým šéfem se stává právě Špalek. Do světel reflektorů se tak staví mladá generace, která se oprostila od minulého režimu a začala psát na prázdný list papíru.

FOTO: Z představení Draci noci v Divadle v Celetné

Věrní společníci Kašparu, Jan Potměšil (vlevo) a Jakub Špalek (vpravo) Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Na představení Kašparu se v tehdejší době chodili dívat společensky významní lidé, mezi nimi i prezident Václav Havel. Úspěch celého souboru pomyslně vyvrcholil účinkováním ve Hřebejkově filmu Šakalí léta.

Celetná vs. Komedie

Kašpar poté odchází do divadla Minor a následně sroste v roce 1994 s Divadlem v Celetné, kde kotví již dlouhých 17 let. Kvůli finanční nejistotě se spolek záhy dělí na dvě větve. První utvořená kolem otce zakladatele zůstává v Celetné a druhá okolo režiséra Michala Dočekala, současného šéfa činohry Národního divadla, odchází do Divadla Komedie.

FOTO: Z představení Růže pro Algernon

Růže pro Algernon má od roku 1993 přes 670 repríz Zdroj: Václav Samek, Divadlo v Celetné

V současnosti má divadelní spolek Kašpar tři kmenové režiséry. Vedle Jakuba Špalka to jsou Filip Nuckolls a Alexandr Minajev. Spolek se snaží v repertoáru míchat klasiku se současností. Nastudoval podoby léty prověřených her typu Richard III. nebo Hamlet, vlastní dramatizace jako sci-fi Růže pro Algernon a i dramatizace moderních autorů Černé mléko či Helverova noc. K celkovému obrazu nesmíme zapomenout přidat asi nejzajímavější májové, letní a vánoční speciály, které ke Kašparu neodmyslitelně patří.

Divadlo v Celetné

Adresa: Celetná 17, Praha 1

Ředitel: Jakub Špalek

Šéf Kašparu: Jakub Špalek

Herci Kašparu: Tomáš Karger, Jan Potměšil, Martin Hofmann, Eva Elsnerová, Lukáš Jůza, Petr Lněnička a další

Hry Kašparu: Běsi, Cyrano, Hamlet, Kašparova sláva vánoční, Rozmarné léto, Růže pro Algernon, Tattoo a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo v Celetné včera a dnes