Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Májový speciál Draci noci spojí divadlo s poezií

Anna Kottová

Anna Kottová

21. 5. 2011

FOTO: Jakub Špalek, Jitka Nerudová a Jan PotměšilPoezie na divadelních prknech? Ano, Divadlo v Celetné představuje divákům májový speciál s tajemným názvem Draci noci. Pokouší se zajímavými nápady přiblížit modernímu divákovi pro leckoho vzdálené téma poezie. Musím uznat, že se jim to daří.

FOTO: Jakub Špalek, Jitka Nerudová a Jan Potměšil

Poezie nemusí být nudná Foto: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Pro kreativní zobrazení abstraktní poezie využili tvůrci všechny dostupné prostředky. Originálně si pohráli s prostorem jeviště. Spojili hned několik pro diváka neobvyklých prvků, které v divadle moc často nezažije. Podrobnější informace o inscenaci si přečtěte v upoutávce Míši Deákové.

K obyčejné scéně něco navíc

Tvůrci vystavěli na jevišti prostředí z bambusu a bílého plátna, ve kterém se v průběhu představení prohání vlahý větřík, a společně s nasvícením tvoří jedinečný zážitek. Diváci sedí přímo na jevišti v bambusové aréně a stačilo by pouze natáhnout ruku, abyste se dotkli herců.

FOTO: Jakub Špalek a Jan Potměšil

Jakub Špalek a Jan Potměšil se na jevišti doplňují

Přichází básně z dávných časů, o lásce, přátelství, samotě a o tom, co se děje v tichu noci – píše se v programu malého formátu. Lehká poezie přináší mír a klid do duše a atmosféra se pomalu naplňuje exotickou dálkou unavených myšlenek.

Krátké poetické představení

Komorní inscenace si pohrává především s divákovou fantazií. První část 40minutové hry patří epické poezii, která představí několik příběhů či pohádek, následuje lechtivá milostná poezie.

Herci a básně

Sametové hlasy Jakuba Špalka a Honzy Potměšila se vzájemně barvitě doplňují. Přenesou diváka svým zastřeným přednesem do dávných dob egyptských, indiánských, japonských a čínských básníků. Ztvárnění Jitky Nerudové je o mnoho rychlejší, nese se v modernějším hávu a do představení úplně nezapadá.

FOTO: Jitka Nerudová a Jakub Špalek

„U koho list se zastaví, vypije vína číš.“

Inscenace rozhodně nepatří k mainstreamu a zaujme úzkou skupinu lidí, čemuž odpovídá i počet míst vyhrazených pro diváky. Podobný počin se ale na české scéně nevidí často a tvoří neobvyklou perličku, která oživí nudný stereotyp zábavných her.

Proč zajít na představení plné poezie?

Zpříjemněte si společný večer sklenkou vína v přátelském prostředí divadelní kavárny a ozvláštněte jej několika snivými verši. Zapomenete na okolní shon a stres, který na vás neustále dopadá, a 40 minut, po které představení trvá, uteče jako voda.

Draci noci

Divadlo v Celetné

Egyptská, indiánská, japonská a čínská poezie

Režie: Čezeta (Karel Špindler, Vladimíra Fomínová, Jakub Špalek)

Hrají: Jakub Špalek, Jan Potměšil, Jitka Nerudová

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Májový speciál Draci noci spojí divadlo s poezií