Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Festival Irský Máj 2011 nabízí ochutnávku ostrovní kultury v Divadle v Celetné

Anna Kottová

Anna Kottová

6. 5. 2011

FOTO: Taneční skupina Coiscéim!Aktuálně!První ročník irského festivalu hostí Divadlo v Celetné a blízké hospůdky. České i anglické publikum jej může navštívit od pátku 6. května do neděle 8. května. Na programu je hudba, filmy, divadlo. Můžete si zkusit zatančit, a dokonce i ochutnat irské pivo.

FOTO: Taneční skupina Coiscéim

Irský Máj zavede návštěvníky do jiné kultury Zdroj: irskymaj.cz

Hned na začátek nasadí Irský Máj vysokou laťku představením Twist it, Oliver, které se hraje pouze v angličtině. Připomíná vám název slavné dílo anglického autora Charlese Dickense? Správně, ale studenti Gymnázia Jana Nerudy pozměnili slavný příběh k obrazu moderní doby. Snaží se vcítit do problémů nešťastného dítěte dnešní Anglie, čemuž uzpůsobili také jazyk plný anglického slangu a nadávek.

V prvním z víkendových dnů festival dosáhne vrcholu. V taneční show s živým hudebním doprovodem Vše pod jednou střechou se představí tanečníci z pěti předních skupin irského tance v České republice. Pokusí se divákům přiblížit různé typy a styly irského tance.

Slavnou hru irského dramatika Martina McDonagha Pan Polštář představí v Celetné divadelní spolek OLDstars. OLDstars působící na scéně již devět let realizují hry českých i světových dramatiků. Moderní inscenace nabízí násilí, černý humor, ironii a překvapivé zvraty.

Autor hry McDonagh se u nás proslavil hrami Poručík z Inishmooru, Kráska z Leenane nebo Mrzák inishmaanský. Martin McDonagh je irskou ikonou nejenom divadla, ale i filmu. Poté, co v roce 2006 získal Oskara za krátkometrážní film Six Shooter, zrežíroval vlastní film s názvem V Bruggách s Colinem Farrelem a Brendanem Gleesonem v hlavních rolích.

Co určitě navštívit?

„Diváci by rozhodně neměli vynechat páteční session v Caffrey´s Irish Baru a sobotní James Joyce´s session,“ doporučuje Zuzana Hrubá, členka účinkujícího souboru Coiscéim, a dodává, „tam se to, jak všichni doufáme, opravdu pořádně rozjede.“ Večerní session je neformální setkání muzikantů hrajících irskou hudbu a popíjejících irské pivo.

Program:

Pátek 6. května 2011

14:00 – 16:00 Živá socha v Celetné – Celetná ulice

16:00 Twist it, Oliver! (EN) – Divadlo v Celetné (divadlo)

17:30 Féile i gCorkadoragha (CZ) – Divadlo v Celetné (divadlo)

19:30 Jauvajs & Coiscéim (CZ+EN) – Divadlo v Celetné (hudba)

21:00 Caffrey´s session – Caffrey´s Irish Bar, Staroměstské nám. 10

Sobota 7. května 2011

10:00 – 12:00 Taneční seminář pro začátečníky – Centrum Tance, Václavské nám. 36

13:30 Muž z Aranu (CZ+EN) – Divadlo v Celetné (film)

15:00 Pod jednou střechou (CZ) – Divadlo v Celetné (tanec)

16:30 Pan Polštář (CZ) – Divadlo v Celetné (divadlo)

19:30 Shannon (CZ+EN) – Divadlo v Celetné (hudba)

21:00 James Joyce´s session – James Joyce, U Obecního dvora 4

Neděle 8. května 2011

10:00 – 12:00 Taneční seminář Sean-nós – Centrum Tance, Václavské nám. 36

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Irský Máj 2011 nabízí ochutnávku ostrovní kultury v Divadle v Celetné