Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Zrada, Staré časy diváka nepustí ze sedačky. Kašpaři hráli na maximum

Anna Kottová

Anna Kottová

23. 4. 2012

Spolek Kašpar nastudoval v Divadle v Celetné první premiéru letošního roku, který se ponese v temném duchu pesimismu. Dvě aktovky z pera britského autora Harolda Pintera v jedné inscenaci spojuje krom tématu i několik drobností, například číslovka 3.

FOTO: Zrada, Staré časy

Když dvě ženy a muž vzpomínají na staré časy, nikdy to nedopadne dobře Zdroj: Michal Hladík, DvC

Vždy dva tvoří pár – muž a žena. Pokud tři jsou, jeden se cítí odstrčen, přebývá. Důvodů existuje mnoho, ale v případě nové inscenace spolku Kašpar je jím láska, zakázaná láska.

Nejlepší kamarád mu chodí za ženou

Ve Zradě se před diváky rozprostře příběh milostného trojúhelníku. V tomto případě ale obměněný o drobnost, která rozvíjí klasickou zápletku a staví ji do nového světla. Všichni tři o nevěře vědí.

FOTO: Zrada, Staré časy

Robert a Jerry mají blízko k sobě i k jedné ženě

Dva manželské páry, Robert s Emmou a Jerry s Juditou, žijí na první pohled spokojeně a spořádaně. Do střetu zájmů dvou mužů  se dostala Emma, která se schází s nejlepším manželovým přítelem Jerrym. Jednoho večera musí Emma s pravdou ven, Robert se ale nechce přestat stýkat s nejlepším přítelem. Dochází mezi nimi k trapným chvílím ticha, když ve vzduchu visí nevyslovené tajemství.

A co na to ostatní?

Potměšil, Nerudová i Jastraban, který skvěle zapadl do rozjetého spolku Kašpar, hráli srovnatelně dobře. Každý si poctivě budoval svoji postavu a dohromady působili jednotně a sehraně. Diváci se v tichém prostředí ani nepohnuli a tiše sledovali vzájemné dialogy hlavních hrdinů jako na tenise. Čekala bych ale, že Jitka Nerudová bude v roli Emmy výraznějším článkem mezi oběma muži, který nad nimi bude čnít i herecky.

Harold Pinter byl anglický spisovatel, básník, herec, dramatik, politický aktivista a nositel Nobelovy ceny za literaturu (2005). Jeho tvorbu ovlivnil žánr absurdního dramatu a z autorů například Samuel Beckett. Často tedy bývá řazen mezi autory absurdního dramatu. Kromě divadelních her psal rozhlasové a televizní hry i filmové scénáře. Drama Staré časy pochází z roku 1971 a o sedm let později jej následovala Zrada.

Magická číslovka provázela Zradu i co se týkalo uspořádání scény. Tu tvořily tři základní části nasvícené dle toho, kde se zrovna herci pohybovali. Jednoduché řešení napomáhá srozumitelnosti ve filmovém střihu a obměně scény. Oceňuji i to, jakým způsobem Kašpaři postavili scénu, aby se na ní přirozeně a přesto nejednotvárně mohl pohybovat i Jan Potměšil. Zajímavý je také prvek retrospektivního vyprávění, kdy první scéna ukazuje divákům situaci po několika letech.

Vzpomínky je lepší nechat pohřbené

Ve druhé aktovce se poměr obrací a na scéně se objeví dvě ženy a jeden muž. Pokud neznáte Pinterovu předlohu, bude pro vás absurdní příběh Starých časů složitější. Všichni se znají z dřívější doby. Deeley by chtěl svést vdanou, společenskou a krásnou Annu. Ta má ale velice podivný možná lesbický vztah ke Kate, která je manželkou Deeleye.

FOTO: Zrada, Staré časy

Koukal se mi tenkrát pod sukni na tvoje prádlo

Opět jde o zapeklitý trojúhelník, do kterého zasahují staré vzpomínky. Konec připomínající pointu filmu Šestý smysl mi pak vyrazil dech a udělal krásnou tečku za první ochutnávkou z nadcházejícího plánu Kašpar.Noir, který obnáší samé pesimistické a temné kusy.

Očima Kateřiny Valalik Čermákové: V Celetné v rámci jednoho večera spojili dvě hry anglického dramatika Harolda Pintera. Zrada i Staré časy ukazují divákům, jak může minulost zasahovat do našich životů. První příběh je zpracován retrospektivně a diváci se tak postupně dozvídají informace o milostném trojúhelníku, až dojdou k samotnému seznámení zúčastněných. Zrada je vystavěna nejen na zajímavém příběhu, ale i velmi dobrých hereckých výkonech všech účinkujících.

Druhému příběhu dominuje provokativní Petra Špalková, která se představuje v roli kamarádky nesmělé a tiché hlavní hrdinky. Jejich přátelství se divákům rozkrývá přes společné vzpomínky, kdy si nikdo není jistý, jak moc přátelský a jak moc intimní byl kdysi jejich vztah. Během několika minut si diváci vytvoří několik možných variant a konců, ale určitě nikoho nenapadne ten skutečný.

Hodnocení: 80 %

Stejně jako se proměnilo složení trojic, změnil se i můj pohled na inscenaci samotnou. Scéna ztratila náboj kreativity a chyběly kulisy, které by divákovi neznámé prostředí přiblížily. Přesto je druhá část vtipnější a rychleji vtáhne diváka do děje.

Dvě ženy si notovaly

Herci ze sebe vymáčkli maximum. Eva Elsnerová s Petrou Špalkovou závodily v každé replice, která z nich bude lepší. Elsnerové svědčí hlavní, excentrické a výrazně proměnlivé role. Ve Starých časech z ní sálá nezúčastněnost a introvertismus. Každý pohyb stejně jako kostým má promyšlený.

FOTO: Zrada, Staré časy

Mezi kamarádkami je něco víc

Petra Špalková má ale na jevišti stejný efekt. Dámička z velkoměsta sedí s nožkou přes nožku a v ruce drží skleničku koňaku. Výborně umí používat hlasové prostředky stejně jako výrazové.

Čtěte také: Celetná vsadila na napínavé drama Něžná je noc. Vyplatilo se

Jakub Špalek mi do role nezapadl. S Elsnerovou tvořil věrohodný pár, ale jako samotná postava Deeleye oběma ženám sekunduje. Málokdy mě jeho postava přesvědčila, alespoň zpočátku. V dalších částech se Špalek uvolnil a předvedl na jevišti, že dokáže ženskému duu šlapat na paty.

Zrada, Staré časy jsou dvě aktovky komorního dramatu, které se přesně hodí na scénu Divadla v Celetné. Inscenace má, až na pár hluchých míst ve druhé půlce, šmrnc a rozhodně si dokáže diváka připoutat k tělu. Režisér Filip Nuckolls navíc potvrdil, že umí zrežírovat inscenaci pro malého diváka Mikulášovy patálie i komorní drama ryze pro dospělé.

Zrada, Staré časy

Autor: Harold Pinter

Režie: Filip Nuckolls

Hrají: Adrian Jastraban, Jitka Nerudová, Jan Potměšil, Petra Špalková, Eva Elsnerová a Jakub Špalek

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zrada, Staré časy diváka nepustí ze sedačky. Kašpaři hráli na maximum