Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Celetná vsadila na napínavé drama Něžná je noc. Vyplatilo se

Anna Kottová

Anna Kottová

6. 11. 2011

FOTO: Martin Hofmann jako opilec MarmeladovRuská dramata jsou dlouhá, nudná a plochá. V českém podání ale nic takového nehrozí. Patrik Hartl v Divadle v Celetné sice použil ruský námět, ale vytvořil z něj hodinovou, místy zábavnou a napínavou hru se skvělým koncem.

FOTO: Martin Hofmann jako opilec Marmeladov

Marmeladov chlastá jako správný Rus nejraději vodku Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Monodrama ušité na míru Martinu Hofmannovi napsal a zrežíroval Patrik Hartl, který stojí například za současnými komediemi Soukromý skandál nebo Půldruhé hodiny zpoždění.

České drama na ruský námět

Z prostředí komedie ale Hartl zabrousil na zcela opačný konec, k ruskému dramatu. Při psaní inscenace Něžná je noc se nechal inspirovat ruským románem Zločin a trest a povídkou Něžná autora F. M. Dostojevského.

Rozhovor s Patrikem Hartlem: Člověk jde s kůží na trh, když hru napíše i zrežíruje

Ze Zločinu a trestu si vypůjčil postavu Marmeladova, z nějž udělal hlavního antihrdinu inscenace, a z Něžné majitele zastavárny. Postavy ze dvou různých příběhů se tady prolnou v jedné dějové lince.

FOTO: Něžná je noc, monodrama dle Dostojevského předlohy

Česká harmonika ozvláštňuje ruské drama

Dřevěná scéna a lidová hudba, která zní pouze před začátkem hry, lehce připomínají Gazdinu robu Divadla pod Palmovkou. Jediná svíčka osvětluje první řady do doby, než jevištní světla odhalí celou scénu.

Jedna místnost, jeden herec

V malinké staré loděnici nezbývá mnoho volného prostoru k manévrování. Přesto jej hlavní hrdina využívá bezezbytku stejně jako použitelné rekvizity, kterých má kolem sebe jako šafránu. Lahev s vodkou a harmonika nestačí.

Očima Ivety Svobodové: Něžná je noc nabízí komorně pojatou podívanou s unikátním herectvím Martina Hofmanna a v druhé části též Mariky Šoposké. Hofmannovo velmi zdařilé herectví s mistrovskými chvilkami patří k tomu, proč vás bude hra bavit. Ambiciózní počin lze zdařile aplikovat i do dnešní doby. Hoffman se během pauzy převtělí z ohromeného chudáka do chladnokrevného netvora s takovou věrohodností, až vám běhá mráz po zádech. Nicméně náročnost monodramatu režisér Hartl podcenil. Jen ti nejostřílenější a nejzkušenější dramatici si troufnou na monolog, neboť ví, že riziko je obrovské. Udržet diváka v napětí po celou dobu se bez sekundantů mnohdy nepodaří. Nezajímavý text nezachrání ani nejlepší herec. Tento risk částečně vyšel, přesto by se leckterý divák mohl chvílemi nudit, zejména v první půlce. Vtipné momenty zaručí typický Hartlův humor. I díky této svébytnosti autorského rukopisu můžete odejít z divadla velice spokojeni.

Hodnocení: 4 ****

Martin Hofamnn hraje v první polovině hry Marmeladova. Ke sklence a harmonice přivyklý opilec se lámavým krokem pohupuje po scéně.

Obličejem ruského hrdiny, opileckým úsměvem a skelnýma očima skutečně Hofmann vypadá, jakoby vypadl z Dostojevského románu. Na druhou stranu místy hereckým výrazem připomíná amerického herce Roberta de Nira.

FOTO: Něžná je noc, monodrama dle Dostojevského předlohy

Marmeladov najde krvavé peníze

Marmeladov vypráví o svém životě a manželství. Nemá práci a všechny peníze propije. Inscenace nestojí na příběhu, ale na uhrančivém hereckém výkonu Martina Hofmanna a několika vypjatých chvilkách. Divákova pozornost sice musí pracovat naplno, tohle není žádná odpočinková komedie, ale několik vtipných momentů se také najde.

Nepřehlédněte: Cyrano v Celetné je srdcová záležitost

Hra se rozjíždí pozvolna jako kvalitní horor. Delší dobu se nic neděje, napětí ale stoupá a vy čekáte na finále. A že stojí za to. První půlka vygraduje rychle a několik chvil vás drží v agonii.

Druhá polovina je lepší než první

Přestože jde o dvě různé předlohy, druhá, emocionálnější polovina plynule navazuje na první v rytmu po 25 letech. Z chudého prostředí loděnice se přesuneme do luxusního pokoje s velkou postelí.

FOTO: Něžná je noc, monodrama dle Dostojevského předlohy

Majitel zastavárny svoji ženu majetnicky miluje

Majitel zastavárny láskyplně promlouvá ke své ženě, která leží na smrtelné posteli. Ač Hofmannova partnerka Marika Šoposká nemluví, modeluje pomocí pohybů a výrazů tváře svou postavu. Hned v prvních minutách odhadnete nefungující manželské vztahy.

Finální scéna razantně ukončí celou inscenaci. Pár vteřin před koncem víte, že tomu nebude jinak.

Odhoďte předsudky

Nikdy bych neřekla, že jeden herec v adaptaci ruského dramatu s několika rekvizitami dokáže utáhnout celou divadelní polovinu, vlastně celé divadelní představení, aniž byste usnuli. Hodinový rozsah hry tomu hodně napomáhá. Divadlo v Celetné vsadilo na komorní, napínavé drama a rozhodně se to vyplatilo.

Něžná je noc

Divadlo v Celetné

Autor: Patrik Hartl na námět F. M. Dostojevského
Režie: Patrik Hartl
Hrají: Martin Hofmann, Marika Šoposká
Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Celetná vsadila na napínavé drama Něžná je noc. Vyplatilo se