Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Český tučňák 2012 zahájil hlasování. Vítěze budeme znát za týden

Mezi středou 7. a sobotou 10. listopadu rozhodnete v holešovické La Fabrice o vítězi Českého tučňáka 2012. Během čtyř dnů můžete navštívit divadelní inscenace, projekce filmů i koncerty a podpořit svého favorita v kterékoliv ze čtyř soutěžních kategorií.

FOTO: Český tučňák

Kdo si letos odnese Tučňáka? Zdroj: youtube.com

V každé ze čtyř kategorií Mladé divadlo, Mladá hudba, Mladé výtvarno a Mladý film odborní porotci a patroni vybrali pět projektů, které se nyní ucházejí o přízeň návštěvníků.

Pět nejlepších divadelních projektů vybírali herec Jiří Lábus, autorská dvojice Petr Kolečko a Tomáš Svoboda, v oblasti hudby rozhodovali zpěváci Matěj Ruppert z Monkey Business, Lenka Dusilová a Milan Cais z Tata Bojs.

Čtěte také: Umělecká skupina OLDstars slaví deset let

Porotci v kategorii Mladé výtvarno byli oděvní návrhářka Hana Zárubová, designér Maxim Velčovský a Aleš Najbrt, jehož firma vytvořila nové logo pro Českou televizi. Nejlepších pět filmů vybrali režisér a herec Jakub Kohák, režisérka Tereza Kopáčová a střihač Filip Malásek. Vítězové si převezmou Tučňáka v úterý 13. listopadu v pražském klubu SaSaZu.

V divadle vedou damáci

V kategorii Mladé divadlo  se do finále dostal Tripple bypass burger v režii Kamily Kostřicové, který patří souboru Reverzní dveře z brněnské JAMU. Za libereckou inscenaci Přísně tajné: Hrubá nemravnost je nominován herec Jakub Albrecht. Hrubou nemravnost napsal Tomáš Dianiška a zrežíroval Braňo Holiček, kteří se setkali mimo jiné v inscenaci Googling & Fucking.

FOTO: Český tučňák

Pět kluků pořadá festival pro mladé umělce. Jan Melíšek, Petr Oplatka, Vojtěch Kotek, Jiří Černý a chybí ještě Luboš Veselý Zdroj: Český tučňák

Masakr v Paříži režiséra Braňo Holička zinscenovali studenti DAMU v pražském Divadle Disk. Damáci mají ještě jedno želízko v ohni, a to Punk Rock herce a studenta DAMU Jiřího Nováka. Soubor s názvem Kabaretu Calembour získal Tučňáka 2010. Nominaci letos vybojoval originálním kabaretem Cvidoule Di Campo.

Najdete i projekty známějších autorů

V kategorii Mladá hudba byli vybráni trio Model bazzar, tříčlená kapela z Českých Budějovic s názvem Vees a kladenská kapela Zrní, která se proslavila spoluprácí s tanečním souborem VerTeDance.

K nominovaným patří také kapela Soliloqui, kteří se nechávají inspirovat populární, jazzovou a elektronickou hudbou, a The Spankers. Ti získali nominaci na ceny Anděl 2010 za debutové album s názvem Boom! Bang! Pow! You Know.

V kategorii Mladé výtvarno získali nominaci malířka Jitka Nesnídalová, fotografové Cabalka & Červenka, návrhářka Ivana Kaňovská, malířka Martina Smutná a Pavel Hejný, který se věnuje taneční a baletní fotografii převážně v pražském Národním divadle.

Z filmů pak odborná porota a patroni vybrali snímky Pan jezevec Martina Máje a Karla Czecha, Pan Pozdě Jiřího Sádka. Nejkratším nominovaným filmem je O-Ring Ondřeje Hudečka, má pouhých jedenáct minut.

Naopak nejdelší stopáž má Haka v režii Adam Hobzika. Dokumentární snímek Paroubkové Jana Látala, který vypovídá nejen o Jiřím Paroubkovi, sdíleli lidé před nedávnem na svých facebookových stránkách.

Tučňák rozdá 400 tisíc

V každé kategorii získá vítěz dotaci 100 tisíc korun a především možnost setkání s umělci svého oboru. Festival Český tučňák vznikl s myšlenkou na podporu mladých umělců do třiceti let. Vojta Kotek, umělecký ředitel festivalu, k tomu dodal: „My podporujeme mladé talenty, protože Mladý maso má svou cenu a tou je Český tučňák. Chceme, aby to byla cena od mladých pro mladé.“

Český tučňák

Hlasování: středa 7. – sobota 10. listopadu

Vyhlášení: úterý 13. listopadu v SaSaZu

Mladé divadlo
Triple bypass burger/ Kamila Kostřicová
Masakr v Paříži/ Braňo Holiček
Přísně tajné: Hrubá nemravnost/ Jakub Albrecht
Cabaret Calembour/ Cvidoule di Campo
Punk Rock/ Jiří Novák

Mladý film
Haka/ režie: Adam Hobzik
Pan Jezevec/ režie: Martin Máj, Karel Czech
Pan Pozdě/ režie: Jiří Sádek
O-Ring/ režie: Ondřej Hudeček
Paroubkové/ režie: Jan Látal

Mladá hudba
Model Bazaar
Soliloqui
Vees
The Spankers
Zrní

Mladé výtvarno
Pavel Hejný
Martina Smutná
Ivana Kaňovská
Cabalka & Červenka
Jitka Nesnídalová

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český tučňák 2012 zahájil hlasování. Vítěze budeme znát za týden