Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Hrubá nemravnost soutěží o Českého tučňáka. Bude úspěšná?

Eva Síčová

Eva Síčová

12. 11. 2012

FOTO: Přísně tajné: Hrubá nemravnostFestival Český tučňák má za sebou čtyřdenní přehlídku všech soutěžících. V kategorii Mladé divadlo o cenu bojovalo pět inscenací, které vybrala porota ve složení herec Jiří Lábus, dramatik Petr Kolečko a režisér Tomáš Svoboda. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v úterý 13. února v SaSaZu.

Do výběru pěti inscenací se dostala také autorská inscenace s názvem Přísně tajné: Hrubá nemravnost herce souboru libereckého divadla Tomáše Dianišky. Ten stojí za úspěchem své debutní inscenace Googling & Fucking. Dianiška patří mezi múzou políbené autory, kteří mají talent přenést na divadelní prkna aktuální témata s dávkou peprného humoru.

Čtěte také: Kdo všechno soutěžil na festivalu Český tučňák?

Kombinace Tomáše Dianišky a režie Braňo Holička zaručuje Hrubé nemravnosti úspěch. Příběh Alana Turinga, zakladatele moderní informatiky, pojali tvůrci jako ukázku toho, co s člověkem dokáže udělat systém a okolí. Turing  není známý pouze díky rozluštění kódů Enigmy, ale také pro přiznání, že je gay. Právě téma homosexuality provází celý život Turinga, čemuž doba, ve které žil, nakloněná rozhodně nebyla. Příběh si můžete zasociovat na cokoli, co je aktuálnější břímě společnosti.

FOTO: Přísně tajné: Hrubá nemravnost

Hrubá nemravnost nabídne naturalistický obrázek. Zdroj: F. X. Kalby

Tomáše Dianišku v roli Alana Turinga doplňují herci Divadla F. X. Šaldy Karolína Baranová a Jakub Albrecht, kteří vykrývají ostatní postavy Alanova života. Velmi svižně a jasně se celá inscenace rozpadá a zase skládá dohromady pomocí malých životních etud. Během hodinky tak proběhnete s herci dětstvím, vysokou školou, prvními přátelstvími, sexem i smrtí přítele. Scénky mají správnou délku bez zbytečného patosu. Vše se odehrává v jasných barvách, černé a bílé.

Soutěžní pětka:

Punk Rock, režie: Jiří Novák
Masakr v Paříži, režie: Braňo Holiček
Cvidoule di Campo, Cabaret Calembour
Triple Bypass Burger, režie: Kamila Kostřicová
Přísně tajné: Hrubá nemravnost, režie: Braňo Holiček

Jasně vymezené postavy se charakterově velmi liší, za což patří poklona především chameleonským přeměnám obou herců. V jedné chvíli hraje Jakub Albrecht prostituta, v druhé milence Alanovy matky nebo prvního přítele. Ani Karolína Baranová nezaostává za výkony kolegů a sekunduje oběma s úžasnou grácií.

FOTO: Český tučňák

Vyhlašování se uskuteční v úterý 13. listopadu v pražském klubu SaSaZu. Zdroj: youtube.com

Autorský text založený na osudu Alana si poradil s humorem jemným, ale i drsným jako šmirgl. Avšak naservírovaným ve správné dávce. Pro otrlé diváky inscenace nabízí až příliš naturalistický obrázek, avšak zabalený do excelentních hereckých výkonů. Není zde minutka, od které by divák mohl odtrhnout oči. Celou atmosféru podtrhuje především scéna, rozdělená na několik úseků, ve kterých se odehrává jiná část příběhu.

Inscenace nabízí kombinaci výborného textu, skvěle uchopeného tématu a osvěžující režijní nápady. Pro tyto kvality se právem dostala inscenace do užšího výběru soutěže, a usiluje tak o jednoho z karbonových tučňáků.

Přísně tajné: Hrubá nemravnost

Divadlo F. X. Kalby

Autoři: Tomáš Dianiška, Braňo Holiček

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Karolína Baranová, Jakub Albrecht, Tomáš Dianiška

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hrubá nemravnost soutěží o Českého tučňáka. Bude úspěšná?