Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Ironická hra Googling & Fucking. Kdo negůglí, nepochopí

Eva Síčová

Eva Síčová

22. 11. 2011

FOTO: GooglingPrvotina Tomáše Dianišky, herce libereckého divadla, rozesmála Jižní Město a odjela zpět do Liberce. Snad přijede brzy zpět. Moderní inscenaci Googling and Fucking by měl vidět každý.

FOTO: Googling

Uživatelka byla označena na fotografii Zdroj: Roman Dobeš

Tomáši Dianiškovi se podařilo to, o co každý autor usiluje. Spojil nejdiskutovanější téma současnosti s nadhledem člověka postižené generace, která trpí asocialitou sociálních sítí, ztrátou vlastní identity a hledáním sama sebe.

Čtěte také: Liberec si vzal na paškál Divokou kachnu

Do hodinového maratonu vtěsnal Dianiška všechny dnešní komunikační možnosti, aby parodoval jejich využívání a vysmál se tak celé naší společnosti.

Rychlost dnešní doby

Kdekdo by si řekl, že by představení mohla být delší. Tolik humoru a jenom hodinu. Ale taková je dnešní doba. To nejlepší vysekat a zbytečnou omáčku vylít do odpadu.

Čtyři herci se střídají v různých rolích, aby vytvořili kompaktní příběh fiktivních přátel, rodiny, skupiny nebo známých.

Minimální přítomnost rekvizit dává prostor k rychlému střídání scén a akcí. Každá scénka si bere na paškál různé komunikační kanály.

Představí se absurdní použití domácího videa dvou puberťaček na YouTube nebo typický rozhovor rodičů s dcerou v Japonsku přes Skype, který se neobejde bez problémů s technikou a nepochopením starší generace.

FOTO: Googling

Já tě neslyším. Tak už tě slyším, ale teď tě nevidím

Pro ty, kteří neholdují Facebooku, Twitteru nebo ICQ, nebudou určité výrazy srozumitelné. Sdílet, lajknout, přidat do přátel, to je jen hrstka z toho, co si vzájemně aktéři na jevišti vyvádějí.

Podívejte se: Penzion pro svobodné pány opět v Liberci

I přesto, jak často používá dnešní doba právě zmíněný Facebook, příjemně mě překvapuje, jak Dianiška vše propletl do netypické návaznosti a vytvořil kabaret plný pestrého slangu, prapodivných výrazů dnešní doby a sprostých slov.

Liberecký talent

Sám autor vytváří společně s třemi dívkami herecký čtyřlístek. Výběr herců nemá chybu a okomentovala bych to jednoduchým heslem: „Mládí vpřed a staří na svá místa.“ Pro tentokrát musím uznat, že by zde starší generace vynikajících herců zřejmě neuspěla.

FOTO: Googling

Sociální sítě spojují, i když není to spíš naopak?

Hudba složená z remixů počítačových zvuků tematicky doplňuje virtuální atmosféru inscenace. Herci se oblékají pouze do sportovních souprav a často používají podélné halogenové lampy. Jakoby seděli doma na pohovce a tváře jim osvětlovalo pouze světlo obrazovky počítače.

„Padá server, něco si přej!“

Inscenace Googling and Fucking přináší kritický pohled na naši generaci, avšak s přesnou dávkou nadhledu a ironie. Každá doba má své téma, a pokud to naše představuje Facebook a Skype, pak tuto hru doporučuji všem internetovým závislákům. Podívejte se do zrcadla vlastního světa a zjistěte, zdali se vám ten pohled líbí.

Googling & Fucking

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Autor: Tomáš Dianiška

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Tomáš Dianiška, Karolína Baranová, Barbora Kubátová, Vendula Svobodová

Hodnocení: 100%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ironická hra Googling & Fucking. Kdo negůglí, nepochopí