Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Penzion pro svobodné pány. Liberec opět uvedl úspěšnou inscenaci

Redakce

Redakce

21. 11. 2011

FOTO: Penzion pro svobodné pány LiberecDivadlo F. X. Šaldy představilo ke konci října úspěšnou inscenaci Penzion pro svobodné pány. V režii a s velmi povedenou hudbou Michala Langa nastudoval jednoaktovou frašku Seana O´Caseyho Bedtime Story.

FOTO: Penzion pro svobodné pány Liberec

Muž v područí ženy Zdroj: saldovo-divadlo.cz

Nová generace herců – Michal Maléř jako Bertík Mulligan, Barbora Mottlová jako Anděla a nepřehlédnutelný Tomáš Dianiška v roli Halibuta dostali nelehký úkol.

Museli obstát v konkurenci nezapomenutelných výkonů Josefa Abrháma (Bertíka) a Jiřího Menzela, Vladimíra Pucholta a Jiřího Hrzána, kteří každý po svém přivedli k dokonalosti opilecké etudy Halibuta. Role Anděla je již natrvalo spojena s brilantními úhybnými manévry Jiřiny Jiráskové a Ivy Janžurové.

Nicméně, povedlo se. Nejen díky velmi dynamicky pojatým hereckým rolím, i když Bertík Mulligan mohl být trochu víc zoufalejší a bezradnější, ale i zásluhou řady přidaných situačních vtípků, vtipné hudby a celkovému ladění scény. Zcela vyprodané divadlo se bavilo.

Čtěte také: Ibsenova divoká kachna doletěla do Liberce

Samotné téma je na první pohled jak pro naši dobu , tak i pro naše teritorium trochu mimo. Tzv. slušný penzion cca 30. let minulého století pro svobodné pány se zákazem jakýchkoliv dámských návštěv, jehož dobré jméno hlídá nekompromisní majitelka (Michaela Lohninská), se na našem území snad nikdy nevyskytoval.

FOTO: Penzion pro svobodné pány Liberec

Tak takhle by to nešlo!

Rovněž panická hrůza nezkušeného nadějného bankovního úředníka Mulligana z prozrazení propašované dámy Anděly je poněkud absurdní. V Irsku nebo Anglii by to znamenalo tehdy a možná leckde i dnes konec jeho kariéry. Pro nás je to úsměvné.

Ženské zbraně zvítězí

Z Mulliganova strachu a snahy za všech okolností vše ututlat však velmi obratně Anděla těží. Jejím jediným cílem je dobře se udat, perspektivně se vdát, navzdory své nevalné pověsti.

Když však tento cíl začíná mizet v nenávratnu i po slibně úspěšném večeru, vyrukuje s celým arzenálem taktických ženských zbraní. Využije pózu zneužité cnostné dívky, lkající nešťastnice, chudinky bez prostředků, vydírající hysterky přerůstající, a dokonce i nebezpečné fúrie.

FOTO: Penzion pro svobodné pány Liberec

Láska až za hrob

Nová pokročilejší doba přinesla do projevu Anděly více vyzývavosti, otevřenosti a tlaku na pilu. Méně něhy a o to více promyšlených hysterických scén jsou v kombinaci s jejím úchvatným zjevem pro muže naprosto odzbrojující. Typům, jako je Bertík Mulligan, zbývá jediné – skončit v blázinci.

Naprostým opakem je flegmatik Halibut. Nic netušící, ale bohémsky žijící a hlavně pod obraz boží podroušený spolubydlící se těmto dvěma připlete nad ránem po návratu na pokoj do cesty. Jaké z toho všechno mohou vzniknout absurdní dialogy nelze vyprávět, to lze pouze slyšet in natura.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Penzion pro svobodné pány. Liberec opět uvedl úspěšnou inscenaci