Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kdo není na internetu, jako by nežil. Googling and fucking poliberecku

Redakce

Redakce

23. 2. 2011

Originální hru Googling and Fucking o moderním světě závislém na internetu uvádí liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Dramatická prvotina Tomáše Dianišky slibuje nevšední zážitek, po němž budou mít někteří z vás myšlenky na virtuální sebevraždu.

foto: Googling and fucking

Změna profilové fotky Zdroj: saldovo-divadlo.cz

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci má, stejně jako například královéhradecké divadlo, dvě scény. Na velké uvádí klasickou činohru, opery, muzikály i balet a na malé scéně vznikají především komornější představení a hry, které se klasickému pojetí dramatizace mírně vzdalují. To platí i pro jejich novou hru Googling and fucking, pod kterou se autorsky podepsal Tomáš Dianiška a zrežíroval Braňo Holiček.

Když jsem si přečetla upoutávku na tuto hru, která zní: Digitální gameska pro generaci YouTube, řekla jsem si, že o tématu sociálních sítí teď čtu na každém rohu. Především časopisy na nás v poslední době chrlí články o závislosti na internetu a především sociálních sítích každý týden. Sociologové stále častěji odkazují k fenoménu chování společnosti na internetu, psychologové nalezli nový materiál pro zkoumání jedince skrze jeho jednání na ICQ, Facebooku, Twitteru a jiných komunikačních serverech.

Padá server, něco si přej

Žijeme zkrátka v době, kdy se náš život přesouvá na internet a je třeba o tom mluvit. Hra Googling and Fucking si dává za cíl upozornit na tento aktuální jev (kriticky řečeno problém) dramatickou formou a nutno dodat, že se jí to úspěšně daří.

Hudebně-dramatickou performaci předvádějí na velmi jednoduché scéně čtyři mladí talentovaní herci, kteří hře dodávají mladistvý drive a originální podobu. Prožívají ve svých anonymních rolích okamžiky, které jsou spojené právě se světem internetu, a ukazují divákům, že některé dnes už normální věci (například dlouhé vysedávání na Facebooku) nejsou úplně v pořádku.

Naráží tak na psychologicko-filozofická témata lidské (ne)existence na internetu, na (ne)schopnost komunikace s okolím a vyprázdněnost života závislého na nových médiích.

Velmi sugestivní výraz dodává hře především skvělá hudba Matěje Ošance, kterému se podařilo zhudebnit zvuky spojené s počítačovým světem. Stejně tak jediné použité rekvizity, svítící diody, plní svůj účel na výbornou, až máte pocit, jako byste se ocitli v pasti virtuálních uzlů.

Googling und Fucking má být představení, které láká do divadla mladé lidi, kteří sem často nechodí a nemají k této formě umění vztah. Já jen dodávám, že je to hra pro všechny, kteří jsou zvědaví, jak vypadá moderní divadlo o současných problémech.

V nejlepším případě by hra měla být pro lidi, kteří zapomněli, že život není jen o statusech na Facebooku a že ne vždy platí, kolik přátel si tě potvrdí, tolik tě podrží, když je potřebuješ. Ti sem ale asi nedojdou, protože už nevědí, co je real world.

Divadlo F. X. Šaldy

Googling and fucking

Autor: Tomáš Dianiška

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Tomáš Dianiška, Karolína Baranová, Vendula Svobodová a Barbora Kubátová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo není na internetu, jako by nežil. Googling and fucking poliberecku