Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadlem DISK zní Punk Rock. Studenti DAMU zase vraždí

Redakce

Redakce

17. 4. 2012

V DISKu se opět střílí, umírá a upadá pod nadvládu napjaté atmosféry. Studenti 3. ročníku činoherectví, v kůži středoškolských zvrhlíků, poprvé předvedli svůj um očím veřejnosti. Režie se zhostil Ivo Kristián Kubák, pedagogické vedení převzaly persony jako Ullrichová a Nebeský.

FOTO: Napětí v DISKU

S blížícími se zkouškami roste napětí v kolektivu Zdroj: Divadlo DISK

Děj mapuje školní dny skupinky dospívajících jedinců. Objevuje se zde nešťastná láska, naivita, nevinné poflakování, ale i šikana, násilí a zloba. Příběh Punk Rocku napsal dramatik Simon Stephens v roce 2009 na základě tragické události na Columbine High School v Coloradu.

Zpracování zajímavého scénáře pro prkna Divadla DISK není zcela vyhovující. Plytkost replik se umocňuje v nepřiměřené délce inscenace, jež ke všemu rozděluje přestávka. Ta se stává v případě prvního absolventského kousku naprosto nevhodným počinem. Délka inscenace zraňuje samotné vyznění příběhu, jehož zápletka je rozluštitelná od prvních minut.

Čtěte také: Masakr v DISKU, na KALDu teče krev proudem

Hlavní tři postavy jsou alternovány, tudíž divák dostává možnost vidět dvakrát stejné, přesto naprosto odlišné, představení. Punk Rock vždy doprovází kapela United Kondom, která je složená ze studentů různých ročníků a oborů na DAMU a dokresluje undergroundovou atmosféru záškoláctví.

FOTO: Matěj Anděl - PUNK ROCK

I roztomilý chlapec, jakým je Matěj Anděl, se může stát vrahem

Matěj Anděl se hlavní role zhostil skvěle. Roztomilý student herectví obdivuhodně ztvárnil osamělého a neurotického Williama, který se zbraní v ruce odmítá pocit méněcennosti. Anděl předvedl vyvážený a přirozený výkon, jež ho právem vyzdvihl na pozici hvězdy inscenace.

Neustále ztracenou Lilly zahrála Marie Poulová velmi svěže. Občas však narušila svou dobrou reputaci balancováním při udržování hereckého dekora. Cukající koutky působily v případě této sarkasticky vážné postavy nejrušivěji.

Podívejte se: Jak na divadlo nahlíží Patrik Děrgel, sympatický herec z DAMU

Vůdcem skupiny šikanujících studentů byl Bennett Francis, jehož kůži okusil student Josef Vaverka. Sám herec podal sice vyvážený výkon, nicméně režijně nešťastně vedená postava svádí k přehrávání a k nereálné afektovanosti, která v kontextu střední školy působí nepřirozeně.

Karel Heřmánek mladší, který má nelehký úděl hereckého dítka, překvapil v roli introvertního chytrolína Chadwicka Meadeho. Ostatní studenti Kristina Sitková, Aleš Bílík a Nikol Kouklová se vyhraněného prostoru v inscenaci zhostili obstojně.

Znatelný pád nastal při vyhrocené scéně s pistolí, která byla pro studenty 3. ročníku náročným soustem a není prozatím v jejich kompetencích. Na poměry katedry činoherního divadla se celkové zpracování hry ukázalo vcelku alternativním. Vzhledem k tomu, že jde o první uvedení mladých herců před očima veřejnosti, není výběr žánru příliš šťastný.

Hra nevyniká pohybovou stránkou a po pár táhlých chvílích se stává nepříjemně statickou. Jediný, kdo zabraňoval zastavení času, byl Matěj Anděl, který pohybově zvládal rozproudit prach na jevišti. Ze statického transu v nečekaných chvílích vytrhovala diváky i punková kapela.

FOTO: United Kondom

Kapela United Kondom ukázala DISKU, co je to PUNK

Pochvalu dostává kostýmní zázemí, jež důvěryhodně zkopírovalo outfity amerických spratků ze soukromých škol. Kostymérky se chtěly očividně vyřádit, což dokázaly na červené Lillyině vestě, mafiánském vzezření Bennetta či snobáckém odění slečinky Cissy (Nikol Kouklová).

Celkově se studenti 3. ročníku činoherectví poprali s hrou více než uspokojivě. Drobné nedostatky střídala naopak velmi světlá místa, při kterých zachycení středoškolské mentality působilo přirozeně a nenuceně. Závěrečný mrazivý monolog Matěje Anděla alias Williama vhodně ukončil celou inscenaci, jež pro mladé začínající herce vyšla v kontinuu velmi uspokojivě.

PUNK ROCK

Divadlo DISK

Autor: Simon Stephens

Režie: Ivo Kristian Kubák

Hrají: Matěj Anděl/Jordan Haj Hossein, Marie Poulová/Eva Josefíková, Josef Vaverka/Filip Kankovský, Karel Heřmánek, Kristina Sitková, Aleš Bílík, Nikol Kouklová, Matěj Nechvátal

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadlem DISK zní Punk Rock. Studenti DAMU zase vraždí