Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Aaron Eckhart už nechce hrát padouchy. Teď vsází na máničky a klaďase

!Profil herce!Jeho tvář si zřejmě hned nevybavíte. „Přece ten blonďák, na krátko střiženej!“ Kdepak, samá voda. „Motorkář z Erin Brockovich!“ Začne vám trochu svítat, ale ten byl přece mánička jako vyšitá. Aaron Eckhart se zkrátka proměňuje jak chameleon.

Foto: aaron-eckhart-jadro-distributor

Aaron Eckhart ve filmu Jádro, Zdroj: distributor filmu

Aaron Edward Eckhart se narodil 12. března 1968 v Cupertino v Kalifornii jako nejmladší ze tří bratrů básnířce a dětské autorce Mary a Jamesovi, vysoce postavenému zaměstnanci jedné počítačové firmy. Rodina se hlásila k církvi Ježíše Krista svatých posledních dnů, kterým se také říká mormoni. V posledních letech ale Aaron příslušnost k víře, v které byl vychováván, nepotvrzuje. Jednoduše proto, že ji dlouhá léta zanedbával.

Kvůli otcově zaměstnání se rodina často stěhovala. V roce 1981 dokonce až do daleké Anglie, kde Aaron získával své první herecké zkušenosti na škole American Community v Cobhamu, kterou navštěvoval. V sedmnácti letech se přestěhoval do Sydney, aby dokončil svá studia na střední škole a i tam v herectví pokračoval. Pokoušel se tu dokonce i o produkci jedné hry, ale jak sám uznal, ta byla příšerná.

Odrazil se z hereckého dna

V posledním ročníku před maturitou odešel Aaron ze školy, aby mohl vzít práci v divadle v nákupním centru. Ale maturitu si později dodělal. V roce 1988 se vrátil do Spojených států a šest let nato získal titul bakaláře umění na škole v Utahu.

V té době se seznámil také s režisérem, mormonem Neilem LaButem, který ho v roce 1997 obsadil do svého debutu Mezi námi muži. Od té doby se Eckhart na několik let stal jeho dvorním hercem, například ve filmech Posedlost a Rituál.

Mezi námi muži byl poměrně úspěšný snímek a LaBute jím Eckhartovi vytrhl trn z paty v podobě do té doby nevelkého úspěchu. Po absolvování školy se totiž herec potácel mezi vedlejšáky jako barman, řidič autobusu nebo dělník, aby se uživil. Občas si zahrál v televizním filmu nebo seriálu (třeba v Beverly Hills 90210).

Vše odstartoval příběh podle skutečné události

Do širšího povědomí diváků se dostal díky roli vlasatého motorkáře George ve snímku Erin Brockovich. Snímek měl úspěch a dočkal se řady nominací na několik filmových cen včetně Zlatého glóbu a Oscara. Ale žádná z nominovaných kategorií se netýkala Aarona Eckharta, natož aby ji vyhrál. Zato jeho filmová partnerka Julia Roberts si odnesla domů jak Zlatý glóbus, tak Oscara jako nejlepší herečka.

I přesto měl ale herec úspěšný kariérní rozjezd za sebou a najisto vplul do role pana herce výčtem řady dalších snímků po boku dalších známých hereckých tváří, jako je Jack Nicholson (Přísaha), Tommy Lee Jones a Cate Blanchett (Ztracené), Ben Affleck a Uma Thurman (Výplata).

FOTO: Erin Brockovich

V Erin Brockovich si zahrál drsňáka s příslovečným zlatým srdcem

Mezi neustálým natáčením si Aaron Eckhart našel ale i chvilku na divadlo. V roce 2004 na jevišti v londýnském Garrick Theatre odehrál spolu s Julií Stiles konverzační drama Oleanna o vyhroceném vztahu profesora a jeho studentky.

Aaron Eckhart hrál rozličné role, ale často se potýkal s rolemi záporáků. Sobeckých a vypočítavých týpků, kteří těží na úkor druhých. Začalo to jeho spoluprácí s Neilem LaButem a pro ty, kteří ho z té doby znali, se to s ním táhlo ještě hodně dlouho.

A to se dělo až do roku 2005, kdy si ho diváci už asi oficiálně zařadili do škatulky filmového vyčůránka kvůli snímku Děkujeme, že kouříte. V něm ztvárnil zaměstnance tabákové společnosti, který měl za úkol její cigarety propagovat, což oddaně a rád plnil a neštítil se při tom ničeho.

„Důležitá věc, když utváříte svou postavu, je, že ji nemůžete mít neradi. Pokud ji neradi máte, děláte medvědí službu svým divákům. Musíte svou postavu milovat. A nejen to! Vaše postava musí být milována svou matkou a otcem a neznamená to, že musí v tom snímku opravdu být. Jinak řečeno: rodiče jsou chápáni jako dobří lidé (alespoň někým). A člověk, který kolem sebe má dobré lidi, i když dělá špatné věci, je kladný hrdina,“ vyjádřil se Aaron ke své postavě Nicka Naylora pro Pop Entertainment.com.

Nechce být dál škatulkován jako záporák

V tom samém roce (2005), ve kterém se objevil v nikotinem nasáklé černé komedii, si ale zahrál i po boku Heleny Bonham Carter ve snímku Mezi mužem a ženou. A právě tehdy si uvědomil, že už dál nechce být škatulkován do rolí ničemů.

Rok nato se objevil jako filmový detektiv vyšetřující brutální vraždu krásné mladé herečky v krimi Černá Dahlia. A karta se zřejmě začala obracet ve prospěch jeho přání. Podle magazínu People se stal jedním ze sta nejkrásnějších lidí roku 2006.

Aaron Eckhart se vymanil z rolí zloduchů a stal se lamačem dívčích srdcí v romantických komediích jako Koření života nebo Láska na druhý pohled.  Zahrál si i v pokračování Batmana (Temný rytíř) a v dramatu Králičí nora, kde spolu s Nicole Kidman hrají rodiče, kteří nešťastnou náhodou přišli o svého malého syna.

Na jaře jste ho mohli vidět v hlavní roli ve snímku Světová invaze a pro ty, kterým jeho netuctová tvář chybí, je tu dobrá zpráva: 8. prosince se v českých kinech dočkáme filmu Rumový deníkJohnnym Deppem a jako bonus: ano, i Aarona Eckharta!

Nerad sdílí své soukromí

Přestože si tenhle herec zahrál s řádkou zajímavých a opravdu úctyhodných kolegů, není ještě úplně spokojen. Rád by se někdy před kamerou setkal například s Angelinou Jolie nebo Jeffem Bridgesem. Možná mu krásná Angelina učarovala.

Ostatně on by nemusel mít žádné zábrany. Údajně je tenhle pohledný herec single, i když s naprostou jistotou to nelze tvrdit. Aaron Eckhart se své soukromí totiž snaží úzkostlivě chránit, a nemá rád, když se mu v něm někdo šťourá. Své by o tom mohla vyprávět modelka Molly Sims, se kterou prožil krátký románek a rozešel se s ní údajně proto, že do tisku oficiálně potvrdila, že spolu chodí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aaron Eckhart už nechce hrát padouchy. Teď vsází na máničky a klaďase