Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jeff Bridges: Hercem už od plenek

Nikola Němcová

Nikola Němcová

14. 12. 2010

Jeff Bridges se mihl před kamerou už jako jednoroční chlapec. Patří k těm nejnormálnějším hercům v Hollywoodu, přestože některé jeho role mluví o opaku. Nemá žádné milostné románky, skandály, těžko byste ho nalezli na titulní straně bulvárního plátku. Jeff má velký talent a potvrzují to i jeho čtyři nominace na cenu Akademie. Pokud se vám líbil ve filmu Tron, tak se máte na co těšit. 16. prosince vstoupí do kin jeho pokračování s názvem Tron: Legacy 3D.

FOTO: Jeff Bridges

Modrá je dobrá, Zdroj: distributor filmu

Jeff Bridges se narodil 4. prosince 1949 v Los Angeles. Pochází z hereckého klanu Bridgesů. Jeho otcem je Lloyd Bridges, kterého známe z filmů jako Žhavé výstřely nebo Připoutejte se, prosím! Má dva sourozence, staršího bratra Beaua, se kterým si byl vždy velmi blízký, a mladší sestru Lucindu. Jeho další bratr Gary zemřel jako nemluvně. Jako osmiletý chlapec hrál po boku otce a bratra v televizním seriálu Sea Hunt. Společně s otcem později absolvoval divadelní turné ke hře Výroční valčík.

Díky tomu, že mu filmové a televizní prostředí bylo velmi blízké, se rozhodl herectví vystudovat. Školu dokončil v newyorském Studiu Herberta Berghofa. Mezi jeho koníčky patří fotografování a hudba. Miluje rock, na jehož tvorbě se podílí nejenom jako zpěvák, ale i jako kytarista. O Jeffově hudebním talentu jsme se mohli přesvědčit ve filmu Crazy Heart, za kterého si odnesl prestižního Oscara.

Vstup do širšího povědomí

Poprvé na sebe upozornil ve filmu Poslední představení, který mu vynesl nominaci na mnoho cen. Stačily pouhé tři roky, aby se již podruhé dostal mezi kandidáty na Oscara. Tentokrát za snímek Thunderbolt and Lightfoot, kde si zahrál mladičkého řidiče Lightfoota, jenž pomáhá bývalému lupiči v podání Clinta Eastwooda.

Přišla chvíle, kdy se o Jeffa začali prát ti nejnadanější režiséři. Proslavil se totiž jako všestranný herec, a to je jedna z věcí, která filmařům imponuje. Mezi jeho známější role patří například Kevin Flynn z kultovního snímku Tron nebo mimozemšťan ze snímku Starman, za kterého byl znovu nominován na cenu Akademie.

V roce 1976 přišla Jeffovi nabídka, která se neodmítá. Dostal možnost zahrát si v remaku černobílé klasiky z roku 1933 King Kong. Film režíroval John Guillermin, který se rozhodl natočit pokračování, ale to bylo už bez Jeffa. Dobře udělal, protože snímek byl obrovský propadák.

Z dalších zajímavých rolí stojí za zmínku jeho ztvárnění zkrachovalého rozhlasového dýdžeje Jacka Lucase, kterému změní život setkání s podivným bezdomovcem Robinem Williamsem ve filmu Terryho Gilliama Král rybář. Posléze přišel společný snímek se svým bratrem, Báječní Bakerovi hoši, kde si zahráli sourozenecké klavírní duo, jež se díky rozdílným povahám bratrů rozpadne.

FOTO: Crazy Heart

Tohle není Zkrocená hora

Čas od času si rád odpočine od náročných psychologických rolí a ponoří se do světa komediálních filmů. Jedním z nich je romantická komedie Dvě strany lásky. Zde vytvořil postavu univerzitního profesora matematiky, který překoná všechny své předsudky díky lásce k Barbaře Streissand. Nezapomenutelný je jeho nezaměstnaný hippík Jeffrey Dude Lebowski z kriminální komedie Big Lebowski od bratrů Coenů.

Jeff se nevěnuje pouze herectví, ale též se pustil do produkování filmů. Jedním z nich je nezávislý snímek Americké srdce, ve kterém si také zahrál propuštěného trestance. V roce 2001 získal další nominaci na Oscara za thriller Roda Lurieho Kandidáti. Ve snímku  Krajina přílivů již podruhé spojil síly s režisérem Terrym Gilliamem. Natočil také komiksový snímek Iron Man z roku 2008, kde si zahrál po boku Roberta Downeyho Jr. Nesmíme zapomenout na Muže, co zírají na kozy, oddechovou komedii s Georgem Clooneym a Ewanem McGregorem.

Kam si můžete napsat o autogram

Asis Productions
1033 Gayley Ave. Suite 111
Los Angeles, CA 90024
USA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jeff Bridges: Hercem už od plenek