Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nejzbytečnějších Oscarů. Mrkněte, kdo svou cenu nikdy nevyužil

Veronika Jílková

Veronika Jílková

12. 2. 2012

V historii cen filmové Akademie se nenacházejí jen známá jména velkých umělců. Vyskytli se i tací vítězové, kterým mohla být zlatá soška odpuštěna. Nijak s ní totiž nenaložili.

Krásná Charlize Theron ještě neznamená dobrý výkon. Jen si srovnejte: Zrůda a Aeon Flux, Zdroj: distributor filmů

10. Charlize Theron – Zrůda (2003)

Charlize Theron zvítězila v kategorii Nejlepší herečka za roli Aileen, bývalé prostitutky, ze které se později vyklube masová vražedkyně. Film byl natočen podle skutečné události. Theron zde ztvárnila ošklivou psychopatku a pod tunou make-upu s kily navíc ji mnoho lidí nedokázalo ani poznat.

Od její oscarové výhry se v moc kvalitních filmech ale neobjevila, třeba Aeon Flux (2003) ani Hancock (2008) nebyly nic moc. Žádné další nominace se už nedočkala. Snad ale nastane chvíle, kdy se v kinech objeví film, kde napraví svoji pověst.

9. sir Rex Harrison – My Fair Lady (1964)

Profesor Henry Higgins – muž, který má z Elizy Doolittle (Audrey Hepburn) udělat reprezentativní ženu. To je role Rexe Harrisona, který poté už nikdy nebyl nominován. Objevil se ve filmech Ve službách papeže (1965) nebo Doctor Dolittle (1967), ale nikdy se mu nepovedlo zopakovat tak skvělý výkon, aby si to zasloužilo dalšího Oscara.

Přečtěte si také, kdo získal nejvíce Oscarů

[youtube_660]EzAufG9zFSk[/youtube_660]

8. Art Carney – Harry a Tonto (1974)

Rolí Harryho Coombese, který je posedlý svou kočkou, získal Art Carney svoji první a poslední zlatou sošku. Po tomto snímku se objevoval především v televizních filmech. Přitom byli tentýž rok na Oscara nominováni i Al Pacino (Kmotr II) a Jack Nicholson (Čínská čtvrť). I když se jednalo o velké konkurenty, Carneymu nemohlo být vítězství odepřeno, neboť předvedl ohromující výkon. Úspěch ale nezopakoval.

7. Helen Hunt – Lepší už to nebude (1997)

Lepší už to s Helen Hunt nebude

Helen Hunt vyhrála jediného Oscara za roli Carol Connellyové. Ve filmu Lepší už to nebude podala skvělý výkon, ale později už v žádném kritiky vychvalovaném snímku nezazářila. Zahrála si sice v Trosečníkovi nebo Po čem ženy touží, ale nikdy její výkon nestačil ani na další nominaci.

6. Adrien Brody – Pianista (2002)

Adrien Brody vyhrál Oscara za ztvárnění rozrušeného hudebníka, snažícího se přežít druhou světovou válku. Svou roli vzal opravdu vážně. A na rozdíl od snímků King Kong (2005) nebo Predátoři (2010), kvůli nimž si docela pokazil reputaci, podal výkon jako opravdový chlap.

5. Gwyneth Paltrow – Zamilovaný Shakespeare (1998)

Jednou a dost platí i u Gwyneth Paltrow, která si pouze jedinkrát odnesla zlatou sošku. Po Zamilovaném Shakespearovi, kde ztvárnila hlavní roli Lady Violy De Lesseps, se objevila v opravdu špatných filmech – Těžce zamilován (2001) nebo třeba Letuška 1. třídy (2003). Nejlepší role, kterou v poslední letech ztvárnila a byla velice oblíbená i u diváků, je Holly Holliday, suplující učitelka v seriálu Glee.

4. Cher – Pod vlivem úplňku (1987)

Cher díky roli Loretty, která se po smrti manžela chce znovu vdát, ale nemůže se rozhodnout mezi dvěma bratry, získala svého doposud jediného Oscara. Od té doby neměla možnost se dostat ani mezi nominované herečky. Na svém kontě má sice spoustu skvělých filmů, ale upřímně řečeno, tento snímek byl vrcholem její kariéry. Například v nedávném snímku Varieté (2010) si diváci museli všimnout spíše jejího nepohyblivého obličeje než nějakého výkonu.

[youtube_660]FtvJexR4iVg[/youtube_660]

3. Roberto Benigni – Život je krásný (1997)

Italský a židovský číšník Guido Orefice, který je umístěn do koncentračního tábora, přinesl Robertu Benignimu zaslouženého Oscara za herecký výkon a také nominaci na Nejlepší režii. Po jeho fenomenálním výkonu se ale už neobjevil v žádném výraznějším filmu a ani sám nenatočil nic kvalitnějšího.

2. Nicolas Cage – Leaving Las Vegas (1995)

Nicolas Cage získal v roce 1996 Oscara za sebevražedného alkoholika, co se rozhodne upít k smrti v samotném Las Vegas. Proč byl tento Oscar zbytečný? Cage se totiž od výkonu v tomto snímku objevil sice v mnoha kvalitních filmech (Skála, 8 MM), ale v posledních letech má na kontě spíše horší kousky (World Trade Center, Rituál).

Poměrně nové Drive Angry pak přes premiérový víkend vydělalo pouze 5 milionů dolarů. To dokazuje, že Cage možná slavil jeden oscarový úspěch, ve své kariéře ho ale nijak dlouhodobě nezužitkoval.

[youtube_660]hxayzsqQPTU[/youtube_660]

1. Louise Fletcher – Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Nejvíce zbytečný Oscar, který mohl být udělen. Louise Fletcher, hrající zápornou roli sestry Ratchedové, zazářila jako ohavný tyran duševně nemocných pacientů. Její následující filmové spolupráce ale už nebyly moc výrazné. Objevila se v téměř osmnácti televizních filmech a extrémně si tím změnila kariéru. Třeba hned dva roky po svém veleúspěchu se objevila v druhém Vymítači ďábla, který najdete i v žebříčku nejhorších filmů vůbec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejzbytečnějších Oscarů. Mrkněte, kdo svou cenu nikdy nevyužil