Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nicolas Cage: Komiksový fanda, který se oženil se servírkou

Nela Christovová

Nela Christovová

8. 3. 2011

!Profil herce!Jaká role se vám vybaví, když se řekne Nicolas Cage? Někdo si vzpomene na cholerika z Líbánek v Las Vegas, jinému se vybaví šarmantní zloděj aut, který zvládne odjet s vaším ferrari za 60 sekund. Cage je zkrátka těžké zařadit a podobně netradičně si vede i v soukromém životě. No, posuďte sami.

FOTO: Pan Rosnička

Cage jako Pan Rosnička, moderátor televizního počasí, Zdroj: distributor filmu

Narodil se 7. ledna 1964 jako Nicolas Kim Coppola. Jak známo, nejde o pouhou shodu jmen, legendární režisér Francis Ford Coppola je totiž jeho strýc. Ovšem Nicolas, aby se vyhnul nařčením o protekci, se už ve svých počátcích rozhodl zvolit pseudonym podle oblíbeného superhrdiny Luka Cage.

Vraťme se nejdřív do Cageova dětství. Jeho otec August Coppola se živil jako spisovatel a malý Nicolas chtěl jít v jeho stopách. Tedy aspoň do té doby, než zhlédl film Na východ od ráje podle Steinbeckovy stejnojmenné předlohy. Natolik ho zaujal herecký výkon Jamese Deana v hlavní roli, že se rozhodl vydat se na hereckou dráhu.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Kdo peče pro Cher?

Sotva začal hrát, už si získal publikum. Ve dvaceti letech byl vyhlášen jedním z dvanácti nejslibnějších herců roku a o třináct let později se umístil na čtyřicáté příčce mezi nejlepšími hereckými legendami všech dob. Než ovšem získal svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, čekala ho spousta menších rolí, z nichž například tu úplně první téměř celou vystříhali. Šlo o snímek Zlaté časy na Ridgemont street, kde se objevil po boku jiného začínajícího herce – Seana Penna. Zahrál si i v několika snímcích svého strýce, pak ale přišel zlomový rok 1987 a s ním dva dnes už kultovní snímky.

V Potížích s Arizonou si zahrál napraveného zlodějíčka, který v touze po rodině ukradne se svou ženou, mimochodem bývalou policistkou, jedno z paterčat. Za roli bezrukého pekaře v komedii Pod vlivem úplňku si vysloužil nominaci na Zlatý Glóbus a Cher, která zde ztvárnila hlavní postavu, dokonce získala Oscara.

V roce 1990 zazářil v road movie Zběsilost v srdci, kde si kromě hraní i zazpíval. Jeho postava Námořníka Ripleyho nosila Cageovo vlastní sako z hadí kůže. Na svého prvního Oscara si musel počkat dalších deset let, kdy se objevoval v průměrnějších, přesto ale diváky dobře přijímaných komediích. Jednou takovou jsou Líbánky v Las Vegas, ve které si zahrál důvěřivého Jacka, který zapůjčí svou ženu bohatému (a stejně tak prohnanému) protihráči, aby smazal svůj vysoký dluh.

Leaving Las Vegas s Oscarem v kapse

O pět let později následoval snímek Leaving Las Vegas, ve kterém ztvárnil alkoholika se sebevražednými sklony. V oscarovém souboji porazil Seana Penna i Anthonyho Hopkinse a domů si odnesl první a zatím i poslední zlatou sošku za nejlepší herecký výkon.

Svoji všestrannost dokázal, když se na konci devadesátých let začal objevovat v akčních filmech jako Skála režiséra Michaela Baye. Ovšem mezitím, zřejmě aby se nezaškatulkoval jako akční herec, přijal roli ve Městě andělů. Všimli jste si, že andělé v tomto filmu téměř nemrkají? Cage kvůli tomu trénoval upřený pohled a nakonec byl schopen odehrát několikaminutovou scénu bez mrknutí.

FOTO: N. Cage a L. M. Presley

Cage se svou tehdejší manželkou, Lisou Marií Presley, Zdroj: youtube.com

Následovalo několik méně úspěšných rolí, jako například v Mandolíně kapitána Correlliho. Kvůli roli velitele italských vojsk v Řecku se naučil hrát na mandolínu, ale mezi ním a Penélope Cruz to jednoduše nejiskřilo.

Fanoušek komiksů

Nicolas Cage byl celkem třikrát ženatý. Nejprve si vzal Patricii Arquette, se kterou se rozešel po devíti měsících, ale trvalo skoro pět let, než pár podepsal rozvodové papíry. Poté ale byla žádost stažena a Patricia ji znovu podepsala až na konci roku 2000. Cageovou druhou ženou se stala dcera krále rock’n’rollu Lisa Marie Presley, ale pár se střídavě scházel a rozcházel. Cage se také nezapomněl pochlubit, že je jediným fanouškem Elvise, který si mohl prohlédnout zpěvákův dům i ložnici. Návrh na rozvod byl podán už po 108 dnech manželství, ale celý proces se protáhl na dva roky.

Od přelomu tisíciletí už herec naštěstí střídá téměř pouze akční a komediální tematiku. Zazářil v dramatu Obchodník se smrtí a velký úspěch zaznamenali i Lovci pokladů. Zahrál si hlavní roli v Ghost Riderovi, fantasy snímku o hořícím motocyklovém kaskadérovi. Cage byl už od dětství fanouškem tohoto komiksového hrdiny, a dokonce si nechal na paži vytetovat hořící lebku, která ale musela být během natáčení překryta vrstvou make-upu.

FOTO: Ghost Rider

S Evou Mendes v Ghost Riderovi, Zdroj: distributor filmu

Mezitím se Cage stihl oženit se servírkou Alice Kim, kterou poznal v losangeleském nočním klubu. O tom, že si libuje v superhrdinech, svědčí i křestní jméno, které dal jejich synovi. Přeci jen, kolik Kal-Elů asi pobíhá po světě, když opomineme toho, který létá nad Metropolis?

Rok 2011 zatím patří mezi hercova slabší období. Nechal si narůst dlouhé vlasy, se kterými neoslnil v rádoby historické podívané Hon na čarodějnice. A reputaci si nevylepšil ani v thrilleru Drive Angry, který vstoupil do českých kin 3. března. Recenzi si můžete přečíst zde. Ale zbývá mu ještě třičtvrtě roku a s ním další čtyři plánované filmy, a tak se možná do té doby jeho štěstí obrátí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nicolas Cage: Komiksový fanda, který se oženil se servírkou