Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gwyneth Paltrow: Nepohrdne ani komiksovým trhákem

Redakce

Redakce

4. 11. 2011

!Profil herečky!Jejím kmotrem je Steven Spielberg, umí výborně francouzsky a málokdo ví, že se ucházela o hlavní roli ve filmu Titanic nebo o postavu Kelly v seriálu Beverly Hills, 90210. Její hvězda na chodníku slávy a i mimo něj září velmi jasně.

Gwyneth Palrow ve filmu Iron Man 2, Zdroj: distributor filmu

Celým jménem Gwyneth Kate Paltrow se narodila 27. září 1972 v kalifornském městečku Los Angeles herečce Blythe Danner a už tehdy významnému hollywoodskému producentu Bruci Paltrowovi. V mládí se hodně s rodiči stěhovala, ale už od svých školních let se objevovala v divadelních představeních po boku své matky.

V New Yorku chodila na prestižní dívčí školu Spence School, kde odmaturovala. Práce jejích rodičů ji velmi ovlivnila, a proto se rozhodla studovat na Kalifornské univerzitě historii umění.

Divadlo, Brad Pitt a zásnuby

Gwyneth měla divadelní zkušenosti díky své matce, a tak její první herecký debut přišel právě na jevišti v podobě Dobrodružství Huckleberryho Finna. V průběhu studia na Kalifornské univerzitě účinkovala ještě v mnoha hrách.

Film dle románu Jane Austenové – Emma

První debut na plátně přišel v podobě muzikálu Křik (1991), kde vystupovala po boku Johna Travolty. První známější role následovala v roce 1995 ve filmu Sedm, kde hrála manželku hlavní postavy ztvárněnou Bradem Pittem.

Gwyneth se s Bradem hodně sblížila a dlouho proto byla terčem médií. Známost trvala sice jen 3 roky, ale byli spolu 6 měsíců zasnoubení. Bohužel zasnoubení museli zrušit, protože se s Bradem údajně shodli na tom, že jejich kariéra by se plně nemohla rozvíjet. „Hodně to proměnilo můj život, když jsme se rozešli, něco se ve mně napořád změnilo. Velmi to zasáhlo mé city,“ řekla Gwyneth při rozchodu v roce 1997.

Rodina a film jdou dohromady!

Po vedlejších rolích se Gwyneth konečně dočkala své vlastní hlavní postavy, a to adaptace románu Jane Austenové – Emma (1996). Její výkon byl přijat pozitivně a hlavně podstatně přispěl k zisku nejcennější sošky v životě herce. Ta přišla, když Kate Winslet odmítla hlavní roli ve filmu Zamilovaný Shakespeare (1998). Do hlavní role proto John Madden obsadil Gwyneth, která si za svůj výkon odnesla tu nejcennější trofej – Oscara za hlavní ženskou roli. V době natáčení randila s hereckým kolegou Benem Affleckem, se kterým se v roce 2000 zase rozešla.

Ta pravá láska teprve měla přijít. V roce 2002 potkala Chrise Martina, frontmana kapely Coldplay. Rok na to se vzali a mají spolu dceru a syna s neobvyklými, velmi dlouhými jmény, která zdědily po dědečcích a babičkách. Dcera se jmenuje Apple Blythe Alison Martin a jejich syn je Moses Bruce Anthony Martin.

Moses je ale ve skutečnosti název písničky, kterou Chris pro svou ženu napsal těsně před svatbou. Sama Gwyneth není jen herečka, podporuje malé děti v boji proti zápalu plic a také aktivně zpívá. Její pěvecký talent můžete zahlídnout například v seriálu Glee, kde si v epizodě The Substitute zatancovala a zazpívala.

Pauzu v natáčení ovšem neudělala a vrhla se do dalších filmů, prvním z nich byly Velké naděje (1998), natočené podle předlohy od Charlese Dickense. Spolupracovala zde se dvěma esy – Ethanem Hawkem a Alfonsem Cuarónem, film se ale divákům líbil především kvůli Gwyneth.

Těžkotonážní Gwyneth pádluje v komedii Těžce zamilován

Další film, který stojí za zmínku je Srdcová sedma (1998), kde dostala dokonce dvojroli. Zahrála si s Michaelem Douglasem ve filmu Dokonalá vražda (1998) a ve snímku Talentovaný pan Ripley (1998), kde hrála přítelkyni Judea Lawa.

Konec dobrých komedií

Gwyneth se po roce 1998 vrhla na natáčení komedií a v roce 2000 nazpívala spolu Hueym Lewisem píseň Cruisin k filmu jejího otce Karaoke. První z komedií byla po boku Jacka BlackaTěžce zamilován (2001), kde hrála obézní Rosemary. Kvůli kostýmu musela chodit na natáčení o čtyři hodiny dříve, protože tak dlouho trvalo, než ji maskéři nasoukali do nafukovacího neoprenového oblečku.

V komedii Taková zvláštní rodinka (2001) Wese Andersona hrála po boku mnoha známých tváří v čele s Genem Hackmanem. Následovaly komedie na podobně nevalné úrovni, jako například Letuška 1. třídy (2003).

Teprve až v roce 2005 se dala opět dohromady s režisérem Johnem Maddenem a ve filmu Důkaz si zahrála dceru umírajícího profesora matematiky. Snímek byl natočený podle dramatu Davida Auburnse, který za knihu dostal několik ocenění včetně prestižní Pulitzerovy ceny.

Gwyneth můžete vidět v thrilleru Nákaza. Čtěte také recenzi tohoto bacilového akčňáku

Hudební snímek Síla Country (2010) dostal nominaci na Oscara za píseň Coming Home. Gwyneth v něm ztvárnila zpěvačku, která zažívá hudební comeback. Nyní můžete herečku vidět thrilleru Stevena Soderbergha Nákaza (2011).

Její nedávná role Pepper po boku Iron Mana Roberta Downeyho Jr. jí zajistila nesmazatelné propojení i s komiksovým prostředím. Iron Man byl její první velkorozpočtový film a vůbec tehdy nevěděla, do čeho se chystá. Gwyneth od kolegy dokonce schytala i několik vtipných poznámek typu: „Nechceš být konečně ve filmu, který lidi uvidí?“

Gwyneth a Robert Downey Jr. ve filmu Iron Man

Teprve až po premiéře jí došlo, že měl vlastně svým způsobem pravdu. Gwyneth dostala samozřejmě nabídku i na sequel Iron Man 2 (2010) a zajistila si účast na připravovaném komiksovém gigantovi – Mstitelé (2012).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gwyneth Paltrow: Nepohrdne ani komiksovým trhákem