Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kate Winslet: Potápějící se Titanic jí přinesl slávu i závist

Redakce

Redakce

25. 10. 2011

FOTO: Kate Winslet!Profil herečky!Obyčejná žena, která ráda vaří, poslouchá Coldplay a stará se o své dvě děti. Zároveň je ale také úspěšná modelka a jedna z nejvýznamnějších hereček 21. století.

Kateina oscarová role - průvodčí, která má vlastního Předčítače, Zdroj: distributor filmu

Kate Elizabeth Winslet se narodila 5. října 1975 v anglickém Readingu. Ačkoliv jejími rodiči byli barmanka a stavitel bazénů, měla už herectví v krvi od obou prarodičů. Ti totiž vlastnili divadlo, kde malá Kate a její sourozenci Anna, Beth a Josh už v nejranějším věku získávali angažmá v malých roličkách.

Povolání herečky bylo tedy pro Kate jasnou volbou už v jedenácti letech, kdy se dostala na střední uměleckou školu, obor divadelní herectví. Po jejím absolvování se začala divadlu věnovat naplno. Svou premiérovou roli si odbyla v adaptaci Petera Pana. K tomu se mimochodem o deset let později vrátila ve filmu Hledání Země Nezemě, který vypráví životní příběh stvořitele postavy Petera Pana, známého spisovatele Sira Jamese Barrieho.

Jak rusovláska Rose ke slávě přišla

Prkna, která znamenají svět ale Kate brzy opustila a vydala se do filmového světa. Hned její první role v kriminálním dramatu Nebeská stvoření, které bylo velkým hitem festivalů po celém světě, jí přinesla uznání a popularitu. V následujícím roce 1995 si navíc odnesla oscarovou nominaci za vznětlivou Marianne Dashwoodovou z historické komedie Rozum a cit. O tom, že odchodem z divadla nechybila, ji pak o tři roky později nadobro přesvědčila nabídka Jamese  Camerona zahrát si v připravovaném velkofilmu Titanic.

Drzá a bláznivá byla Kate Winslet ve Věčném svitu neposkvrněné mysli

Po boku Leonarda DiCapria Kate coby dáma z lepší společnosti, která potká svou osudovou lásku na chudinské palubě, zazářila a na konto si mohla připsat další oscarovou nominaci. Samotnou Winslet byste ale na fotografiích z premiéry filmu hledali marně, jelikož ten den měl pohřeb její dlouholetý partner Stephen Tredre, kterému dala herečka samozřejmě přednost. Amorův šíp ji ale hned o rok později zasáhl znovu a Kate se provdala za režiséra Jima Threapletona, s nímž má dceru Miu Honey.

V současnosti můžete Kate vidět v katastrofickém thrilleru Nákaza. Čtěte recenzi filmu o bacilové zkáze lidstva

Herecké kolegyně začínaly Kate Winslet právem závidět, protože po natočení Titaniku se stala doslova miláčkem kritiky. Za každý film, který natočila, dokázala získat pozitivní hodnocení. Možná to bylo i tím, že si začala velmi pečlivě vybírat své role. Například odmítla účinkovat v později tak úspěšných snímcích Anna a král nebo Zamilovaný Shakespeare se zdůvodněním, že si není jistá, zda by takovou roli zvládla přesvědčivě zahrát.

Místo velkofilmů začala Kate natáčet převážně nízkorozpočtové nezávislé filmy, z nichž měl asi největší ohlas snímek Hideous Kinky, kde ztvárnila Američanku Julii, která se se svými dvěma dcerami přestěhuje z Londýna do Maroka. Snímek o těžkém životě ženy, která se musí živit vyráběním hadrových panenek, slavil úspěch především na filmových festivalech.

Příležitostná modelka hledá vnitřní krásu

Rok 2001 byl pro Kate Winslet přelomový hlavně z osobních důvodů. Rozvedla se totiž s Threapletonem, se kterým toho prý neměli moc společného a seznámila se se svým druhým manželem, režisérem Samem Mendesem. „Prostě jsem k němu přišla a najednou ze mě vypadlo: Chtěla bych vám dát své telefonní číslo,” prozradila Winslet o jejich seznámení. Mendes si od ní se smíchem číslo opravdu vzal, o dva roky později se vzali a narodil se jim syn jménem Joe Alfie.

Možná proto se Kate Winslet rozhodla zabrousit do pohádkových vod a namluvila jednu z postaviček ve filmu Vánoční koleda, animované verzi slavného příběhu od Charlese Dickense. Znovu se pak k animáku vrátila ještě ve svěží komedii Spláchnutej, jehož hlavním hrdinou je rozmazlený myšák z lepší společnosti, který se nedopatřením dostane mezi kanálovou krysí spodinu.

Jack a Rose o pár let zestárli v Nouzovém východu

Kate se také začala aktivně zajímat o přírodní krásu a bojovat proti zbytečným plastickým operacím a jinému umělému vylepšování těla. „Jsem přesvědčená, že krása vychází zevnitř. Je spíš o tom, jak se cítíte ve své kůži a jestli si věříte,” tvrdí herečka, která je obdařená nejen hereckým nadáním, ale i nevšedním půvabem a citem pro módu, pro něž je vyhledávanou tváří oděvních značek a kosmetických firem.

Oscarové prokletí

O své rodině Kate Winslet často s pýchou tvrdila: „To není Titanic. Když se o rodinu dobře staráte, nepotopí se vám.“ Bohužel se ale vyplnilo prokletí známé všem slavným filmovým herečkám – té, která získá Oscara za hlavní roli, se do roka a do dne rozpadne vztah. A Kate Winslet jen pár dní poté, co konečně dosáhla na zlatou sošku za drama Předčítač, oznámila veřejnosti rozchod se Samem Mendesem.

Útěchou pro Kate snad může být, že filmové nabídky se jí teď hrnou jedna za druhou. Zahrála si třeba v romantickém snímku Nouzový východ, kde se po letech shledala s Leonardem DiCapriem, i když tentokrát místo vášnivých milenců ztvárnili znuděné manžele. Objevila se také v muzikálu Romance a cigarety jako ohnivá rusovláska Tula, která si, nehledě na následky, užívá s ženatým mužem. Navíc ještě ztvárnila jednu z hlavních rolí v nejočekávanějším podzimním thrilleru – v katastrofické Nákaze, která je v kinech od letošního září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kate Winslet: Potápějící se Titanic jí přinesl slávu i závist