Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Douglas: Bojovník s rakovinou

Nikola Němcová

Nikola Němcová

28. 9. 2010

Michael Douglas patří k jedněm z nejlepších herců své generace. Je nejstarším synem slavného herce Kirka Douglase. V nejbližší době ho můžeme vidět v pokračování filmu Wall Street s podtitulem Peníze nikdy nespí. Právě za první díl tohoto filmu si odnesl v roce 1988 Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Michael Douglas v pokračování Wall Streetu, Zdroj: distributor filmu

Michael, celým jménem Michael Kirk Douglas, se narodil herci Kirkovi Douglasovi a britské herečce Dianě Dill 25. října 1944 v New Jersey. Jeho rodiče se po osmi letech manželství rozvedli. Má bratra Joela a dva nevlastní bratry Petera a Erica (zemřel v roce 2004).

Spolu s matkou se odstěhoval k nevlastnímu otci do Connecticutu. Nejvíce času trávil studiem na vojenské škole a během prázdnin u svého otce Kirka. Právě díky otci mohl poprvé přičichnout k filmovému umění. Nejspíš proto si vybral studium herectví na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

Pacifistický hipík

Poté, co v roce 1968 zakončil studium bakalářskou zkouškou, se Michael přestěhoval do New Yorku, kde pokračoval v hodinách herectví. Nejdříve se Sanford Meisner v Neighborhood Playhouse a později s Wynn Handman v American Place Theatre. V New Yorku také přišel ke svému filmovému debutu. Zahrál si pacifistického hipíka, který se rozhodl odjet bojovat do Vietnamu ve filmu Hail Hero. Také se objevil v mnoha divadelních představeních. V roce 1972 si zahrál v televizním seriálu The Streets of San Francisco. Dokonce některé epizody tohoto seriálu režíroval.

V roce 1975 se Michael stal jedním z nejlepších producentů, když produkoval film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, kde si hlavní roli zahrál Jack Nicholson. Snímek měl veliký úspěch a odnesl si 5 Oscarů. Jeden z nich připadl právě Michaelu Douglasovi. Přesto byl Michael radši před kamerou než za ní.

V roce 1984 zazářil spolu s Kathleen Turner v romantické dobrodružné komedii Honba za diamantem a o rok později jsme se díky úspěchu dočkali pokračování Honba za klenotem Nilu.

Oscar za Wall Street

Velký zlom přišel s jeho rolí zloděje ve filmu Wall Street. Za ztvárnění Gordona Gekka si odnesl cenu akademie za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. V roce 1989 se před kamerou opět setkal s Kathleen Turner a jeho dobrým kamarádem ze studií Dannym DeVitem ve filmu Válka Roseových. Díky tomuto snímku slavil jeden úspěch za druhým a stal se nejvíce žádaným a nejlépe placeným hercem té doby.

Každý se nemůže chlubit tím, že líbal Sharon Stone…, Zdroj: distributor filmu

Jeho úspěchy ho natolik motivovaly, že založil svoji vlastní produkční firmu Stonebridge Entertaimen, INC., která produkovala několik úspěšných celovečerních filmů. Jedním z nich byl Základní instinkt, kde si sám Michael zahrál po boku Sharon Stone.

Za snímek Skvělí chlapi byl nominován na několik cen a za následující film Traffic – Nadvláda gangů byl nejenom na několik cen nominován, ale též je i proměnil. Po čase se rozhodl založit novou produkční společnost – Further film, která produkovala takové snímky, jako byla komedie Začalo to jedné žhavé noci, Dokud nás smrt nerozdělí nebo Strážce.

Problémy se sexem, alkoholem a rakovinou

Se svojí první manželkou Diandrou Luker se oženil 20. března 1977 a má s ní syna Camerona. S Diandrou se rozvedl po 23 letech. Jedním z důvodů nejspíš bylo, že se Michael v roce 1992 dlouhodobě léčil ze své závislosti na alkoholu, a dalším častým důvodem, který je uváděn, je prý jeho silná závislost na sexu.

Michael se svojí manželkou Catherine Zeta-Jones, Zdroj: youtube.com

Svobodný však dlouho nezůstal. Vzal si svoji dlouholetou přítelkyni, velšskou herečku Catherine Zeta-Jones, se kterou má syna Dylana Michaela a dceru Carys Zeta. Přitom je Catherine o 25 let mladší než on.

Nedávno oznámil, že mu byl nalezen nádor v krku. Odmítl však sdělit, o jaký typ rakoviny jde a v jakém je stádiu. Lékaři jsou však optimističtí a sám herec prohlásil, že se cítí v pořádku. Nezbývá nám nic jiného než mu přát hodně štěstí v léčbě.

Zajímavosti

Sympatizuje s demokratickou stranou.

Je silným kuřákem a vášnivým golfistou.

Sbírá vína.

Stal se poslem míru pro OSN.

Odmítá jadernou energii.

A zde si můžete napsat o autogram:
Michael Douglas
Creative Artists Agency
9830 Wilshire Boulevard
Beverly Hills CA 90212
USA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Douglas: Bojovník s rakovinou