×
TOPZINE.cz

Jack Black: Syn inženýrů se silnými sklony ke komediálnímu herectví

FOTO: Jack Black
Jack Black v komedii Škola Rocku, Zdroj: distributor filmu

!Profil herce! Americký herec židovského původu je členem Frat Pack, na svém kontě má několik akčních filmů, komedií, parodií i romantických snímků. Od 2. června se můžeme těšit na jeho hlas v premiéře animáku Kung Fu Panda 2.

Jack Black v komedii Škola Rocku, Zdroj: distributor filmu

Americký herec, komik a hudebník Thomas Jackob Black, Jr. se narodil 28. srpna 1969 v Santa Monice v Kalifornii jako syn satelitních inženýrů – Judith Cohenové a Thomase Williama Blacka. Matka Židovka a otec, který konvertoval k judaismu, se rozvedli, když Jackovi bylo deset let. Pak se s otcem přestěhoval do Culver City – matku pouze navštěvoval. Ačkoliv je po matce Žid, víra nemá v jeho životě mnoho prostoru, což je poznat i na jeho filmech.

Herec je také znám pod svými přezdívkami JB nebo Jables. Zajímavostí je, že den svých narozenin sdílí se Shaniou Twain, LeAnne Rimes, Danielem Sternen a přesně na rok i s Jasonem Priestleyem.

Člen Bandy spratků

V té době si mladý Jack stoupl poprvé před kameru v reklamě na legendární hru Pitfall. Tuto svou zkušenost dále rozvíjel v dramatickém kroužku, který začal navštěvovat. Když ukončil střední školu, jeho rodiče ho zapsali na Poseidon School v Santa Monice v Kalifornii, soukromou střední školu inženýrství, speciálně pro studenty zápasící v tradičním školském systému. Také navštěvoval Crossroads High School pro umění a vědy, kde exceloval v dramatu. Později navštěvoval University of California v Los Angeles, ale opustil ji hned během druhého ročníku, jelikož se věnoval kariéře v zábavním průmyslu, v tento moment také ztratil dosavadní finanční podporu svého otce.

FOTO: Jack s Anou de la Reguera v Božím zápasníkovi
Jack s Anou de la Reguera v Božím zápasníkovi, Zdroj: distributor filmu

Je členem skupiny, kterou média označují jako Frat Pack (Banda spratků) společně s Willem Ferrellem, Benem Stillerem, Vincem Vaughnem, Owenem Wilsonem, Stevem Carellem a Lukem Wilsonem. Spolu se Sarah Michelle Gellar byl hostem MTV Movie Award v roce 2002. Jeho nejbližšími přáteli jsou David Grohl, Tim Robbins a Will Smith.

Jelikož Jack nepatří mezi hezouny, pro které se najde role v kterémkoliv filmu či seriálu, musel si své místo na slunci tvrdě vybojovat. Mezi jeho první známější filmy a seriály patří například – Akta X, akční trhák Demolition Man se Sylvesterem Stallonem, Vodní svět nebo ŠakalBrucem Willisem. Sám o sobě prohlásil: „Nejsem žádný Matt Damon, mým cílem bylo stát se hercem. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi vše povedlo tak, jak tomu bylo v posledních dvou letech.“

Romantické filmy mu nevoní, užívá si roli rockového šílence

První velká role ho čekala v roce 2001 ve filmu Těžce zamilován, kde si zahrál po boku Gwyneth Paltrow. Ovšem na tuto roli nevzpomíná zrovna rád. Bližší mu byla role rockového fanatika Deweyho z filmu Škola ro(c)ku, za níž byl nominován na Zlatý globus. Jack je i v osobním životě hudebním nadšencem a společně s Kylem Grassem založil hudební a komediální formaci Tenacious D, která má v zámoří velký úspěch.

FOTO: Spolu s Kate Winslet v romantické komedii Prázdniny
Spolu s Kate Winslet v romantické komedii Prázdniny, Zdroj: distributor filmu

Mimo velký film si získal takřka nesmrtelnost několika vynikajícími parodiemi na Pána prstenů jménem Lord of the piercing. Tříminutové video kolovalo na internetu, a právě tam si herce možná všiml Peter Jackson, který obsadil Jacka ve svém filmu King Kong. Po King Kongovi přišel Boží zápasník, ujetá komedie o mexickém zápasníkovi, za níž dostal Jack Black osm milionů dolarů. Komedie se však nesetkala s tak očekávaným úspěchem, a hvězda jménem Jack Black pomalu upadá. Přichází však nabídka hrát v romantickém snímku Prázdniny o dvou rozdílných párech, které toho pojí mnohem víc, než se zdálo.

Krátce nato navázal na pole animovaných filmů – Doba ledová nebo Kung Fu Panda, kde se ukázalo, že má Black opravdu jedinečný hlas. Co se ovšem nepovedlo, byla komedie Gulliverovy cesty z loňského roku, ve které se američtí filmaři zrovna dobře nepoprali se známým námětem Jonathana Swifta.

Láska ze střední nikdy nerezaví

Jack strávil osm let po boku herečky, komičky a producentky Laury Kightlinger, byli dokonce i zasnoubeni, ale v roce 2005 se rozešli.

V lednu roku 2006 se Jack zasnoubil s violoncellistkou Tanyou Haden, dcerou jazzového kontrabasisty Charlieho Hadena a sestrou houslistky a zpěvačky Petry Haden a Rachel Haden, které společně tvořily kapelu That Dog. Petra je také bývalou členkou kapely Decemberists a mají ještě bratra Joshe Hadena. Seznámili se na Crossroads High School a opět se setkali patnáct let po maturitě na narozeninové párty jejich kamaráda.

Jack Tanyu požádal o ruku během Vánoc 2005, příštího roku v březnu se konala svatba v Big Sur v Kalifornii. Jejich syn Samuel Jason se narodil téhož roku 10. června v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. O tři roky později, 23. května, Tanya porodila i druhého syna Thomase Davida.

V letošním roce se můžeme těšit na jeho krátkometrážní hudební komedii Fight for Your Right Revisited a další komedie Bernie, Big Year a Muppets. Především 2. června se můžeme těšit na jeho líbezný hlásek v premiéře animovaného filmu Kung Fu Panda 2.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..