Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jack Black: Syn inženýrů se silnými sklony ke komediálnímu herectví

Redakce

Redakce

31. 5. 2011

!Profil herce! Americký herec židovského původu je členem Frat Pack, na svém kontě má několik akčních filmů, komedií, parodií i romantických snímků. Od 2. června se můžeme těšit na jeho hlas v premiéře animáku Kung Fu Panda 2.

FOTO: Jack Black

Jack Black v komedii Škola Rocku, Zdroj: distributor filmu

Americký herec, komik a hudebník Thomas Jackob Black, Jr. se narodil 28. srpna 1969 v Santa Monice v Kalifornii jako syn satelitních inženýrů – Judith Cohenové a Thomase Williama Blacka. Matka Židovka a otec, který konvertoval k judaismu, se rozvedli, když Jackovi bylo deset let. Pak se s otcem přestěhoval do Culver City – matku pouze navštěvoval. Ačkoliv je po matce Žid, víra nemá v jeho životě mnoho prostoru, což je poznat i na jeho filmech.

Herec je také znám pod svými přezdívkami JB nebo Jables. Zajímavostí je, že den svých narozenin sdílí se Shaniou Twain, LeAnne Rimes, Danielem Sternen a přesně na rok i s Jasonem Priestleyem.

Člen Bandy spratků

V té době si mladý Jack stoupl poprvé před kameru v reklamě na legendární hru Pitfall. Tuto svou zkušenost dále rozvíjel v dramatickém kroužku, který začal navštěvovat. Když ukončil střední školu, jeho rodiče ho zapsali na Poseidon School v Santa Monice v Kalifornii, soukromou střední školu inženýrství, speciálně pro studenty zápasící v tradičním školském systému. Také navštěvoval Crossroads High School pro umění a vědy, kde exceloval v dramatu. Později navštěvoval University of California v Los Angeles, ale opustil ji hned během druhého ročníku, jelikož se věnoval kariéře v zábavním průmyslu, v tento moment také ztratil dosavadní finanční podporu svého otce.

FOTO: Jack s Anou de la Reguera v Božím zápasníkovi

Jack s Anou de la Reguera v Božím zápasníkovi, Zdroj: distributor filmu

Je členem skupiny, kterou média označují jako Frat Pack (Banda spratků) společně s Willem Ferrellem, Benem Stillerem, Vincem Vaughnem, Owenem Wilsonem, Stevem Carellem a Lukem Wilsonem. Spolu se Sarah Michelle Gellar byl hostem MTV Movie Award v roce 2002. Jeho nejbližšími přáteli jsou David Grohl, Tim Robbins a Will Smith.

Jelikož Jack nepatří mezi hezouny, pro které se najde role v kterémkoliv filmu či seriálu, musel si své místo na slunci tvrdě vybojovat. Mezi jeho první známější filmy a seriály patří například – Akta X, akční trhák Demolition Man se Sylvesterem Stallonem, Vodní svět nebo ŠakalBrucem Willisem. Sám o sobě prohlásil: „Nejsem žádný Matt Damon, mým cílem bylo stát se hercem. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi vše povedlo tak, jak tomu bylo v posledních dvou letech.“

Romantické filmy mu nevoní, užívá si roli rockového šílence

První velká role ho čekala v roce 2001 ve filmu Těžce zamilován, kde si zahrál po boku Gwyneth Paltrow. Ovšem na tuto roli nevzpomíná zrovna rád. Bližší mu byla role rockového fanatika Deweyho z filmu Škola ro(c)ku, za níž byl nominován na Zlatý globus. Jack je i v osobním životě hudebním nadšencem a společně s Kylem Grassem založil hudební a komediální formaci Tenacious D, která má v zámoří velký úspěch.

FOTO: Spolu s Kate Winslet v romantické komedii Prázdniny

Spolu s Kate Winslet v romantické komedii Prázdniny, Zdroj: distributor filmu

Mimo velký film si získal takřka nesmrtelnost několika vynikajícími parodiemi na Pána prstenů jménem Lord of the piercing. Tříminutové video kolovalo na internetu, a právě tam si herce možná všiml Peter Jackson, který obsadil Jacka ve svém filmu King Kong. Po King Kongovi přišel Boží zápasník, ujetá komedie o mexickém zápasníkovi, za níž dostal Jack Black osm milionů dolarů. Komedie se však nesetkala s tak očekávaným úspěchem, a hvězda jménem Jack Black pomalu upadá. Přichází však nabídka hrát v romantickém snímku Prázdniny o dvou rozdílných párech, které toho pojí mnohem víc, než se zdálo.

Krátce nato navázal na pole animovaných filmů – Doba ledová nebo Kung Fu Panda, kde se ukázalo, že má Black opravdu jedinečný hlas. Co se ovšem nepovedlo, byla komedie Gulliverovy cesty z loňského roku, ve které se američtí filmaři zrovna dobře nepoprali se známým námětem Jonathana Swifta.

Láska ze střední nikdy nerezaví

Jack strávil osm let po boku herečky, komičky a producentky Laury Kightlinger, byli dokonce i zasnoubeni, ale v roce 2005 se rozešli.

V lednu roku 2006 se Jack zasnoubil s violoncellistkou Tanyou Haden, dcerou jazzového kontrabasisty Charlieho Hadena a sestrou houslistky a zpěvačky Petry Haden a Rachel Haden, které společně tvořily kapelu That Dog. Petra je také bývalou členkou kapely Decemberists a mají ještě bratra Joshe Hadena. Seznámili se na Crossroads High School a opět se setkali patnáct let po maturitě na narozeninové párty jejich kamaráda.

Jack Tanyu požádal o ruku během Vánoc 2005, příštího roku v březnu se konala svatba v Big Sur v Kalifornii. Jejich syn Samuel Jason se narodil téhož roku 10. června v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. O tři roky později, 23. května, Tanya porodila i druhého syna Thomase Davida.

V letošním roce se můžeme těšit na jeho krátkometrážní hudební komedii Fight for Your Right Revisited a další komedie Bernie, Big Year a Muppets. Především 2. června se můžeme těšit na jeho líbezný hlásek v premiéře animovaného filmu Kung Fu Panda 2.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jack Black: Syn inženýrů se silnými sklony ke komediálnímu herectví