Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Adrien Brody: Nezkrotný mladík, který dokázal zkrotit svůj talent

Petra Duhajská

Petra Duhajská

9. 7. 2010

Pro mnohé zůstane Adrien Brody už napořád Wladyslawem Szpilmanem z Pianisty. Bez debat jde jistě o jeho největší a nejvýznamnější roli. Ale i v mnoha dalších filmech předvedl tento herec, že má talentu na rozdávání a umí na sobě také tvrdě pracovat.

Adrien Brody a Bryce Dallas Howardová ve filmu Vesnice, Zdroj: distributor filmu

Píle zvítězila nad roupy

Adrien Brody je rodilý Newyorčan. Fotografce Sylvii Plachy, pocházející z Budapešti, a Elliotu Brodymu, malíři a profesorovi historie s polsko-židovskými kořeny, se narodil 14. dubna 1973. Kromě hereckého nadání projevoval už od dětství také sklony k různým lumpárnám a špatnému výběru kamarádů. O tom, že ho nezkrotná povaha neopustila ani v dospělosti, svědčí mimo jiné několikrát zlomený nos nebo vážná nehoda na motorce.

Aby ho rodiče dostali na správnou cestu, zapsali ho na střední školu Fiorello H. LaGuardia zaměřenou na umění všeho druhu. Mladý Adrien navštívil i umělecký letní tábor. V první divadelní hře se objevil už ve třinácti letech. Největších úspěchů ale dosáhl ve filmu.

Adrien Brody jako Wladyslaw Szpilman

Nejmladší oscarový herec

Už v pětadvaceti letech si Brody za hlavní roli Chrise Callowaye ve snímku Restaurant vysloužil nominaci na Independent Spirit Award. Pochvalných kritik se mu dostalo i za výkony předvedené v Tenké červené linii Terrence Mallicka (1998) a v Krvavém létě Spikea Leeho (1999).

Prozatímní vrchol Brodyho kariéry přinesl rok 2002. Na hlavní roli ve válečném dramatu Romana Polanského o židovském pianistovi Wladyslawu Spilmanovi se Adrien připravoval celé měsíce – naučil se hrát na klavír Chopinovy skladby, prodal auto i byt a zhubl 13 kilo. Za svůj výkon získal mnoho nominací na nejrůznější filmové ceny. Proměnil mimo jiné i tu nejcennější a stal se tak vůbec nejmladším mužem, který Oscara za hlavní roli získal. Dodnes je jediným, komu se to podařilo před třicítkou.

Památný ale není jen jeho strhující výkon v Pianistovi, ale i to, jak přebral svou zlatou sošku a jaký proslov poté pronesl. Nejprve doslova filmově políbil Halle Berryovou, která vítěze jeho kategorie vyhlašovala, a následně předvedl, že ani muži se nemusejí stydět ukázat emoce. Publikum ho odměnilo dokonce dvojitými standing ovations.

Všestranný kouzelník Amazing Adrien

V dětství předváděl Brody na narozeninových party svých kamarádů a známých kouzelnické show jako Amazing Adrien – Úžasný Adrien. Díky spoustě práce a přirozenému talentu je pro mnohé laiky i odborníky dodnes takovým úžasným kouzelníkem. Zvládá velmi rozdílné role: ve Vesnici si zahrál mentálně postiženého muže, ve Svěrací kazajce válečného veterána, v Loutce břichomluce a v King Kongovi scenáristu. V jeho filmografii lze najít akční a sci-fi thrillery, komedie, dramata i animovaný dětský film. Hrál i v reklamě na dietní colu a ve videoklipu k písni A Sorta Fairytale od Tori Amos. Občas také způsobil menší rozruch při návštěvě některé televizní show, když se tak docela nedržel původního scénáře.

Predátoři

King Kong režiséra Petera Jacksona, kde se Adrien objevil po boku Naomi Wattsové, představuje Brodyho největší komerční úspěch. Ucházel se sice také o roli Jokera v Temném rytíři, ale Christopher Nolan a studio Warner Bros nakonec dali přednost Heathu Ledgerovi. Kasovní rekord možná překoná nejnovější film, ve kterém byla Brodymu svěřena hlavní role. Již brzy totiž do kin dorazí dlouho očekávaná akční podívaná Predátoři.

V sedmatřiceti je Adrien Brody stále ještě mladíkem. Už teď je z něj ale další z hollywoodských legend.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adrien Brody: Nezkrotný mladík, který dokázal zkrotit svůj talent