Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Glee: Středoškolský seriál, který stojí za to

Nikola Němcová

Nikola Němcová

6. 9. 2010

Seriál Glee se stal na světě ze dne na den fenoménem. Ze začátku jsem si říkala, co se těm lidem na tom líbí? Když si Glee odnesl Zlatý glóbus, nestačila jsem se divit. Ale moje zvědavost byla silná. Pustila jsem si pilotní díl, po kterém jsem si celý týden na youtube sjížděla hudební čísla a stal se ze mne hotový glee maniak. Jestli čekáte High School  Musical v seriálové formě, tak jste na omylu, protože tento seriál má vše, co výše zmíněnému chybělo. Děj, dobré herecké obsazení a hlavně chytlavou hudbu.

Glee, Zdroj: distributor seriálu

Glee vysílá americká televizní stanice Fox a od září se na něj můžou těšit i čeští fanoušci. Prima Cool jej začne vysílat již 5. září pět minut po půl šesté večer. V Americe byla už odvysílaná první řada a 22. září se začne vysílat série druhá. Dokonce je potvrzené, že  bude i řada třetí. Gleeci, máte se na co těšit.

A o čem vůbec Glee je? Středoškolský učitel španělštiny Will Shuester se rozhodne oprášit zašlý lesk školního sboru, ve kterém za svých studentských let účinkoval. Ale ne všechno půjde tak dobře, jak si maloval. Sbor se skládá z největších školních nul, které McKinleyovu střední navštěvuje.

I přesto, že se mu podaří naverbovat  hráče fotbalu a roztleskávačky, nejde vše podle plánu. Je tu totiž hrozivá trenérka roztleskávaček Sue Sylvester, která se za každou cenu snaží sbor zničit. Dále se v seriálu řeší situace, jako je nechtěné těhotenství, vyrovnávání se chlapce se svojí homosexualitou a další. Ale nemusíte se bát, jde především o komediální seriál. Tvůrci si svým způsobem dělají srandu z podobných seriálů.

A další skupinovka!

Glee není známý jen svými dobrými hudebními čísly, ale i díky tomu, že má velice kvalitní herecké výkony a výborné hostující hvězdy. Jedním z nich byl i Neil Patrick Harris známý ze seriálu How I Met Your Mother. S tímto charizmatických hercem bychom se měli setkat i v druhé řadě seriálu. Mezi další hostující herce patří výborná muzikálová herečka Idina Menzel nebo Kristin Chenoweth.

Spoilery pro druhou sérii

Některé zdroje uvádí, že místo klasických 22 epizod uvidíme 25. Dále se můžeme těšit 6. února na další z epizod speciálních, jako byla v první řadě například Power of Madonna, která bude mít v další řadě seriálu své pokračování. Velice zajímavou informací je, že jeden ze speciálních dílů bude věnován písničkám Britney Spears a sama zpěvačka si v seriálu zahraje. Jaká bude její role, nechtějí tvůrci prozradit. Nicméně herečka Lea Michele prozradila, že bude hrát členku sboru. Fanoušci Susan Boyle mohou jásat. I s touto zpěvačkou se v show potkáme.

Ano, tihle studenti jsou trochu zvláštní…

Zajímavosti

Při svém konkurzu Lea Michele zpívala On My Own z Bídníků. Pianista však vynechal druhou sloku, aniž by jí to řekl, a tak Lea přestala zpívat a řekla mu, že to musí zopakovat včetně druhého refrénu. To producenty rozesmálo a bylo jim jasné, že Lea se perfektně hodí pro roli Rachel.

První epizoda Glee byla odvysílána na Foxu 19. května, přestože seriál ještě ani nebyl zařazen do vysílacího programu. Už byly ale natočeny 4 epizody a 13 jich bylo objednáno.

19. května 2009 byl první díl Glee odvysílán hned po American Idol. Amber Riley, která hraje Mercedes Jonesovou, se v sedmnácti této show účastnila, ale byla vyřazena.

Týden po odvysílaní pilotu byla píseň Don’t Stop Believing na iTunes stažena 177 000krát, zatímco originální verze od Journey jen 42 000krát.

V Glee klubu nenajdete jen skvělé herce a zpěváky, ale i tanečníky. Harry Shum Jr. (Mike Chang) se podílel jako choreograf na letošních Oscarech, Heather Morris (roztleskávačka Brittany) zase vystupuje jako backup tanečnice Beyoncé.

Broadwayská hvězda Idina Menzel je nápadně podobná Lee Michele (Rachel) a chtěla si zahrát její biologickou matku. Nakonec se v Glee objeví jako ředitelka konkurenčního klubu Vocal Adrenaline.

Postava Sue v seriálu původně nebyla, až televize doporučila tvůrcům přidat nějakou zápornou postavu.

V epizodě 22 Will políbí Emmu. Jayma Mays (Emma) neměla o polibku tušení. Těsně před natáčením této scény Brad Falchuk, režisér této epizody, řekl Matthew Morrisonovi (Will), aby ji políbil. Takže reakce herečky je zcela přirozená.

Chcete nás?

Hlášky

Puck: „Dáváš mi kopačky? Proč?“
bývalka: „Tvoje známky jsou strašné. Jako žena potřebuji finanční jistoty.“

(kluci se neúspěšně snaží tancovat)
Will: „Jen to chce být v pohodě, dobře? Hrajete baseball, že? Co vám trenér říká o odpalech?“
Puck: „I když podplatíš nadhazovače, vem si pálku.“

(Sue si píše do deníčku)
Sue: „Milý deníčku. Dnes mě opět všechno ubíjí. Začalo to už ráno. Když jsem se snažila si udělat koktejl z hovězích kostí, rozbil se mi mixér. A pak trénink roztleskávaček – katastrofa. Bylo to naprosto zřejmé. Bylo to jako spatřit první jiskru na Hindenburgu. To zachvění. Zachvění, které nám prohraje národní kolo. A bez vítězství na šampionátu přijdu o peněžní výhody. A bez těch peněz si nebudu moct koupit vodní vznášedlo.“
(scéna, jak roztleskávačkám nejde sestava, hlavně Quinn)
Sue: „Všechno v pořádku, Quinn?“
Quinn: „Ano, jen jsem trochu utahaná ze sboru.“
(Sue pokračuje v psaní)
Sue: „Sbor! Pokaždé, když se ho pokusím zničit, tak se to hnízdečko prašivých zpěváčků vrátí s ještě větší silou. Jako nějaký bezpohlavní hororový vrahoun. Za chvíli mi bude třicet a vše, co jsem obětovala, mi zničí nenaplněné bisexuální sny těch zlotřilých, odporných teenagerů. Uniká mi snad něco, deníčku? Je to snad mnou? Samozřejmě, že ne.“

(Burt je naštvaný, protože Will nedal Kurtovi ani šanci ucházet se o zpívání písničky a dal ji hned Rachel)
Burt: (na ředitele) „Nemůžete diskriminovat mé dítě kvůli jeho pohlaví, víře, politickému smýšlení nebo proto, že je teplej jak radiátor.“

Will: „Co říkáte, když zvedáte telefon?“
Mercedes: „Co je?“
Artie: „Kdo to je?“
Kurt: „Ne, ona je mrtvá, tady její syn.“

Brittany: „Vědělas, že delfíni jsou žraločí gayové?“

(Will vyslýchá členy sboru, aby zjistil, kdo vyrobil sexseznam)
Brittany: „Neumím zapnout počítač.“

Will: (křičí) „Vím, že něco víš! Nepůjdeme pryč, dokud nedostanu odpovědi!“
Kurt: „Pane Schuestere, mohu být osobní?“
Will: „Do toho.“
Kurt: „Od doby, co nejste se svou ženou, trávíte spousty večerů sledováním Práva a pořádku, že?“

(Burt nachytá Kurta s Brittany, jak se líbají)
Burt: „Děcka, buďte opatrní, ano? (na Kurta) A musíš si jí vážit, chápeš? A kdyby šlo do tuhého, bezpečně a s ochranou.“ (odejde)
Brittany: „Tím myslel jako domovní alarm?“

Glee (Glee)

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál
USA, 2009, 60 min

Režie: Ryan Murphy, Elodie Keene, Joss Whedon, Paris Barclay
Hrají: Jayma Mays, Jessalyn Gilsig, Lea Michele, Jane Lynch, Dianna Agron, Chris Colfer, Kevin McHale, Harry Shum Jr., Cory Monteith, Matthew Morrison, Amber Riley, Mark Salling, Jenna Ushkowitz, Naya Rivera, Dijon Talton, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Josh Sussman, Kent Avenido, Nicci Faires, Earlene Davis, Rachael Markarian, Kristin Chenoweth, Eve, Ernest Dancy, Stephen Tobolowsky, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Idina Menzel, Jonathan Groff, Heather Morris, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Javier Bardem, Sarah Drew, Stacy Glassgold

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Glee: Středoškolský seriál, který stojí za to